Czas na podsumowanie! Ceramika Paradyż na Łódź Design Festival 2011

Największa w Polsce impreza poświęcona designowi, aż 60 wystaw rozstawionych na 10 tys. m², blisko 44 tys. odwiedzających podczas 5. edycji Łódź Design Festival. Wykłady, wernisaże, konkursy i warsztaty – to wszystko wydarzyło się w trakcie 10 dni festiwalu, który upłynął pod hasłem „Zmiana”. Tak jak w ubiegłym roku Mecenasem Głównym festiwalu była Ceramika Paradyż.

Dzięki pasjonatom – organizatorom i międzynarodowej publiczności Łódź Design Festival zyskał wysoką renomę na świecie i na stałe wpisał się w kalendarz spotkań polskich i zagranicznych projektantów, specjalistów w dziedzinie wzornictwa i designu oraz świadomych odbiorców sztuki. Począwszy od 2009 roku Mecenasem Głównym imprezy jest Ceramika Paradyż, która od początku istnienia festiwalu jest aktywnie zaangażowana w jego organizację. I choć trwa już odliczanie do kolejnej edycji imprezy, warto przypomnieć sobie wrażenia, jakie zapewnił nam tegoroczny festiwal.

Podążając za zmianą
Tegoroczne hasło przewodnie 5. edycji festiwalu – „Zmiana” – miało podkreślać zmiany zachodzące w otaczającym nas świecie, a zatem i w myśleniu o projektowaniu. Wizja Ceramiki Paradyż, dla której ważne jest piękno, funkcjonalność i wysoka jakość wykonania, doskonale wpisuje się w ten motyw – firma wciąż się zmienia, ewoluuje wraz z rosnącymi potrzebami swoich konsumentów. Mówiąc o zmianie stawia wciąż odważne kroki na drodze najlepszego wzornictwa i designu.

Stoisko Ceramiki Paradyż w czasie Łódź Design Festiwal 2011 nawiązywało do przewodniego hasła imprezy. Można było podziwiać na nim ekspozycje 3 łazienek zaaranżowanych z jednej kolekcji płytek ceramicznych, które pokazały, jakie zmiany zachodzą w tym pomieszczeniu, wraz z dorastaniem użytkownika. Przekaz był podzielony na 3 grupy wiekowe – dzieci, młodzież, dorosłych. Dodatkowo, Ceramika Paradyż zaprezentowała wielkoformatowe plansze do układania obrazów z mozaik, które cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród odwiedzających. Nawiązywały one do tematyki „ECO” widocznej w produktach pokazywanych na festiwalu. Pozytywnym odbiorem cieszyły się także rzeźby ceramiczne wykonane przez artystów z łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych, w szczególności sowa, symbol tegorocznej edycji. Można było je podziwiać przy stoisku Ceramiki Paradyż oraz w holu głównym industrialnego budynku.

„Łódź Design Festival – inicjatywa, którą wspieramy od samego początku jej istnienia jest w pewnym sensie dzieckiem Ceramiki Paradyż i cieszy nas niezmiernie, że możemy aktywnie w niej uczestniczyć i obserwować jak prężnie się rozwija. Nie wyobrażamy sobie, żeby mogło nas zabraknąć podczas następnych edycji festiwalu, które sprawią, że Łódź ponownie stanie się centrum światowego designu” – komentuje Łukasz Kardas, W-ce Prezes Zarządu ds. Handlu Spółek Grupy Paradyż.

Czym jest design i projektowanie?
Odpowiedzi na to pytanie poszukiwali najmłodsi uczestnicy festiwalu podczas warsztatów projektowych „Paradyżowa Kraina” zorganizowanych przez Ceramikę Paradyż. Dzieci poznały m. in. świat projektowania i nowoczesnych technologii oraz odkrywały tajniki zawodu projektanta mody, prezentera telewizyjnego i architekta.

