- Złoto i czerń - ciekawa kompozycja kolorystyczna w bateriach łazienkowych i kuchennych
- Krótszy tydzień pracy czy praca projektowa?
- PGE podpisała List Intencyjny w sprawie zielonej energii dla Rzeszowa
- Premiera najnowszego albumu trendów Aluprof. AluBook "Designing Tomorrow" już do pobrania
- Wavin Tigris PPR - nowy system w portfolio Wavin
Budma 2010 – „Zrównoważone budownictwo – ekonomia, ekologia, człowiek”
Polskie budownictwo stoi u progu rewolucji technologicznej. Zgodnie z najnowszymi zmianami unijnej dyrektywy EPBD już od 2020 roku w naszym kraju, podobnie jak w całej Unii Europejskiej, mają być wznoszone wyłącznie budynki o bardzo niskim zapotrzebowaniu na energię. Sprostanie wymaganiom europejskiego prawa wymagać będzie całkowitej zmiany dotychczasowych standardów budowania – począwszy od projektowania, poprzez dobór materiałów, aż po prace wykonawcze.
Okazją do zapoznania się z najnowszymi rozwiązaniami w zakresie nowoczesnego budownictwa będzie zbliżająca się, 19. edycja Międzynarodowych Targów Budownictwa Budma – największych targów budowlanych w Europie Środkowo-Wschodniej, które odbędą się w Poznaniu w dniach 19-22 stycznia 2010 r. pod hasłem „Zrównoważone budownictwo – ekonomia, ekologia, człowiek”. Honorowy patronat nad targami objęli minister gospodarki i minister infrastruktury oraz Krajowa Izba Gospodarcza.
Budownictwo w pełnym zakresie
Zgodnie z tematem przewodnim ekspozycja i program targowych wydarzeń koncentrować będą się wokół bezpiecznych dla człowieka, ekologicznych materiałów budowlanych, technologii zapewniających wysoką sprawność energetyczną, komfort i funkcjonalność budynku przy zminimalizowaniu skutków jego oddziaływania na środowisko naturalne, a także projektowania w harmonii z kontekstem kulturowym i krajobrazowym.
W tym roku Budma rozszerzyła swój profil tematyczny. Ekspozycja skoncentrowana dotąd przede wszystkim na rozwiązaniach dla budownictwa mieszkaniowego uzupełniona została o szeroką ofertę obejmującą pozostałe sektory budownictwa – w tym budownictwo drogowe. Oferta wystawców podzielona będzie na następujące segmenty:
budownictwo mieszkaniowe, infrastruktury społecznej i użyteczności publicznej (fundamenty, ściany, izolacje, okna, drzwi, dachy, drewno, kamień, chemia, narzędzia),
budownictwo przemysłowe (posadzki, konstrukcje stalowe, hale)
budownictwo drogowe (projektowanie, geotechnika, kruszywa, nawierzchnie, infrastruktura drogowa).
Po raz piąty w ramach Budmy zorganizowane zostaną targi CBS – Budownictwo Sportowe, Rekreacyjne, Wellness i Spa. Dodatkowo ekspozycję wzbogaci oferta wystawców Międzynarodowych Targów Maszyn Budowlanych i Drogowych, Pojazdów oraz Sprzętu Budowlanego BUMASZ, które odbywają się w cyklu dwuletnim.
Na styczniowych targach budowlanych swoją innowacyjną ofertę przedstawi około 1350 czołowych producentów i dystrybutorów z 32 krajów i terytoriów: Austrii, Belgii, Białorusi, Chin, Czech, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Indii, Kamerunu, Litwy, Łotwy, Niemiec, Nowej Zelandii, Pakistanu, Polski, Portugalii, RPA, Rosji, Słowacji, Słowenii, Stanów Zjednoczonych, Szwajcarii, Tajwanu, Turcji, Ukrainy, Wielkiej Brytanii i Włoch. Ekspozycja zlokalizowana będzie w pawilonach o łącznej powierzchni 60.000 mkw. Organizatorzy spodziewają się w tym roku ponad 60.000 zwiedzających.
