Specjalista od kolektorów słonecznych w pracy

W mojej pracy zawodowej nad wyraz często słyszę pytanie, czy warto inwestować w instalacje solarne i jak prawidłowo je dobrać? Za każdym razem odpowiadam, że kluczowym elementem w podejmowaniu decyzji o zakupie zestawu solarnego jest jego cena a także możliwości, jakie on daje.

W rozważaniach na temat zakupu instalacji solarnej nasi klienci trafiają na kategorie ekonomiczne i wątpliwości natury technicznej. Nieraz zdarza się, że zadają pytania, jak zamontować kolektory w nietypowych sytuacjach i kiedy taka instalacja się zwróci? Czas zwrotu instalacji solarnych i oszczędności to pojęcia kluczowe przy podejmowaniu decyzji. Wszystkim, którzy czują się zagubieni w natłoku informacji tłumaczę, że kolektory Schüco można zamontować w każdej konfiguracji a ekonomiczne korzyści z ich użytkowania można poprzeć wyliczeniami.

 Oszczędność a zwrot inwestycji
Oszczędność określiłbym jako różnicę w comiesięcznych opłatach za gaz lub inny nośnik energii zużywanej na przygotowanie ciepłej wody użytkowej (c.w.u.) przed i po zainstalowaniu układu solarnego. Całkowicie inną kwestią jest czas zwrotu instalacji. Mówiąc o tej kategorii wiele osób dopuszcza się mniejszych lub większych nadużyć mających na celu udowodnienie szybkiego zwrotu inwestycji.
Możemy przyjąć, że koszt instalacji podstawowego zestawu solarnego Schüco Standard, złożonego z dwóch kolektorów, zasobnika 300 l i pełnego wymaganego osprzętu sięga około 11000 zł brutto. Średnie roczne pokrycie zapotrzebowania na energię potrzebną do przygotowania c.w.u. w przypadku właściwie dobranych kolektorów Schüco wynosi 57%. Opłaty za gaz w domu o powierzchni 150 m2 na cele bytowe i ogrzewanie to średnio około 4000 zł/rok, choć niektórzy pewnie oburzyliby się, że płacą więcej…. Instalując układ solarny Schüco oszczędzacie Państwo ponad połowę kwoty wydawanej rocznie na gaz do przygotowania c.w.u. Całkowite koszty za gaz w roku zmniejszą się o 957,6 zł. Dzieląc cenę zestawu solarnego przez tę kwotę, otrzymujemy czas zwrotu inwestycji, który wyniesie w tym wypadku 11,5 roku.

Poniżej szczegółowe obliczenia:
1 Rachunek za gaz w miesiącu wrześniu c.w.u + gotowanie – 240zł brutto
2 W tym opłaty stałe ok.25% – 60zł brutto
3 W tym koszty gazu na gotowanie – ok.40zł brutto                                                                                  4 Koszty gazu na c.w.u. (1-2-3=4)- 140zł brutto                                                                          
5 Średnioroczne pokrycie zapotrzebowania na energię do przygotowania CWU przez instalację solarną (57%)    – 79,8zł brutto
6 Średni miesięczny koszt gazu po zainstalowaniu kolektorów słonecznych (4 – 5 = 6) – 60,2zł brutto
7 Roczny koszt gazu na potrzeby c.w.u. bez zainstalowanych kolektorów słonecznych (4 x 12 miesięcy = 7)    – 1680zł brutto
8 Roczny koszt gazu na potrzeby c.w.u. przy zainstalowaniu kolektorów słonecznych (6 x 12 miesięcy = 8)    – 722,4zł brutto
9 Różnica w rachunkach przed i po zainstalowaniu kolektorów słonecznych w skali roku (7-8 = 9) – 957,6zł brutto
10 Koszt instalacji solarnej (koszt urządzeń i robocizny) – 11000zł brutto
11 Czas zwrotu instalacji kolektorów słonecznych w latach (10 / 9 = 11)    – 11,5 lat

Powinienem tutaj nadmienić, że moje pobieżne kalkulacje nie obejmują ewentualnych dotacji gminnych, które mogą się wahać w granicach 40-80% zainwestowanej sumy – a wtedy czas zwrotu może zmniejszyć się nawet do 3-4  lat, co obrazuje tabela poniżej:
12 Dopłaty gminne do instalacji kolektorów słonecznych (np 40% wartości instalacji) – 4400zł brutto
10′ Koszt instalacji solarnej jak w pkt 10 ale z uwzględnieniem dotacji 40% (10 – 12 = 10′) – 6600zł brutto
11′ Czas zwrotu instalacji kolektorów słonecznych w latach po uwzględnieniu dotacji gminnej 40% (10’/9 = 11) – 6,9lat

Dla indywidualnych potrzeb
Oszczędności tego rzędu są możliwe do osiągnięcia nawet w sytuacjach, w których orientacja połaci dachowych jest niesprzyjająca, natomiast całą energię słoneczną odbiera południowa część elewacji budynku, nieraz z oknem salonu. W miesiącach letnich w pokoju jest upalnie gorąco pomimo zasuniętych żaluzji, zaś lokatorzy zaczynają myśleć o zainstalowaniu klimatyzacji. Z częścią tych problemów możemy sobie poradzić instalując kolektor w daszku osłonowym. Zyskujemy w ten sposób optymalną orientację kolektorów słonecznych względem słońca, zacieniając częściowo pomieszczenie, nad którego oknami umieszczamy kolektor. Tak zamontowany panel chroni także przed śniegiem i deszczem. Większość dostawców zapewne zaproponuje Państwu kolektor montowany na mało estetycznym profilu kątowym, z widocznymi rurkami i innymi elementami konstrukcyjnymi.
Kolektory Schüco z linii Premium można montować jako daszek osłonowy bez obawy o efekt estetyczny. Są one zabudowane w bardzo estetyczną ramę, uwidaczniającą jedynie szybę solarną. Orurowanie zostało ukryte w ramie, zaś całość konstrukcji jest lakierowana na jednolity kolor. Idealne zlicowanie profilu ze ścianą zapobiega ściekaniu wody po ścianie, zaś zamontowane wzdłuż krawędzi rynny odprowadzają wodę deszczową na skraj daszku.
W ten sposób do rachunku oszczędności mogą Państwo śmiało doliczyć sumę wydaną w przypadku korzystania z klimatyzacji. To jest właśnie główne hasło Schüco – energia do kwadratu – Energy2.

Zapraszamy do kontaktu z naszymi pracownikami i Partnerami.

Wypowiedzi udzielił mgr inż. Robert Słotwiński
Manager ds. Kluczowych Klientów
Schüco Polska
Systemy Solarne

Więcej informacji o produktach firmy Schüco znajdziecie Państwo na stronie: www.schueco.pl

Schüco International KG

 

{jcomments on}