Co zrobić, by mieszkanie nie nagrzewało się podczas upałów?

Upalne dni potrafią cieszyć, gdy planujemy spędzić je na urlopie. Kiedy jednak zostajemy w domu, okazuje się, że mieszkanie mocno się nagrzewa, uniemożliwiając wypoczynek. Wbrew pozorom utrzymanie optymalnej temperatury nie musi być trudne. Podpowiadamy, jak latem stworzyć komfortową przestrzeń relaksu w zaciszu domowym.

Gdy słupek rtęci wędruje w górę, marzymy zazwyczaj o klimatyzacji, która uchroni nas przed duchotą w pomieszczeniach. Przesusza ona jednak skórę i jest kosztownym rozwiązaniem, a zabiegi związane z konserwacją i czyszczeniem instalacji bywają kłopotliwe. Popularne w wielu domach są także wiatraki. Te przynoszą z kolei tylko częściową ulgę i znacząco wpływają na zużycie energii, a w nocy pomieszczenie nadal pozostaje nagrzane. Pomimo tych pozornych trudności utrzymanie optymalnej temperatury w pokojach, do których wpada dużo światła słonecznego, nie musi być wymagającym i skomplikowanym wyzwaniem – pod warunkiem, że urządzając dom, dokonamy trafnych wyborów.

Okna to podstawa

Często zapominamy, że okna mogą stanowić barierę, która nie tylko ochroni nas przed mrozem i zimowymi wydatkami na ogrzewanie, lecz także zapewni izolację termiczną w upalne, letnie dni. Jeśli nie zainwestujemy zatem w nowoczesne technologie, nawet najgrubsze rolety nie zapobiegną nagrzewaniu się ram okiennych i tafli szybowych, co wpływa również na temperaturę w mieszkaniu. Co więcej, współcześnie produkowane okna muszą spełniać wyśrubowane normy przenikalności ciepła (Uw), których górna granica wynosi aktualnie 1,1. Tym wymaganiom nie sprostają nawet najsolidniejsze wyroby stolarki otworowej sprzed lat, które z czasem wypaczają się i tracą na funkcjonalności. Na co jeszcze powinniśmy zwrócić uwagę?

Wybierając odpowiednie okna, warto zainteresować się modelami z szybami o powłokach selektywnych lub refleksyjnych. Dzięki warstwie z tlenków metali szklana powierzchnia zyskuje silne właściwości termoizolacyjne, a pomieszczenia nie nagrzewają się.

Istnieje kilka rodzajów szyb przeciwsłonecznych. Pierwszym jest Antisol, czyli szkło barwione, które absorbuje energię słoneczną, a następnie rozprasza ją na całej swojej powierzchni. Sami proponujemy naszym klientom kilka kolorów – niebieski, zielony, grafitowy i brązowy. Warto tu podkreślić, że kolorowe szkło absorpcyjne może być praktycznym i zarazem designerskim dodatkiem uzupełniającym stylizację wnętrza – tłumaczy Grzegorz Bułat, Szef Technologii OKNOPLAST. – Dobrym rozwiązaniem będą także szyby Stopsol posiadające powłokę refleksyjną z tlenków metali, która odbija promienie słoneczne jak lustro. Takie przeszklenie może pozostać bezbarwne lub zyskać kolor podobnie jak Antisol. Popularne są także szyby o powłokach selektywnych. Łączą one ze sobą właściwości powierzchni przeciwsłonecznych i niskoemisyjnych. Oznacza to, że prócz skutecznego zabezpieczenia przed światłem słonecznym, zapewniają one również utrzymanie ciepła w mieszkaniu zimą, co czyni je energooszczędnym i ekologicznym wyborem.

Dodatkową izolację termiczną zapewnią też produkty o szybach zespolonych, czyli tzw. pakietach szybowych. Jest to jeden z kluczowych elementów energooszczędnych okien chroniących zarówno przed mrozem, jak i przed upałem. Takie pakiety składają się z dwóch lub więcej tafli szkła, pomiędzy którymi znajduje się hermetycznie zamknięta komora z argonem, kryptonem lub ksenonem. Gazy te bardzo słabo przewodzą ciepło, co sprawia, że latem nie przedostanie się ono do mieszkania, a zimą na zewnątrz. Warto przy tym zdecydować się na markę, która sama produkuje pakiety szybowe do swoich okien. Daje to gwarancję wysokiej jakości wykonania produktu.

Skuteczność energooszczędnych okien zależy również od ich prawidłowej instalacji. Najlepiej zdecydować się na ciepły montaż wykonany przez profesjonalistów, ponieważ tylko odpowiednio zamontowane okna będą odznaczać się wysoką funkcjonalnością.

Dodatkowa bariera – rolety i żaluzje

Uzupełnieniem dobrze dobranych okien będą rolety lub żaluzje, które zapewnią dodatkową osłonę wnętrza domu przed nadmierną ekspozycją świetlną. Warto tu postawić na rolety zewnętrzne – zatrzymują one bowiem ciepło jeszcze zanim zdoła ono dostać się do środka. Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest również efektywna ochrona przed hałasem, który latem w miastach potrafi szczególnie doskwierać.

Dobrze sprawdzą się także rolety dzień noc, tworzące barierę przed słońcem, by pozostawić jednocześnie wnętrze pokoju względnie jasnym. Taka opcja będzie znakomitym wyborem szczególnie w przypadku mieszkań i domów parterowych wymagających dodatkowej osłony przed światem zewnętrznym. Warto zastanowić się także nad żaluzjami drewnianymi, aluminiowymi lub bambusowymi, które również ochronią mieszkanie przed ciepłem, a ponadto harmonijnie uzupełnią dekorację wnętrza.

Inne sposoby regulacji temperatury

Wpływ na regulację temperatury w pokojach ma też ich wietrzenie.

Zdarza się, że klienci poszukujący okien do swojego mieszkania skupiają się tylko na wartościach liczbowych poszczególnych parametrów. Tymczasem – jeśli myślimy o zapewnieniu komfortowych warunków w domu także podczas upałów czy mrozu, powinniśmy zwrócić uwagę również na okucia. Okna umożliwiające wielostopniową regulację uchyłu skrzydła w kilku dodatkowych położeniach pozwalają na precyzyjną mikrowentylację niezależnie od warunków pogodowych, dzięki czemu regulacja cyrkulacji powietrza i temperatury jest znacznie łatwiejsza – mówi Grzegorz Bułat, Szef Technologii OKNOPLAST.

Skuteczna ochrona mieszkania przed nadmiernym nagrzewaniem się pomieszczeń składa się więc z kilku elementów. Dzięki zaawansowanym technologicznie oknom, trafnie dobranym roletom i skutecznemu wietrzeniu pomieszczeń nasz dom stanie się przyjemną strefą odpoczynku w upały.

OKNOPLAST
(press box)