- Drzwi wejściowe - jakie elementy chronią nas przed włamaniem?
- Yawal rozszerza ofertę TM 77N o drzwi w trzech wariantach termicznych
- Wkręty do drewna w księdze Rekordów Polski
- Raport "Pompy ciepła przyjazne dla odbiorców i dla systemu elektroenergetycznego"
- Nowe modele opalarek elektrycznych PRIME3: THG21 oraz THG51
Mała łazienka – jak rozmieścić sprzęty
Umiejętne zaplanowanie przestrzeni to pierwszy krok w urządzaniu małej łazienki. Jak rozmieścić sprzęty, aby pomieszczenie było wygodne w codziennym użytkowaniu?
Przeprowadzając gruntowny remont niewielkiej łazienki mamy możliwość zmiany jej rozkładu. Sztuką jest rozmieścić poszczególne sprzęty w taki sposób, aby pomieszczenie było ergonomiczne. Co zrobić, aby osiągnąć ten cel?
– Projektując małą przestrzeń łazienkową należy zacząć od wyznaczenia celów funkcjonalnych – co jest niezbędne do użytku w łazience, czy będziemy korzystać z brodzika, czy wanny? Ile miejsca potrzebujemy do przechowywania, czy zamierzamy umieścić w łazience pralkę? Odpowiedzi na pytania dotyczące indywidualnych przyzwyczajeń pomogą zoptymalizować wykorzystanie miejsca w małym pomieszczeniu – podpowiada Magdalena Nowak, projektantka współpracująca z firmą Deante w ramach projektu „Małe łazienki”.
W każdej łazience należy umieścić umywalkę, toaletę i kabinę lub wannę. Przed zainstalowaniem poszczególnych elementów warto zapoznać się z kilkoma praktycznymi poradami.
Umywalka
Górna krawędź umywalki powinna znajdować się na wysokości pomiędzy 84 a 87 cm nad poziomem podłogi, w zależności od wzrostu użytkowników. Jeżeli w zabudowie, w której znajduje się umywalka chcemy zmieścić także pralkę, powinniśmy wykorzystać model wpuszczany w blat. Odległość umywalki od ściany i innych elementów wyposażenia powinna wynosić ok. 10 cm. W mikroskopijnych pomieszczeniach niekiedy nie ma możliwości pozostawienia luki pomiędzy urządzeniem a ścianą, wówczas można dosunąć umywalkę do samej ściany. Aby móc wygodnie myć ręce, zęby czy golić się, należy pozostawić 50 cm wolnej przestrzeni przed umywalką.
Toaleta
Górna krawędź miski powinna się znajdować na wysokości 40-45 cm nad podłogą. Dodatkowo, należy pamiętać o 20 cm odległości od ściany i 30 cm od innych sprzętów. Aby móc się swobodnie poruszać przed sedesem warto pozostawić ok. 60 cm wolnej przestrzeni.
Kabina
Jeśli planujemy montaż kabiny półokrągłej, powinniśmy sprawdzić promień łuku brodzika. Ponadto, przestrzeń należy zaplanować w taki sposób, aby móc bez problemu otwierać drzwi.
Wanna
Standardowa wysokość wanny wynosi od 55 do 60 cm. Baterię montuje się na wysokości 10-25 cm nad jej brzegiem. Przed wanną należy pozostawić ok. 55 cm przestrzeni niezbędnej do swobodnego poruszania się.
Dobierając produkty do małej łazienki warto postawić na ceramikę o niewielkich gabarytach. Firma Deante oferuje m.in. umywalkę Dalia, którą instaluje się w rogu pomieszczenia. Dodatkowo, toaleta Peonia o szerokości 35,5 cm i głębokości 49,8 cm doskonale sprawdzi się w mikroskopijnym wnętrzu.
Więcej porad i pomysłów na małe łazienki można znaleźć na stronie: www.deante.pl/male-lazienki .
Deante www.deante.pl
więcej informacji z firmy Deante ( PRESS BOX)