- PGE podpisała List Intencyjny w sprawie zielonej energii dla Rzeszowa
- Premiera najnowszego albumu trendów Aluprof. AluBook "Designing Tomorrow" już do pobrania
- Wavin Tigris PPR - nowy system w portfolio Wavin
- Nowoczesna elektronika w sercu Jabłonny - MediaMarkt zaprasza na otwarcie nowego sklepu
- Aluron rozpoczyna akcję skierowaną do producentów - ATF 50 EasyStart
10 powodów, dla których warto postawić na pustak Thermoziegel
Innowacyjny pustak ceramiczny wypełniony wełną mineralną to zarówno element konstrukcyjny, jak i izolacyjny. Pozwala osiągnąć niezwykle korzystny współczynnik przenikania ciepła całego muru budynku. Zamknięcie funkcji izolacyjnej i konstrukcyjnej w jednym produkcie znacznie przyspiesza i ułatwia montaż
Materiałom budowlanym stawia się dziś coraz większe wymagania. Muszą nie tylko być długowieczne, wytrzymałe, bezpieczne czy zapewniać zdrowy mikroklimat. Powinny także być wysoce termoizolacyjne, aby budynek był energooszczędny. Dlaczego warto wybrać pustaki ceramiczne wypełnione wełną mineralną i czym się one charakteryzują?
1. Energooszczędna izolacja cieplna
Pustaki wypełnione wełną mineralną zapewniają ciepło, już nawet w przypadku jednowarstwowych ścian o różnych grubościach. Ich nazwy odpowiadają współczynnikom przewodzenia ciepła, jakimi charakteryzują się bloczki (odpowiednio 0,07, 0,08, 0,09 i 0,10 W/mk), oraz spełniają wysokie wymagania energooszczędności zawarte w rozporządzeniu o ochronie energetycznej budynków. Gwarantuje to dużą oszczędność energii i niewielką emisję CO2. Pustaki wypełnione wodoodporną izolacją z wełny mineralnej, znajdującą się wewnątrz pustaków, podnoszą jeszcze bardziej ochronę cieplną.
Przykładowo, wartość współczynnika przenikania ciepła ściany zbudowanej w następujący sposób: zewnętrzny tynk lekki 20 mm (0,25 W/mK) – pustak Thermoziegel TV 7-Plan o szerokości (grubości muru) 365 mm (0,07 W/mK) – wewnętrzny tynk gipsowy lub cementowy 15 mm (0,51 W/mK) wynosi zaledwie 0,18 W/m²K. Wykorzystując ten produkt, można łatwo spełnić także standardy domu pasywnego.
2. Ochrona przed hałasem
Ściany wykonane z pustaków ceramicznych, dzięki ich charakterystycznej strukturze, znacząco tłumią dźwięk. Im większy ciężar ma ściana, tym lepsza jest izolacja dźwiękowa. Zastosowanie pustaków, już przy powszechnie spotykanych grubościach ściany, pozwala na osiągnięcie doskonałych wartości ochrony dźwiękowej. Wykorzystując specjalne pustaki o właściwościach dźwiękochłonnych z pionowymi kanalikami do wypełniania zaprawą zalewową na ściany wewnętrzne i ściany działowe, otrzymujemy najlepsze wartości izolacji akustycznej. W tym wypadku, nawet przy niezbyt grubych ścianach wewnętrznych i działowych uzyskuje się duży ciężar powierzchniowy z najlepszymi wartościami dźwiękochłonnymi.
3. Pewna ochrona przed ogniem
Pustaki ceramiczne powstają w wyniku wypału, ale same, już jako gotowy produkt, są niepalne. Dlatego w domu wykonanym z pustaków Thermoziegel marki Röben można zrezygnować ze stosowania dodatkowych środków przeciwpożarowych. Pustak TV09 dopuszczony jest nawet dla ścian, które stanowią przegrody ogniowe w zabudowie wielorodzinnej.
