Podsumowanie sytuacji na rynku powierzchni magazynowych w Polsce w III kwartale 2009 r.

Colliers International, firma doradcza na rynku nieruchomości komercyjnych, podsumowała sytuację na rynku powierzchni magazynowych w Polsce na koniec III kwartału br.

 

Główne wnioski

III kwartał nie przyniósł znaczących zmian na rynku powierzchni magazynowych. „Zgodnie z naszymi przewidywaniami przyrost podaży wyhamował na skutek wycofania się inwestorów z realizacji projektów spekulacyjnych. Na rynek trafiły zaledwie 2 projekty magazynowe” – mówi Maciej Chmielewski, Partner w Dziale Powierzchni Przemysłowych i Magazynowych w Colliers International –  „Inwestorzy nadal najchętniej angażują się w budowę obiektów typu BTS (butli-to-suit) lub projektów zabezpieczonych umowami typu pre-lease”. Oprócz tych dwóch opcji najemcy oczywiście nadal mogą wynająć powierzchnię w istniejących obiektach, której wciąż jest na rynku pod dostatkiem.”

Wolumen umów zawartych w III kwartale utrzymał się na poziomie porównywalnym do tego z II kwartału. „Warto zwrócić uwagę, iż renegocjacja umów staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem wśród najemców – mówi Tomasz Kasperowicz, Dyrektor Działu Powierzchni Przemysłowych i Magazynowych w Colliers International i dodaje: „Mała nowa podaż i umiarkowany popyt tylko w nieznaczny sposób odbiły się na wskaźnikach pustostanów, prowadząc do ich wzrostu w Warszawie i spadku w większości regionów. Czynsze wykazały nieznaczną tendencję spadkową.”

 

 



Dział Powierzchni Przemysłowych i Magazynowych Colliers International Poland specjalizuje się w reprezentacji najemców. W ramach tej usługi koordynuje proces relokacji, renegocjacji warunków najmu lub ekspansji powierzchni magazynowo-przemysłowych firm. W ostatnim czasie dział reprezentował między innymi takie firmy jak: Leroy Merlin, Swarzędz Meble, Pregis, Fiege, Sonoco, Schneider Electric, Nestle, MEFA, CAT LC Polska, PS Trade Trans.


Colliers International

{jcomments on}