Akcja Ratujemy Mozaiki – wystawa zdjęć w MiTo

Przez tydzień, od 13 do 19 kwietnia 2012r., w MiTo art.café.books przy ulicy Waryńskiego 28 w Warszawie będzie można oglądać niezwykłe fotografie warszawskich mozaik. Wystawa fotografii jest częścią akcji „Ratujemy Mozaiki”, której celem jest zwrócenie uwagi na problem niszczejących mozaik będących często przykładami dziedzictwa kulturowego o światowym poziomie. Organizatorami akcji są Ceramika Paradyż oraz Fundacja Architektury.

W nowoczesnych wnętrzach MiTo, odwiedzający będą mogli zobaczyć dwadzieścia cztery zdjęcia pięknych, warszawskich mozaik pojawiających się od lat 50. XX wieku w architekturze budynków państwowych, mieszkalnych, kawiarniach, sklepach i barach. Autorem fotografii jest Michał Radwański. Wystawa w MiTo to drugi etap naszych działań – mówi Iwona Filipczak, Rzecznik Prasowy Ceramiki Paradyż. W połowie marca odbył się wernisaż inaugurujący akcję, którą teraz rozwijamy. Mamy nadzieję, że nasza inicjatywa rozszerzy się na całą Polskę i już wkrótce przyłączą się do niej kolejne miasta. Zaplanowaliśmy na najbliższe miesiące szereg aktywności, w tym renowację pierwszej mozaiki – dodaje.

Akcja „Ratujemy Mozaiki” została zainicjowana przez Ceramikę Paradyż, która do współpracy zaprosiła Fundację Architektury. Naszą wspólną ideą jest zainteresowanie i aktywizacja naszego społeczeństwa, na rzecz ochrony spuścizny artystów tworzących w czasach socjalistycznych. Dzięki temu przedsięwzięciu mamy szansę zadbać o dziedzictwo kulturowe, którym będą mogły cieszyć się kolejne pokolenia Polaków – mówi Katarzyna Juchniewicz z Fundacji Architektury. Kuratorem projektu jest światowej sławy designer, Janusz Kaniewski, a wsparcia merytorycznego udziela Paweł Giergoń, redaktor naczelny portalu sztuka.net.

Zobacz to w MiTo
MiTo to jedno z pierwszych miejsc w Polsce, w którym można zobaczyć ciekawe prace młodych artystów, napić się kawy, zakupić książkę czy skorzystać z tabletu. Jego właściciele: Michał Dąbrowski, Paweł Rosół i Piotr Rosół są bardzo otwarci na promowanie inicjatyw organizowanych w szczytnym celu. Jedną z nich jest właśnie akcja „Ratujemy Mozaiki”. Bardzo cieszymy się, że wystawę prac związanych z akcją „Ratujemy Mozaiki” będzie można zobaczyć właśnie w naszych wnętrzach – mówi Piotr Rosół, właściciel MiTo. Z wielką przyjemnością wspieramy inicjatywę, mającą na celu ratowanie kultury materialnej naszego miasta. Akcja, która łączy w sobie tak bliskie nam wartości estetyczne, z niemniej cenionym przez nas wymiarem kulturowym i edukacyjnym, nie mogła spotkać się z naszą obojętnością – dodaje.

www.ratujemymozaiki.com

To adres strony internetowej, na której mogą się Państwo dowiedzieć wszystkiego, na temat kolejnych etapów naszej akcji. Zapraszamy do jej regularnego odwiedzania oraz do wizyty w Mito – mówi Iwona Filipczak. Mamy nadzieję, że już niebawem będziemy mogli poinformować o kolejnych miastach, które włączyły się do akcji ratowania tych oryginalnych dekoracji plastycznych  – dodaje.

Zapraszamy w piątek, 13 kwietnia do MiTo art.café.books na godzinę 19:00 na otwarcie wystawy.

Ceramika Paradyż
więcej informacji (PRESS BOX ) {jcomments on}