„Mali uczestnicy, pod czujnym okiem prowadzących, znanych łódzkich projektantów i osób związanych z nowoczesnym designem, poprzez zabawę ćwiczyli swój zmysł projektowy . Płytki Ceramiki Paradyż posłużyły, jako materiał do projektowania oraz produkcji ekranów, na których wyświetlane były prezentacje multimedialne przygotowane specjalnie z myślą o dzieciach. Na zakończenie wszyscy dostali dyplomy i upominki od Ceramiki Paradyż” – mówi Iwona Filipczak, Rzecznik Prasowy Ceramiki Paradyż. „Warsztaty cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Już po dwóch dniach zapisów listy były zapełnione” – dodaje Iwona Filipczak.

And the winner is …
Ceramika Paradyż wspiera młodych projektantów, artystów i ludzi uzdolnionych. Świadczy o tym m.in. stała współpraca z Akademią Sztuk Pięknych w Łodzi i projekty realizowane z młodymi twórcami. Dlatego w tegorocznym Łódź Design Festival Ceramika Paradyż zaangażowała się także w konkurs „make me”!  Jak co roku miał on na celu odkrycie nowych talentów posiadających świeże spojrzenie na design. W tej edycji konkursu wpłynęło aż 280 zgłoszeń z całego świata, m.in. z tak egzotycznych krajów, jak Malezja, Korea i Tajwan, co świadczy o popularności festiwalu poza granicami Polski. Nagrodę główną w konkursie „make me!”, zasponsorowaną przez Ceramikę Paradyż, w wysokości 20 000 zł otrzymał Thibaut Godard z Francji za zestaw porcelanowych butelek do wina „Porcelain”. Projekt doceniono za pomysłowość i przemyślaną formę. Nagrodę zwycięzcy wręczył Łukasz Kardas, przedstawiciel Ceramiki Paradyż – Mecenasa Głównego festiwalu.

Podczas festiwalu zainaugurowano również konkurs „Piękna Płytka 2”, którego pomysłodawcą i organizatorem jest Ceramika Paradyż. Firma po raz drugi zaprasza do stworzenia projektów na jedyne w swoim rodzaju płytki ceramiczne. Prace można zgłaszać do 15 stycznia 2012 roku, w dwóch kategoriach:

  • PROFESSIONAL, skierowana do architektów i projektantów z wybranych przez organizatora biur projektowych,
  • OPEN, skierowana osób fizycznych zainteresowanych projektowaniem i designem.

5. edycja Łódź Design Festival w liczbach
Tegoroczny festiwal był sukcesem nie tylko organizacyjnym, ale i ilościowym, przyciągnął jak zawsze tysiące ludzi spragnionych światowego designu. Blisko 44 tys. gości odwiedziło festiwal w ciągu prawie dwóch tygodni jego trwania, z czego, aż przeszło 12 tys. przybyło w ciągu głównego weekendu. Odwiedzający mieli okazję podziwiać 60 wystaw rozstawionych na 10 tys. m². W festiwalu wzięło udział 420 artystów z całego świata, co pokazuje, że jest on wydarzeniem w pełni międzynarodowym. Sukcesem okazały się również zorganizowane po raz pierwszy różne warsztaty dla dzieci. Dla wszystkich, którzy nie zdążyli odwiedzić festiwalu lub chcą poczuć jeszcze raz emocje jemu towarzyszące zapraszamy do obejrzenia zdjęć z imprezy na profilu Ceramiki Paradyż na Facebooku oraz materiałów filmowych na kanale firmy na YouTube.  A za rok już 6. edycja Łódź Design Festival, na którą już teraz wszystkich serdecznie zapraszamy.

Zdjęcia kolekcji, inspirujących aranżacji oraz komentarze projektantów znajdą Państwo na naszym profilu na Facebooku .

Ceramika Paradyż
więcej informacji (PRESS BOX)

{jcomments on}