Nowości na targach
Największą atrakcją dla zwiedzających targi profesjonalistów będą liczne nowości prezentowane na stoiskach. Targi to bowiem doskonała okazja do zapoznania się z najnowszymi produktami i technologiami, które wprowadzane są na polski rynek. Wystawcy Budmy zaprezentują kilkaset nowych rozwiązań. Stoiska wystawców, którzy zgłosili swoje nowości, zostaną specjalnie oznakowane. Szczegółowa lista nowości jest dostępna na stronie www.budma.pl.
Ekspozycje specjalne
Budownictwo pasywne, czyli dom (prawie) bez ogrzewania
Tylko 2 złote za metr kwadratowy rocznie może kosztować ogrzewanie domu, jeśli budynek zaprojektujemy i wybudujemy lub wyremontujemy w zgodzie z zasadami budownictwa pasywnego. Na targach Budma 2010 będzie można zapoznać się z tajnikami budowy w tej coraz popularniejszej, ekologicznej i oszczędnej technologii.
Budynek pasywny przez cały rok zapewnia mieszkańcom odpowiedni mikroklimat, wynikający z odczuwanego komfortu cieplnego oraz optymalnego przewietrzania na skutek stałego doprowadzania świeżego powietrza. W standardzie tym można obecnie zrealizować prawie każdy, zarówno nowo budowany, jak i modernizowany obiekt, a więc budynki mieszkalne jedno- i wielorodzinne, komunalne, biurowe, handlowe, hotele, szkoły, hale sportowe, pływalnie i baseny oraz obiekty na potrzeby przemysłu.
W budynkach pasywnych straty ciepła są ograniczone tak znacząco, że do ich wyrównania wystarczają tzw. pasywne źródła energii, takie jak energia słoneczna przenikająca przez okna, ciepło wytwarzane przez mieszkańców czy będące ubocznym skutkiem działania urządzeń gospodarstwa domowego. Tylko w okresie mrozów stosuje się dodatkowe ogrzewanie uzupełniające – najczęściej ogrzanym powietrzem doprowadzanym przez instalację wentylacyjną. Wbrew pozorom, wybudowanie domu pasywnego nie jest dużo droższe od tradycyjnego. Według danych Polskiego Instytutu Budownictwa Pasywnego, w Europie Zachodniej budownictwo pasywne jest obecnie droższe o około 5-7 proc. W Polsce dodatkowe koszty są szacowane na 10-15 proc.
Zalety budowy domów w tej zgodnej z ideą zrównoważonego budownictwa technologii prezentowane będą podczas Budmy w ramach specjalnej ekspozycji firm oferujących materiały i rozwiązania stosowane w budownictwie pasywnym (pawilon 15) oraz dwudniowego cyklu seminariów i prezentacji Międzynarodowej Konferencji Transferu Wiedzy – Budownictwo pasywne od A do Z. Podczas konferencji przedstawione zostaną udane realizacje budynków pasywnych w różnych krajach Europy. Pierwszy dzień forum (20 stycznia) przeznaczony jest dla przedstawicieli biur marszałkowskich, biur wojewodów, samorządów miast i gmin, a także uczelni i inwestorów. Na drugi dzień forum (21 stycznia) organizatorzy zapraszają architektów, projektantów, inżynierów budownictwa i środowiska, deweloperów, firmy wykonawcze, inspektorów nadzoru budowlanego, zarządców nieruchomości, przedstawicieli TBS-ów, audytorów termomodernizacji oraz producentów materiałów i komponentów dla budownictwa pasywnego. Projekt „Budownictwo Pasywne” Międzynarodowe Targi Poznańskie realizują wraz z Polskim Instytutem Budownictwa Pasywnego.