4. Zdrowy klimat w pomieszczeniach
Innowacyjna struktura pustaka wypełnionego wełną mineralną gwarantuje doskonały proces dyfuzyjny. Wilgotne powietrze, powstające przy gotowaniu, w czasie kąpieli lub czynności fizjologicznych człowieka, nie osadza się na ścianie i odprowadzane jest z pomieszczeń na zewnątrz. Zastosowanie tego materiału budowlanego sprawia, że o każdej porze roku we wnętrzu domu panuje przyjemny klimat sprzyjający dobremu samopoczuciu. Warto zwrócić uwagę również na fakt, że wilgoć budowlana bardzo szybko uwalnia się ze ścian wykonanych z pustaków Thermoziegel, co jest bardzo ważne dla izolacji cieplnej. Pozostała w murze – znacznie obniża jego parametry techniczne, a utrzymująca się przez dłuższy czas, może doprowadzić do zniszczenia ścian przez rozmnażające się pleśnie i grzyby, a w efekcie – do problemów zdrowotnych mieszkańców.
5. Trwałość
Pustaki ceramiczne to solidny i trwały materiał budowlany. Podczas procesu wiązania i twardnienia uzyskują wymaganą wytrzymałość mechaniczną, dzięki czemu bloczki nie odkształcają się w wyniku statycznego obciążenia (ściany nośne) lub z powodu oddziaływania ciepła i zimna. Oznacza to, że na ścianach nie powstają rysy, uzależnione od właściwości materiału. Wykonany z nich mur jest solidny i długowieczny.
6. Wysoka wytrzymałość
Zróżnicowana gęstość materiału gwarantuje wysoką wytrzymałość murów z pustaków oraz zmniejsza ryzyko wystąpienia uszkodzeń obiektu. Wytrzymałość na ściskanie pustaków ceramicznych mierzy się w MPa. Wartość liczbowa określa jednocześnie klasę materiału – im wyższa klasa, tym większa wytrzymałość na ściskanie.
7. Proste i łatwe wykonanie
Przy zastosowaniu wielkoformatowych pustaków ceramicznych Thermoziegel, znacznie skracamy czas budowy. Muruje się je, wykorzystując zaprawę cienkowarstwową. Ponadto pustaki ze zintegrowanym ociepleniem można z łatwością przycinać i dopasowywać do zaprojektowanych kształtów ściany, ponieważ wypełnienie z wełny mineralnej zostało tak osadzone w pustaku, że nie ulega zniekształceniom.
8. Budowanie jednorodne
Rozwiązania systemowe, które włączają szeroki wybór różnorodnych formatów pustaków ceramicznych, pozwalają na wybudowanie domu w jednorodnej technologii, praktycznie od piwnicy aż po dach. Zastosowanie pustaków piwnicznych, początkowych oraz na ściany działowe takiego samego rodzaju jak na przegrody zewnętrzne pozwala uzyskać powierzchnie murów podobnie reagujące pod względem termicznym. Dzięki temu minimalizujemy ryzyko wystąpienia szkód budowlanych, a także unikamy problemów z występowaniem mostków termicznych, w dużej mierze odpowiedzialnych za straty ciepła, oraz odkształceń i rys, w wyniku których zmniejsza się izolacja dźwiękowa.
9. Korzystna inwestycja
Duże formaty pustaków przyśpieszają wykonywanie robót murarskich oraz zmniejszają ilość spoin, które mają mniejszą izolacyjność niż pustak. Zastosowanie do budowy rozwiązań systemowych pochodzących od jednego producenta znacznie usprawnia wykonywanie prac montażowych, ponieważ poszczególne elementy dedykowane są konkretnym materiałom i idealnie do siebie pasują. Inteligentne konstrukcje wykonane z bloczków ceramicznych gwarantują oszczędność czasu pracy nawet do 50%, a waga pustaków poniżej 20kg wpływa na łatwiejsze budowanie.
10. Budowanie ekologiczne
Pustaki Thermoziegel marki Röben, dzięki wykonaniu z materiałów naturalnych, ekologicznych i biodegradowalnych nie ingerują w środowisko. Coraz więcej inwestorów wybiera zdrowy dla siebie i bliskich dom, który nie szkodzi również środowisku, a świadomy wybór materiałów ekologicznych sprzyja lepszej harmonii domu z otoczeniem. Należy zaznaczyć, że pustaki Röben wykonane są z surowca najwyższej jakości, dzięki czemu charakteryzują się bardzo wysokimi parametrami technicznymi.
Röben