5 najczęstszych błędów w malowaniu ścian

Nawet jeżeli nie jesteś złotą rączką, to wcale nie znaczy, że nie możesz podjąć się samodzielnego odnawiania pomieszczenia. Czasami strach ma wielkie oczy, a wystarczy odpowiednie przygotowanie się do wyzwania. Przed malowaniem ścian warto przeczytać nie tylko specjalistyczne artykuły, obejrzeć filmiki instruktażowe i mieć na uwadze zalecenia producenta, ale również poznać swojego wroga – czyli 5 najczęściej popełnianych błędów w malowaniu .

Świadomość potencjalnych pomyłek pomoże Ci uniknąć błędów, które mogłyby poskutkować koniecznością malowania ścian od nowa i narażaniem się tym samym na podwójne koszty.

Nieodpowiednie przygotowanie ściany do malowania

Przed malowaniem obowiązkowo musisz przygotować odpowiednio ścianę. Nakładanie nowej warstwy farby na nieoczyszczoną powierzchnię – zwłaszcza jeżeli farba łuszczy się i odpada – poskutkuje fatalnym efektem.

  • Powierzchnia ściany nie zapewni dobrej przyczepności dla nowej warstwy farby, która może szybko zacząć się łuszczyć i odpadać, wobec czego remont okaże się bezskuteczny.
  • Ściana nie będzie gładka i jednolita, tylko chropowata i nierówna.
  • Nie uzyskasz pożądanego koloru w pokoju, jeżeli nałożysz na siebie dwa różne kolory. Jeżeli nałożysz jasną barwę na ciemniejszą, pierwszy kolor z pewnością będzie przebijał spod wierzchniej warstwy.

Jeżeli ściana nie pyli i warstwa farby jest idealnie jednolita, wystarczy ją umyć wodą z mydłem malarskim, aby pozbyć się kurzu i tłuszczów – oczywiście jeżeli planujesz odnowę pomieszczenia w tym samym, zbliżonym lub ciemniejszym kolorze. Jeśli powłoka malarska odpada, ściana jest chropowata i widzisz na niej gołym okiem ubytki – konieczne jest usunięcie zużytej powierzchni i gruntowanie.

Malowanie w niesprzyjających warunkach

Producenci farb dedykowanych wnętrzom podają na opakowaniach sugerowane warunki, w których powinno się przechowywać produkt i malować nim pomieszczenie. Nie należy lekceważyć tych zaleceń, ponieważ przechowywanie farby w zbyt wysokiej lub za niskiej temperaturze może skutkować utratą jej właściwości.

Z kolei malowanie przy zbyt wysokiej temperaturze może przyczynić się do zbyt szybkiego wysychania farby między nakładaniem kolejnych warstw – i zamiast praktycznie niewidocznych łączeń kolejnych etapów malowania uzyskasz smugi.

Zły wybór akcesoriów do malowania

Malowanie wnętrza powinno być inwestycją na lata, dlatego warto nie tylko wybierać produkty z wyższej półki, ale również zakupić dobrej jakości akcesoria do malowania – przede wszystkim pędzle i wałki powinny zostać dobrane do rodzaju farby. Odpowiednie rodzaje sugerują producenci na opakowaniach farb – jeżeli masz problem z wyborem, udaj się po poradę do specjalisty w sklepie budowlanym. Przecież nie chcesz, żeby na ścianie pozostały włoski z pędzla lub żeby źle dobrany wałek nieodpowiednio rozprowadził farbę na powierzchni.

Nieprawidłowe używanie taśmy i folii malarskiej

Farba akrylowa do malowania wnętrz może mieć charakter tiksoporowy – czyli nie będzie kapała z wałka – aczkolwiek pomieszczenie i tak warto zabezpieczyć taśmą i folią malarską. Ich zadaniem jest ochrona powierzchni przed zabrudzeniami, ale poprawnie naklejona i następnie zdjęta taśma malarska sprawia również, że linia farby między ścianą a sufitem jest idealnie prosta.

Taśmę malarską przyklejamy przed malowaniem ścian i odrywamy, kiedy farba jeszcze schnie. W wyniku zrywania taśmy po całkowitym wyschnięciu farby cząstki farby odpadną i nie uzyskamy estetycznego efektu.

Nieprzemyślana technika malowania

Jeżeli po raz pierwszy malujesz pomieszczenie, nie jest wykluczone, że zmęczysz się już w połowie pracy i zamarzysz o przerwie. Na szczęście nie musisz malować całego pokoju bez wytchnienia, ale wiedz, że przerwa w pracy powinna być odpowiednio zaplanowana.

  • Przerwa powinna być na tyle krótka, aby druga warstwa farby została nałożona przed całkowitym wyschnięciem pierwszej warstwy.
  • Zaplanuj odpoczynek po całkowitym pomalowaniu jednej ściany w pokoju. Nie zostawiaj pomalowanej ściany w połowie – jeżeli wyschnie, trudno będzie Ci zamaskować ślady łączenia pasów farby.
  • Im bliżej przerwy, tym bardziej…się nie śpiesz. Maluj tak samo dokładnie ścianę, stosując równe pociągnięcia pędzlem lub wałkiem, poruszając nimi na kształt litery „V” – wykonując ruchy z góry na dół i z powrotem.

Aby unaocznić sobie najczęstsze błędy podczas malowania, możesz obejrzeć nie tylko filmiki instruktażowe na Youtube, ale również filmiki przestrzegające przed banalnymi pomyłkami, które mogą skutkować podwójnymi kosztami remontu – jeżeli wnętrze trzeba będzie pomalować jeszcze raz.