- Szlifierka mimośrodowa PRIME3 TOS21
- MediaMarkt otwiera nowy sklep w Olsztynie - innowacyjna elektronika na wyciągnięcie ręki
- Dach z dachówek cementowych - jakie są kluczowe zalety dla nowoczesnego budownictwa?
- Eksperci MediaMarkt doradzą na Targach Mieszkań i Domów: Technologia dla domu i biura w zasięgu ręki
- Przyssawki Blaupunkt SC2010 oraz SC5010
Smog jest rĂłwnieĹź w Twoim domu! Czy moĹźna siÄ przed nim ustrzec?
Sezon grzewczy juĹź siÄ rozpoczÄ Ĺ i wszyscy odczuwamy jego negatywne skutki. Nad okolicÄ unosi siÄ gÄsta, szara mgĹa zawierajÄ ca zanieczyszczenia â smog. Z raportu Europejskiej Agencji Ĺrodowiska wynika, Ĺźe powietrze w polskich miastach jest najbardziej zanieczyszczone w caĹej UE. AĹź 19 z 20 najbardziej zatrutych benzo(a)pirenem miast leĹźy w Polsce! Jak donosi serwis Science Alert, badania przeprowadzone w Szanghaju potwierdzajÄ nawet zwiÄ zek miÄdzy zanieczyszczeniem powietrza, a wystÄpowaniem autyzmu u dzieci (wiÄcej informacji na stronie Science Alert). Co wiÄcej, ponad 1,8 miliarda dzieci na caĹym Ĺwiecie oddycha zatrutym powietrzem, czyli 90. proc. caĹej mĹodej populacji. Z tego 600 tys. umiera rocznie z powodu ostrych infekcji drĂłg oddechowych spowodowanych zanieczyszczonym powietrzem.
Czy moĹźemy wiÄc skutecznie ustrzec nasze dzieci przed smogiem?
Zanim znajdziemy odpowiedĹş, wrĂłÄmy do ĹşrĂłdeĹ powstawania smogu â sÄ nimi spaliny samochodowe, emisje z zakĹadĂłw przemysĹowych, ale przede wszystkim przestarzaĹe instalacje grzewcze (kotĹy, piece CO2). Ten rodzaj ogrzewania jest rĂłwnieĹź przyczynÄ zatruÄ tlenkiem wÄgla. Oddychamy zĹym powietrzem, przez co kaĹźdego roku, przedwczeĹnie umiera blisko 50 tysiÄcy PolakĂłw. Co zrobiÄ, aby ustrzec siÄ przed negatywnymi skutkami niskiej jakoĹci powietrza?
OczywiĹcie najlepiej byĹoby siÄ pozbyÄ wszystkich piecĂłw wÄglowych, ale to oczywiĹcie niemoĹźliwe. Ze statystyk wynika, Ĺźe tradycyjne piece wÄglowe to wciÄ Ĺź ponad poĹowa ĹşrĂłdeĹ ogrzewania gospodarstw domowych w Polsce. DbaĹoĹÄ o dobrÄ wentylacjÄ wewnÄ trz domu oraz czÄsta konserwacja piecĂłw to obowiÄ zek kaĹźdego wĹaĹciciela, ale niestety rzadko stosowany w praktyce. Skutkiem tego jest ogromna liczba zdarzeĹ zwiÄ zanych z tlenkiem wÄgla. KGPSP tylko w ostatnim sezonie grzewczym, trwajÄ cym od paĹşdziernika 2017 do koĹca marca 2018, zanotowaĹo aĹź 4343 zdarzeĹ zwiÄ zanych z tlenkiem wÄgla (tzw. czad). W wyniku zaczadzenia poszkodowanych zostaĹo 2695 osĂłb, aĹź 71 zmarĹo. Temu moĹźna zapobiec, montujÄ c nowoczesny czujnik tlenku wÄgla.
Fibaro CO Sensor moĹźe dziaĹaÄ jako samodzielne urzÄ dzenie. Nie posiada wtedy funkcji udostÄpnianych przez system inteligentnego domu FIBARO, ale pozostaje precyzyjnym i skutecznym detektorem czadu. Zaalarmuje mieszkaĹcĂłw o wykrytym zagroĹźeniu mocnym sygnaĹem akustycznym, migajÄ cymi diodami LED, a takĹźe wyĹle powiadomienie na wskazane urzÄ dzenie mobilne.
Test czujnikĂłw czadu, dostarczonych przez firmÄ Eltrox, moĹźecie zobaczyÄ na YT Domu Bezpiecznego: https://youtu.be/K2zxUcM9Nl4 .
