Wentylatory, cyrkulatory i klimatyzatory – prosty sposĂłb na ochłodzenie

Słoneczne, upalne dni to z pewnością znakomita informacja dla wszystkich odpoczywających podczas urlopów, a jednocześnie spora uciążliwość szczególnie dla tych, którzy ten okres spędzają w pracy. Najprostszym rozwiązaniem na duszną atmosferę w pomieszczeniach są wentylatory, cyrkulatory i klimatyzatory, które szybko i skutecznie przynoszą upragniony chłód. Bogaty asortyment tych urządzeń oferuje między innymi sieć Saturn, a wybór sprzętu najlepiej odpowiadającego potrzebom ułatwi fachowa pomoc przeszkolonych doradców.

– Wentylatory to jeden z najpopularniejszych sposobĂłw na lepszą cyrkulację powietrza w czasie upałów – mĂłwi Anna Chruścińska, Kupiec AGD w sieci Saturn. – To produkty mocno sezonowe i szybko rotujące, a w czasie upałów zainteresowanie nimi jest ogromne. W naszej ofercie mamy wiele typĂłw urządzeń zapewniających przyjemną temperaturę w pomieszczeniach. Róşnią się one przede wszystkim mocą i wydajnością, a w tak szerokim wyborze klienci z pewnością znajdą model dostosowany do ich oczekiwań.

Oferta wentylatorĂłw obejmuje modele biurkowe, stojące i kolumnowe. Wentylatory biurkowe są najprostszym i najtańszym rozwiązaniem. Mieszczą się na biurku czy szafce, zapewniając chłodzenie punktowe lub na małej powierzchni. Róşnią się mocą (z reguły od 20 do 40W) oraz wielkością śmigła – im większe, tym większy strumień chłodnego powietrze i zasięg działania. Do duĹźych pomieszczeń przeznaczone są wentylatory stojące – o mocy od 40 do 60W, regulowanej wysokości (do ok. 150 cm) oraz zakresie obrotu dochodzącego do 90 stopni. Modele kolumnowe zamiast jednego śmigła posiadają wiele skrzydełek, a nawiewem dorĂłwnują tradycyjnym wiatrakom o mocy ok. 40W. Dodatkowym atutem jest fakt, Ĺźe zajmują niewiele miejsca. – Większą wygodę w uĹźytkowaniu zapewnia między innymi dostępny w niektĂłrych typach pilot do sterowania intensywnością nawiewu czy moĹźliwość ustawienia czasu pracy – mĂłwi Anna Chruścińska, Kupiec AGD w sieci Saturn. – Część z oferowanych modeli posiada rĂłwnieĹź funkcję jonizacji powietrza.

Ceny urządzeń są zróżnicowane i zaczynają się już od kilkunastu złotych za mini-wentylator przenośny. Wentylatory biurkowe można kupić w cenie od 40 do ok 120 złotych, natomiast za urządzenie stojące czy kolumnowe zapłacimy w granicach  70-450 zł.

Przykładowe produkty:

  • Wentylator HB, model SF4303 – 108,00 zł
  • Wentylator OK., model OTF231W – 79,90 zł
  • Wentylator HB DF 2301Ww

Urządzeniem z pozoru podobnym do wentylatorów, lecz pełniącym nieco inną funkcję są cyrkulatory. Wprawiają one powietrze w ruch i zapewniają mu odpowiednią cyrkulację, czyli równomierne rozprowadzanie po całym pomieszczeniu. Pozwala to na wyrównanie temperatury, dlatego cyrkulatory można wykorzystywać nie tylko latem, ale i zimą.

Przykładowe produkty:

  • Cyrkulator AEG, model VL 5606 WM – 179,00 zł
  • Cyrkulator Koenic, model KTF2321M – 79,90 zł

Bardziej zaawansowanymi urządzeniami, zapewniającymi obniĹźenie temperatury w pomieszczeniu, są klimatyzatory. W ofercie sklepĂłw Saturn moĹźna znaleźć klimatyzatory przenośne, dzięki ktĂłrym moĹźemy ochłodzić powietrze w dowolnym pomieszczeniu. Wybierając klimatyzator, musimy uwzględnić przede wszystkim wydajność, ktĂłra jest zaleĹźna od jego mocy – mĂłwi Anna Chruścińska z Działu Zakupu sieci Saturn – Aby wyliczyć minimalną potrzebną moc, najpierw naleĹźy pomnoĹźyć wysokość pokoju przez powierzchnię, dzięki temu otrzymamy wynik w m3. Na kaĹźdy m3 potrzebujemy 45W mocy klimatyzatora. Oczywiście naleĹźy uwzględnić dodatkowe czynniki, takie jak okna skierowane na południe. Personel w sklepach naszej sieci pomoĹźe w wyborze modelu najlepiej dopasowanego do konkretnych potrzeb.

Dodatkowo warto zwrócić uwagę na parametr przepływu powietrza (mocne klimatyzatory mogą „przerobić” w godzinę nawet 300 m3 powietrza), prędkość, która może być regulowana ręcznie lub automatycznie oraz na zakres ustawień temperatury. Klimatyzatory mogą mieć również dodatkowe wyposażenie, np. wyświetlacz LCD, programator czasowy, pilot na podczerwień, kółka. Zakup klimatyzatora to wydatek powyżej tysiąca złotych.

Przykładowe produkty:

  • Klimatyzator Sencor, model SAC MT7011C – 1369,00 zł
  • Klimatyzator Electrolux, model Klimatyzator ELECTROLUX EXP09CN1W7EXP09CN1W7 – 1498 zł

Obecnie sklepy SATURN mają pełną dostępność modeli opisanych rodzajów urządzeń w różnych przedziałach cenowych.SATURN

press box