Nowe oblicze parków produkcyjno-magazynowych

Parki produkcyjno-magazynowe na stałe wpisały się w krajobraz wielu miast  Polsce. Kojarzone są z ogromnymi blaszanymi budynkami, wokół których trudno dopatrzyć się zieleni – dlatego właśnie wydają się szare i nieprzyjazne dla pracowników. Ale wcale tak nie musi być, czego przykładem jest AURO Business Park zlokalizowany w Specjalnej Katowickiej Strefie Ekonomicznej w Gliwicach, którego właściciel postanowił wyznaczyć nowe standardy nie tylko w zakresie jakości oraz funkcjonalności kompleksu, ale również w obszarze zagospodarowania przestrzeni wokół budynków.

AURO to nowoczesny kameralny kompleks o łącznej powierzchni ponad 7 300 m2, który choć wkomponowany w przemysłowy krajobraz Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej będzie się z pewnością wyróżniał nietypową jak na tego rodzaju zabudowania infrastrukturą wokół budynków. Właściciel AURO Business Park zainspirowany wyglądem parków produkcyjno-magazynowych w Europie Zachodniej podjął decyzje o stworzeniu na swoim terenie innowacyjnego projektu zagospodarowania zieleni, zupełnie odmiennego od tego do jakich przyzwyczailiśmy się w przypadku krajobrazu przemysłowego.

– Podróżując po Europie i oglądając różnego rodzaju parki przemysłowe uświadomiłem sobie, jak jest to odmienny widok od naszych nieatrakcyjnych terenów produkcyjnych, w których przecież pracownicy spędzają 1/3 swojego czasu – powiedział Marek Waliszak właściciel AURO Business Parku. – Postanowiłem zatem zaproponować nową jakość i mam nadzieję, że zapoczątkuję w ten sposób nowy sposób myślenia i podejścia do tego zagadnienia – dodaje Waliszak.

Dlatego też do współpracy w zakresie zaprojektowania przestrzeni na terenie Auro Business Parku został zaproszony profesjonalny architekt zieleni, który dopasował projekt do istniejących i planowanych w wyniku rozwoju kompleksu budynków.
– Przyznam, że pomimo wieloletniej praktyki po raz pierwszy zostałam zaproszona do tego typu przedsięwzięcia, bowiem w Polsce nie ma jeszcze zwyczaju aranżacji zieleni na terenach przemysłowych powiedziała – Anna Olkisz z pracowni Dobra Przestrzeń, autorka nowego projektu zagospodarowania zieleni na terenie AURO.

Ciekawa infrastruktura kompleksu wraz z profesjonalnie zagospodarowanym otoczeniem wpływa korzystnie na zainteresowanie potencjalnych najemców, którzy dzięki temu mogą zaproponować swoim pracownikom nie tylko odpowiednie warunki pracy wynikające z jakości oraz funkcjonalności budynków, ale również mogą zapewnić im wyjątkowy nastrój i komfortowy wypoczynek na łonie natury w trakcie przerw.

To z pewnością wpłynie na zwiększenie atrakcyjności kompleksu, którego strategiczna lokalizacja
w Gliwicach na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i wynikające z tego faktu korzyści przyciągają zainteresowanie przedsiębiorców. Przyjazna atmosfera wynikająca z unikalnego planu zagospodarowania zielenią przestrzeni wokół budynków to bowiem nie jedyne zalety kompleksu, obecnie, w wyniku zmian przepisów, aby korzystać z przywilejów, jakie niesie ze sobą działalność na terenie specjalnych stref ekonomicznych nie trzeba już inwestować w budowę hal produkcyjnych, lecz wystarczy zostać jej najemcą.

– Koszty najmu można bowiem od 2008 roku wliczać do kosztów kwalifikowanych, na podstawie których kalkulowana jest pomoc publiczna w strefie (sięgająca nawet 60% ponoszonych nakładów) – powiedział Piotr Wojaczek Prezes Zarządu Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Inicjatywa w zakresie zagospodarowania zieleni wokół budynków przemysłowych zapoczątkowana przez właściciela AURO bardzo nas cieszy, wyznacza ona bowiem nowe standardy w zakresie estetycznego wyglądu tego typu parków. Oby tego typu inicjatyw było jak najwięcej – dodaje Wojaczek.

AURO Business Park z pewnością wyznacza nowy kierunek w zakresie wizerunku kompleksów produkcyjno-magazynowych, które wcale nie muszą być brzydkie, smutne i szare. A praca w takich warunkach
z pewnością sprzyja powstawaniu i realizacji wielkich pomysłów biznesowych.

AURO Business Park
{jcomments on}