BudShow, czyli dom zrównoważony
Specjalne, interaktywne ekspozycje sprawiają, że targi przestają być tylko statyczną prezentacją oferty rynku, ale nowoczesnym eventem marketingowym umożliwiającym skuteczną komunikację między wystawcami a zwiedzającymi. Na targach Budma rolę tę spełnia m. in. projekt BudShow. Wydarzenie organizowane przez Międzynarodowe Targi Poznańskie i Agencję Komunikacji Marketingowej ARDO odbędzie się już po raz piąty.
Wcześniejsze edycje tej imprezy zostały bardzo wysoko ocenione, zarówno przez partnerów, media, jak i przede wszystkim zwiedzających. Dlatego organizatorzy postanowili kontynuować to wydarzenie w nowej, jeszcze ciekawszej i bogatszej odsłonie. W ramach projektu BudShow na targach Budma 2010 w pawilonie 12 wybudowany zostanie modelowy dom spełniający wymogi zrównoważonego budownictwa, czyli ekologiczny, ergonomiczny, energooszczędny, zasilany energią odnawialną, niezanieczyszczający otoczenia i gwarantujący domownikom komfortowy wypoczynek i zdrowe warunki życia. Do budowy zastosowane zostaną tradycyjne materiały w połączeniu w nowoczesną technologią.
Atrakcyjna formuła BudShow umożliwia wystawcom innowacyjną, dynamiczną formę przedstawienia produktów, a zwiedzającym aktywny udział w projekcie. Prezentacja domu modelowego odbywać się będzie w trzech różnych obszarach. Pierwszy to ekspozycja „Dom w budowie” – specjalnie przygotowane przekroje konstrukcji i poszczególnych elementów pozwolą uczestnikom zapoznać się z zastosowanymi produktami, technologiami i ich prawidłową aplikacją. Towarzyszyć temu będą pokazy montażu elementów dostarczonych przez partnerów projektu komentowane na bieżąco przez moderatora. Będą się one odbywać wielokrotnie każdego dnia targów według wcześniej ustalonego harmonogramu. Ostatnim elementem tej przestrzeni specjalnej będzie ekspozycja gotowej do zamieszkania części domu.
Partnerami projektu BudShow są firmy z branży budowlanej, instalacyjnej i wyposażenia wnętrz, producenci i dostawcy budowlanych materiałów konstrukcyjnych, pokryć dachowych, izolacji, stolarki otworowej, chemii budowlanej, materiałów instalacyjnych, nowoczesnych systemów grzewczych (w tym solarnych), materiałów wykończeniowych (sucha zabudowa, farby, płytki ceramiczne, podłogi, wyposażenie łazienki i innych pomieszczeń), małej architektury, elementów wyposażenia wnętrz i ogrodów.
Wioska Domów Drewnianych
Drewno jako naturalny materiał budowlany cieszy się ponownie rosnącym zainteresowaniem inwestorów, zwłaszcza prywatnych. Wnętrza domów drewnianych mają niepowtarzalny klimat, działający na człowieka kojąco. Co istotne, budynki z drewna są w pełni biodegradowalne, a więc wyjątkowo przyjazne dla środowiska. Przykłady najnowocześniejszych rozwiązań stosowanych w budownictwie drewnianym będzie można zobaczyć w ramach niezwykłej w skali europejskiej ekspozycji specjalnej Wioska Domów Drewnianych. Na głównym placu targów staną domy z drewna wybudowane w różnych technologiach. Prezentację rozwiązań z zakresu budownictwa drewnianego przygotowuje także Stowarzyszenie Domów Drewnianych. Pod jego patronatem powstanie na targach dom modelowy w technice szkieletowej.
Platforma spotkań i edukacji
Bogaty program targów Budma stanowi dobrą okazję do spotkań i wymiany doświadczeń między specjalistami z branży budowlanej oraz cenne źródło wiedzy o najnowszych trendach w sektorze budowlanym. W programie znajdują się liczne konferencje i debaty przygotowywane z myślą o poszczególnych grupach zwiedzających.
Pierwszego dnia targów (19 stycznia) odbędzie się debata środowiska budowlanego organizowana przy współpracy z Instytutem Techniki Budowlanej na temat polityki zrównoważonego rozwoju w budownictwie. Udział w dyskusji zapowiedzieli posłowie z sejmowej Komisji Infrastruktury.