ZagroĹźenia zwiÄ zane ze zĹym powietrzem to nie tylko zatrucie tlenkiem wÄgla, ale przede wszystkim smog – przyczyna wielu chorĂłb: alergii, chorĂłb ukĹadu oddechowego, czy nawet Ĺmierci. MoĹźemy siÄ przed nim ochroniÄ na kilka sposobĂłw, ale pamiÄtaj, Ĺźe zagroĹźenie nie dotyczy tylko przebywania na zewnÄ trz. WewnÄ trz naszych domĂłw rĂłwnieĹź czajÄ siÄ niebezpieczne lotne zwiÄ zki: tlenek wÄgla, tlenki azotu, dwutlenek siarki, dwutlenek azotu, benzen, rakotwĂłrczy benzo(a)piren czy metale ciÄĹźkie.
Smog nie zatrzyma siÄ przed naszym progiem, dlatego przede wszystkim warto zadbaÄ o jakoĹÄ powietrza, ktĂłre trafia do wnÄtrz naszych domĂłw, stosujÄ c róşnego rodzaju rozwiÄ zania antysmogowe. Nie warto z kolei rezygnowaÄ ze ĹwieĹźego powietrza i jednej z podstawowych funkcji okien â wietrzenia. Na rynku sÄ dostÄpne nawiewniki na okna, siatki lub markizy antysmogowe, ktĂłre moĹźna stosowaÄ zarĂłwno na tradycyjnych oknach, jak i dachowych. DziÄki wbudowanym wkĹadom filtrujÄ cym, nawiewniki i siatki antysmogowe nie tylko kontrolujÄ iloĹÄ powietrza, ale takĹźe poprawiajÄ jego jakoĹÄ.
Najlepszym rozwiÄ zaniem jest nawiewnik, ktĂłry zostaĹ systemowo wbudowany w konstrukcjÄ okna juĹź na etapie jego produkcji. Takie rozwiÄ zania sÄ w ofercie firmy Oknoplast. Nie musimy jednak wymieniaÄ okien Ĺźeby cieszyÄ siÄ czystym powietrzem w swoim domu, bowiem jeĹźeli juĹź mamy zamontowane okna moĹźemy zdecydowaÄ siÄ na nawierzchniowy nawiewnik, takĹźe z oferty Oknoplast.
Nawiewniki Urbino i INSOLIO oferowane przez Oknoplast sÄ wyposaĹźone w najwyĹźszej jakoĹci filtry antysmogowe i tworzÄ barierÄ przy samym oknie. ChroniÄ w ten sposĂłb wnÄtrze domu przed wnikaniem do 98% niebezpiecznych dla zdrowia czÄ steczek smogu PM10, a jednoczeĹnie efektywnie wietrzÄ pomieszczenia â tĹumaczy Grzegorz BuĹat, Szef Procesu Technologicznego Grupy OKNOPLAST.
Na rynku dostÄpne sÄ rĂłwnieĹź specjalne membrany z nanowĹĂłkna. W poĹÄ czeniu z aluminiowÄ ramkÄ , stanowiÄ gotowy produkt do montaĹźu w ramie okiennej. Jak dziaĹa membrana z nanowĹĂłkien RESPILON AIRÂŽ, ktĂłrÄ w swojej ofercie majÄ FAKRO oraz Eko-Okna moĹźecie zobaczyÄ w teĹcie Domu Bezpiecznego: https://youtu.be/Mkf9d-tw_Pw.
AlternatywÄ pozostajÄ urzÄ dzenia takie jak oczyszczacz powietrza, jednak to rozwiÄ zanie ma swoje ograniczenia â maĹe urzÄ dzenia sprawdzÄ siÄ na doĹÄ maĹych powierzchniach, a im wiÄksza powierzchnia do oczyszczenia, tym wyĹźszy koszt zakupu oczyszczacza. Czy nie bardziej ekonomicznym rozwiÄ zaniem jest zatrzymanie smogu przy pomocy nawiewnikĂłw i membran z nanowĹĂłkna?! OdpowiedĹş jest naszym zdaniem oczywista!
JeĹźeli lubicie zieleĹ i umiecie zadbaÄ o roĹliny polecamy takĹźe wypeĹniÄ dom kilkoma gatunkami popularnych roĹlin, ktĂłre oczyszczajÄ powietrze. O czym niewiele osĂłb wie takie wĹaĹciwoĹci majÄ m.in. bluszcz pospolity, draceny, gerbery, czy bardzo popularne w ostatnim czasie figowce Benjamina.
Warto pamiÄtaÄ, Ĺźe zdrowie i Ĺźycie jest nam dane tylko raz. ChroĹmy siebie i nasze dzieci. Sami nie rozwiÄ Ĺźemy problemu smogu w kraju, czy naszym mieĹcie, ale moĹźemy mieÄ wpĹyw na jakoĹÄ powietrza w naszym domu czy mieszkaniu, przy okazji wietrzÄ c je bez obaw o swoje zdrowie!
Dom Bezpieczny
press box
Â