Aranżacje kuchni – skąd czerpać inspirację, gdy nie korzystamy z porad architekta?

Wiele osób świadomie rezygnuje z usług architekta i decyduje się samemu zaprojektować aranżację kuchni w swoim domu. Kiedy mija początkowy entuzjazm, przychodzi pora na metodyczne poszukiwania konkretnych rozwiązań. Skąd wziąć pomysły na aranżacje kuchni?

Aranżacje kuchni jak z katalogu?

Wszyscy dobrze wiemy, że idealne kuchnie nie istnieją. Te najpiękniejsze prosto z katalogowych okładek często są niepraktyczne, wymagają ogromnych przestrzeni albo astronomicznych nakładów finansowych.

Zamiast wybierać oczami, lepiej zastanów się, czego naprawdę będziesz potrzebować w swojej kuchni i zacznij planowanie od określenia liczby, rodzajów i wymiarów sprzętów.

Najlepsze aranżacje kuchni to te konsekwentne

Urządzając swoje wnętrza często popełniamy podobne błędy– wybieramy najpiękniejsze kafle, a miesiąc później szafki. Zanim odwiedzą nas fachowcy, a wymarzone meble pojawią się w naszej kuchni mija kolejny tydzień. Spacerom po sklepach (tych tradycyjnych i internetowych) nie ma końca, aż w końcu decydujemy się na najmodniejsze krzesła. Od wyboru bazy do zakupu elementów wykończeniowych mija często nawet kilka miesięcy.

W międzyczasie zmieniają się nasze gusta, wizje i asortyment sklepów.

Efekt?

Nie zawsze wszystkie elementy do siebie pasują, a to dlatego, że nie przyjęliśmy podstawowego założenia, jakim jest wybór stylu wnętrzarskiego.

Najlepsze aranżacje kuchni to te, które są spójne. Dlatego zanim zaczniemy planować, dobrze jest poznać najnowsze trendy i style wnętrzarskie, pochodzić po portalach wnętrzarskich i pooglądać aranżacje kuchni w różnych wydaniach  – zobaczyć, czym się charakteryzują i jakie konsekwencje niesie ze sobą zastosowanie określonego stylu.

Gdzie znajdziemy najlepsze aranżacje kuchni?

Aranżacje kuchni najwygodniej jest oczywiście oglądać w Internecie. Portale wnętrzarskie, blogi i sklepy internetowe pełne są zdjęć imponujących kuchni i ciekawych rozwiązań. Pamiętajmy, że to jednak tylko źródło inspiracji.

Podejmując decyzje zakupowe warto wybrać się do sklepów, showroomów i producentów, by zobaczyć na własne oczy kolory i faktury materiałów, zobaczyć jakie są w dotyku i jak odbijają światło.

Jeżeli mamy taką możliwość, dobrze jest też zobaczyć na żywo meble, które planujemy kupić do kuchni. Wymiary podane w centymetrach nie zawsze przemawiają do wyobraźni tak dobrze, jak rzeczywiste przedmioty, które po zakupie często okazują się za duże do niewielkich, nowoczesnych kuchni.