Dzień Architektury (20 stycznia) organizowany jest w tym roku się pod hasłem „Życie między budynkami”. Jest to również tytuł znanej publikacji prof. Jana Gehla, duńskiego stratega urbanistycznego, architekta i profesora architektury, który znajdzie się w gronie prelegentów. W ramach Dnia Architektury swój wykład na temat stanu budownictwa ekologicznego w Europie i wyzwań zapobiegających konieczności transformacji w sektorze budowlanym przedstawi Adrian Joyce z Rady Architektów Europy ACE z Brukseli. „Życie między budynkami” to również hasło IV edycji konkursu o nagrodę im. Macieja Nowickiego, którego organizatorem jest miesięcznik „Architektura i biznes”. Celem konkursu jest zwiększenie zainteresowania polskich architektów problemem innowacyjności w architekturze. W konkursie zostaną nagrodzone najciekawsze realizacje architektoniczne z wykorzystaniem innowacyjnych rozwiązań. Wydarzeniu temu będzie towarzyszyć „Laboratorium architektury”, które zostało pomyślane jako forma dyskusji skierowanej do studentów architektury, urbanistyki i innych kierunków artystycznych. W ramach Dnia Architektury odbędzie się ponadto szereg wykładów i prezentacji, między innymi Młodej Architektury Śląskiej i projektu Hafen-City Hamburg.
Organizatorami Dnia Architektury są Stowarzyszenie Architektów Polskich, Izba Architektów RP i Międzynarodowe Targi Poznańskie a partnerami: Firma Wydawniczo-Reklamowa RAM, wydawca miesięcznika „Architektura i Biznes”, a także Fundacja Twórców Architektury. Patronat honorowy nad Dniem Architektury objęło Warszawskie Biuro ONZ HABITAT, a patronat medialny – Komunikat SARP.
Od lat nieodłącznym elementem targów BUDMA jest Archispace. To miejsce, stoisko, idea, a także platforma informatyczna skierowana do producentów materiałów budowlanych i projektantów-architektów, będąca efektem współpracy firmy PROCAD i Międzynarodowych Targów Poznańskich. To przestrzeń, w której architekt-konstruktor będzie mógł zapoznać się z najnowszymi trendami w projektowaniu CAD oraz dowiedzieć się jak efektywnie projektować korzystając z bibliotek (także parametrycznych) gotowych rysunków i modeli produktów producentów. Wzorem lat ubiegłych na stoisku Archispace aktywnie działający projektanci będą mogli otrzymać płytę CD przygotowaną specjalnie na tę okazję i dystrybuowaną wyłącznie w czasie targów. Znajdą się na niej m. in.: oferta producentów: biblioteki rysunków CAD, materiały informacyjne i prezentacyjne, program Asystent Projektanta – umożliwiający wygodne zarządzanie bibliotekami rysunków CAD, biblioteka rysunków typowych 3D oraz materiały szkoleniowe “Pierwszy projekt” dla wybranych systemów CAD.
Z kolei tematem Dnia Urbanisty (21 stycznia) będzie Eko-Urbanistyka. Podczas konferencji przedstawione zostaną m. in. niemieckie i amerykańskie doświadczenia w zakresie efektywności energetycznej w architekturze i urbanistyce. W przerwie obrad nastąpi ogłoszenie wyników XIX konkursu „Moja Wielkopolska” organizowanego pod patronatem marszałka województwa wielkopolskiego.
