ABC zbiorników na gaz płynny


Popularność przydomowych instalacji gazowych rośnie. Głównie za sprawą zalet gazu płynnego, który jest wszechstronnym, bezpiecznym i ekologicznym paliwem. Co warto wiedzieć o zbiornikach na gaz, jeśli zdecydujemy się na to źródło energii?

 

Podjęcie decyzji o sposobie ogrzewania domu nie jest łatwym zadaniem. Wymaga ono gruntowanego zapoznania się z tematem, myślenia długoterminowego i cierpliwości. Coraz więcej osób decyduje się na odejście od tradycyjnych sposobów ogrzewania za pomocą węgla, a decyduje się na atrakcyjniejsze alternatywy, które w prognozie długoterminowej mają więcej zalet. Jedną z tych alternatyw jest gaz. Jednak wybór gazu to dopiero początek inwestycji.

 

Najczęściej wybór pada pomiędzy gazem ziemnym a płynnym. Zaletą tego drugiego jest możliwość instalacji niezależnie od tego, czy w pobliżu znajduje się sieć gazu, czy też jej brak. Dlatego gaz płynny może okazać się bardzo dobrym pomysłem zarówno na tymczasowe paliwo, jak i na stałe źródło energii, ponieważ może być dostarczony właściwie w każde miejsce, w które może dotrzeć także samochód. Dla osób posiadających działki na terenach mało zaludnionych jest to niezwykle wygodne rozwiązanie. Jednym z pierwszych kroków jest wybór zbiornika i jego instalacja. Co warto wiedzieć i jak wybrać najlepsze miejsce?

 

 

Kupno czy dzierżawa?

 

W zależności, czy gaz płynny ma być paliwem tymczasowym, czy na dłuższy okres, można wybrać kupno lub dzierżawę zbiornika. Zwykle obie te opcje są dostępne, ponieważ dostawcy oferują możliwość dzierżawy. Kupowanie gazu i dzierżawa zbiornika od tego samego dostawcy niesie za sobą dodatkowe korzyści, np. pomoc w załatwieniu formalności, ubezpieczenie OC instalacji, stałą obsługę czy rabaty. Firma bierze na siebie odpowiedzialność za bezpieczeństwo użytkowania oraz gwarantuje dobra jakość usług. Nie warto oszczędzać na bezpieczeństwie, bez względu, czy chcemy zbiornik kupić, czy tylko wydzierżawić na jakiś czas.

 

Zbiornik a miejsce

 

Zbiorniki mogą występować w wersji naziemnej i podziemnej, a ich pojemność to zwykle 2700, 4850 i 6700 litrów, choć dla domów rodzinnych najczęściej wykorzystywane są te najmniejsze zbiorniki. Podczas wyboru miejsca na zbiornik, trzeba przestrzegać podstawowych zasad:

 

 

  • Zbiornik powinien stać na płaskim terenie; należy unikać zagłębień, podmokłych terenów czy rowów. Nie powinien też znajdować się blisko materiałów łatwopalnych, dlatego warto go położyć na kostce, żwirze czy innej twardej powierzchni.

  • Aby ograniczyć dostęp osób niepowołanych, zbiornik naziemny powinien stać na terenie już ogrodzonym.

  • Powinno się zachować minimalne bezpieczne odległości od budynków, dróg, linii energetycznych. Odległość jest jednak zależna od pojemności zbiornika. Dla tego o mieszczącego 2700 litrów to 3 metry od budynku dla naziemnego i 1 metr dla podziemnego, a odległość od ogrodzenia to 3 metry; natomiast zbiornik o pojemności 4850 litrów musi znajdować się 5 metrów od budynku w przypadku naziemnego i 3 metry w przypadku podziemnego zbiornika, dystans od ogrodzenia musi wynosić 5 metrów.

  • Zbiornik powinien być łatwo dostępny dla pojazdu dostawczego, aby tankowanie nie było utrudnione. Cysterny z paliwem posiadają zwykle węże o długości 35 metrów, jeśli zbiornik będzie znajdował się w takiej odległości od drogi, można uniknąć niepotrzebnego wjazdu dużego samochodu na posesję.

 

 

Pod czy nad ziemią?

 

Kolejną istotną kwestią jest decyzja, czy zbiornik ma być zakopany, czy nie. Decyduje o tym wiele względów. Jednym z nich jest rozmiar działki. Duża powierzchnia nie stanowi problemu, jednak w mniejszej postawienie zbiornika zabiera cenne miejsce. Ponadto, ciężej jest dostosować się do wymogów bezpieczeństwa; odległość zbiornika podziemnego od obiektów może być mniejsza. Nie mniej ważne są również względy estetyczne – zarówno na dużej, jak i na małej działce zbiornik stanowi wątpliwa ozdobę. Łatwiej go ukryć pod ziemią. Niestety zbiorniki podziemne są zwykle droższe, mogą być również kłopotliwe – co 10 lat zbiornik musi być poddawany kontroli wewnętrznej, co oznacza, że trzeba go odkopać. Jednak jeśli gaz płynny jest paliwem docelowym, być może warto zastanowić się nad inwestycja w zbiornik podziemny. Po zasypaniu widoczna jest tylko pokrywa studzienki, którą można zasłonić krzewami bądź kwiatami.

 

Oba typy zbiorników mają swoje wady i zalety, które trzeba rozważyć; wszystko zależy od samej działki oraz możliwości finansowych inwestora.

 

Źródła:

http://www.baltykgaz.pl/baza-wiedzy

Zbiornik na gaz plynny

Wlasny zbiornik na gaz