Czym kuszą deweloperzy?

Budując dom czy kupując już gotowy chcemy, aby był on nowoczesny, oszczędny oraz maksymalnie funkcjonalny. Znając potrzeby klientów, wielu deweloperów wyszło naprzeciw ich oczekiwaniom dodając do swojej oferty dodatkowe pakiety. Współczesne domy znacznie się wyróżniają od domów sprzed kilkunastu lat. Mamy teraz większe możliwości technologiczne, dzięki którym w dużym stopniu możemy kontrolować dom i dostosowywać go do swoich potrzeb. I nie chodzi tutaj o kupienie sobie lodówki z ośmioma programami mrożenia czy telewizora z przekątną długości autobusu.

Popularnością od pewnego czasu cieszą się pompy ciepła, instalacje solarne czy centralny odkurzacz. Urządzenia te stosowane są, po pierwsze – aby zmniejszyć koszty użytkowania domu, a te przy ciągłych wzrostach cen, stają się coraz większe. Po drugie – dla bezpieczeństwa i wygody.

Nowoczesne rozwiązania stosuje coraz więcej deweloperów, m.in. firma AS-Hajto, która buduje osiedle Słoneczne Groblice pod Wrocławiem. Dla naszych klientów mamy przygotowanych wiele pakietów, które mają uatrakcyjnić przyszłym mieszkańcom z jednej strony zamieszkanie, z drugiej – zmniejszenie kosztów eksploatacji samych domów – mówi Stanisław Hajto, prezes firmy. Bardzo popularnym pakietem jest pakiet solarny. Wielu klientów decyduje się również na zainstalowanie ogrzewania podłogowego w całym domu lub jego części – dodaje.

Instalacje solarne stają się coraz bardziej popularne w Polsce. W zależności od instalacji cieplnej, którą systemy solarne mają zastąpić, możemy oszczędzić od 400 do 1500 zł rocznie, a należy się liczyć z nieuniknionym wzrostem cen tradycyjnych nośników energii. W przypadku naszego osiedla oszczędności sięgają ok. 30 proc. przy ogrzewaniu, a przy ogrzewaniu wody koszty systemu i jego zamontowania zwracają się już po 4-6 latach – ocenia Hajto.

Popularnym rozwiązaniem na nowoczesnych osiedlach są pompy ciepła, których zadaniem jest „wyciągnięcie” ciepła z miejsca, w którym taka pompa jest zamontowana, a następnie pompowanie go w wyższej temperaturze do mieszkania. Zainstalowanie pompy ciepła pozwala na ograniczenie zużycia paliwa używanego do ogrzewania domów co oznacza płacenie znacznie mniejszych rachunków, a nawet ich całkowite wyeliminowanie.

Wiele dodatkowych usług związanych z kupnem domu trzeba zamówić już w trakcie realizacji projektu. Chcąc korzystać z instalacji solarnej powinno się ją zamówić na etapie stanu surowego „otwartego” domu – mówi Stanisław Hajto. Tak samo jest z indywidualnym projektem instalacji elektrycznej czy gazowym kotłem kondensacyjnym, służącym do ogrzewania domu i podgrzewania wody. Możemy również wybrać ogrzewanie kominkowe podłączone do kotła, ogrzewanie podłogowe czy zamontować w domu klimatyzację.

Firma AS-Hajto poszła jednak jeszcze dalej. Wśród instalacji dostępnych w pakiecie możemy zamówić rekuperację czyli mechaniczną wentylację. Jej działanie polega na odzyskiwaniu ciepła z powietrza wywiewanego na zewnątrz budynku lub pomieszczenia. Ograniczenie strat ciepła wynosi aż 80 proc., a dodatkowo mamy gwarancję, że w każdym pomieszczeniu będziemy mieli świeże powietrze. Kolejnym „gadżetem” jest centralny odkurzacz. Dzięki niemu alergicy i osoby wrażliwe na kurz będą mogły spać spokojnie. Na każdym poziomie domu rozmieszczone są gniazda, do których podłącza się rurę odkurzacza. Wszystkie zanieczyszczenia odsysane są po włączeniu odkurzacza przez przycisk znajdujący się w rączce rury do jednostki centralnej, która zazwyczaj jest umieszczana w garażu. Część klientów decyduje się również na zainstalowanie uzdatniaczy wody.

Oczywiście wszystkie wymienione powyżej udogodnienia kosztują, ale koszt ich założenia zwraca się po paru latach. Dlatego kupując nowy dom warto się zastanowić nad skorzystaniem z dobrodziejstw technologii.

DB, www.investmap.pl
{jcomments on}