Dni Inżyniera Budownictwa (19 i 20 stycznia 2010) poświęcone będą problematyce budownictwa drogowego. Patronat nad tym wydarzeniem objął minister infrastruktury oraz Polska Izba Inżynierów Budownictwa. Pierwszego dnia targów mowa będzie o przyjaznych dla środowiska technologiach i inwestycjach drogowych oraz kosztach inwestycji drogowych realizowanych w ramach budownictwa zrównoważonego z uwzględnieniem wymagań dotyczących ochrony środowiska. Drugiego dnia seminarium poświęcone będzie infrastrukturze kolejowej. Jednym z podejmowanych zagadnień będzie transport w aglomeracjach miejskich zintegrowany z infrastrukturą kolejową. Ponadto, Izba Projektowania Budowlanego przedstawi swoje 20-letnie doświadczenie w zakresie zrównoważonego budownictwa komunikacyjnego.
Dla branży dachowej głównym wydarzeniem targów będzie jak co roku Kongres Dekarzy Polskich. Kongres organizowany przez Polskie Stowarzyszenie Dekarzy towarzyszy Budmie od 2002 roku. Tym razem odbędzie się on trzeciego dnia targów, 21 stycznia. Wiodącym tematem tegorocznego spotkania będzie „Szkolnictwo zawodowe w Polsce i rola Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy”. Na Kongresie wręczone zostaną certyfikaty kwalifikacji blacharsko-dekarskich PSD. Firmy uhonorowane certyfikatami są rekomendowane przez Polskie Stowarzyszenie Dekarzy jako świadczące usługi najwyższej jakości. Ekspozycja targów Budma obfitować będzie w najnowsze rozwiązania z zakresu projektowania i budowy dachów. Podczas Pokazów Sztuki Dekarskiej fachowcy przedstawią szeroką gamę materiałów pokryciowych, izolacyjnych i konstrukcyjnych. Zwiedzający będą mogli zapoznać się z zasadami prawidłowej izolacji dachów, montażu pokryć i mocowania systemów odwadniających, a także okien. Najnowsze rozwiązania stosowane w budowie dachów prezentowane będą także w ramach codziennych pokazów Nowoczesny Warsztat Cieśli. Swoją ofertę przedstawią m.in. producenci więźby dachowej, pokryć dachowych i wind dekarskich.
Szczegółowy program targów na stronie www.budma.pl
Mistrzostwa glazurników i parkieciarzy
Polskie Zrzeszenie Płytkarzy po raz trzeci organizuje Glazurnicze Mistrzostwa Polski. Trzydziestu sześciu zawodników, wyłonionych w trakcie dziewięciu regionalnych eliminacji, będzie walczyć na Budmie (20 stycznia) o zwycięski laur. Zawodnicy otrzymali jednakowe zadanie konkursowe miesiąc przez mistrzostwami i przygotowują prace z własnych materiałów. Zwiedzający będą mieli możliwość wybrać i nagrodzić najpiękniejszą pracę.
Z kolei Stowarzyszenie Parkieciarzy Polskich organizuje na targach Budma Mistrzostwa Polski Młodych Parkieciarzy. Podczas dwudniowych zmagań zawodnicy muszą ułożyć wzór konkursowy na płycie o powierzchni 1 mkw. Impreza odbędzie się w dniach 20-21 stycznia na antresoli pawilonu 3A. Zwycięzca zawodów, oprócz tytułu Mistrza Polski zdobędzie prawo do reprezentowania Polski na Europejskich Mistrzostw Młodych Parkieciarzy, które organizowane są w maju 2010 roku w Poznaniu.
Rejestracja zwiedzających i sprzedaż e-biletów
Międzynarodowe Targi Poznańskie uruchomiły centrum obsługi zwiedzających online na platformie www.mtp24.pl. Za jego pośrednictwem można zakupić tańszy bilet elektroniczny lub zgłosić chęć udziału w targach poprzez wypełnienie i wydrukowanie ankiety rejestracyjnej będącej podstawą do zakupu biletu w kasie przy wejściu na teren ekspozycji. Aby korzystać z serwisu wymagana jest jednokrotna rejestracja i ustalenie indywidualnego hasła dostępu.
Zwiedzanie
Międzynarodowe Targi Budownictwa Budma 2010 będzie można zwiedzać w dniach od 19 do 21 stycznia w godzinach 9.00 – 17.00.
Międzynarodowe Targi Poznańskie
{jcomments on}