Dawne dworki i pałace są nadal w cenie

Mimo zawirowań, jakie miały miejsce w gospodarce w ciągu ostatnich trzech lat, w naszym kraju systematycznie zwiększa się liczba osób lepiej sytuowanych. Taka sytuacja wpływa na rozwój branży towarów z wyższej półki. Podobną tendencję widać także na rynku nieruchomości. Od kilku lat rozwija się w Polsce handel nie tylko luksusowymi lokalami o wyższym standardzie – apartamentami czy loftami, ale także powoli zwiększa się obrót dworkami i pałacami z minionych epok.

Takie nietypowe nieruchomości mogą być korzystną lokatą zapewniającą bezpieczeństwo kapitału, zwłaszcza w obecnych, niepewnych czasach.

Ponadto część osób inwestuje w tego rodzaju obiekty chcąc je wykorzystać, jako miejsce do prowadzenia biznesu.
Jest to szansa dla wielu niszczejących obecnie budynków na nowe życie – w formie eleganckiej restauracji czy też luksusowego hotelu.

Trzeba jednak zaznaczyć, że taka lokata nadwyżek finansowych powinna być gruntownie przemyślana. Aby zaprocentowała ona przyszłymi zyskami, nieruchomość oprócz specyficznego, ekskluzywnego klimatu powinna charakteryzować się również odpowiednią lokalizacją – najlepiej w jednej z głównych dzielnic miasta, ale jednocześnie trochę na uboczu lub przy ruchliwej trasie.

Na rynku można spotkać wiele takich nieruchomości zaczynając od tych dostępnych już od kilkuset tysięcy złotych, a kończąc na obiektach, których cena dochodząca nie raz do kilkudziesięciu mln złotych może przyprawić o zawrót głowy.
W tym wypadku przypominają one jednak bardziej wielko powierzchniowe rezydencje często ze stadniną koni czy też pomieszczeniami dla służby.

Dobrym przykładem może być tutaj zespół pałacowo – parkowy w miejscowości Siary w Małopolsce, w pobliżu licznych uzdrowisk, sztucznego zalewu i wyciągu narciarskiego.

Budynek ten wzniesiony w 1838 r. będący przykładem secesji wiedeńskiej w Polsce składa się z 15 apartamentów, pokoi klubowych, sal seminaryjnych, jadalni oraz kuchni z zapleczem. Powierzchnia samego pałacu to 1 488 mkw. Ponadto jest on otoczony 10 hektarowym parkiem, w którym znajduje się jeszcze 6 dodatkowych budynków gospodarczych, budynek mieszkalny oraz wartownia.

W tym wypadku cena została ustalona na ponad 25 mln zł. Z kolei w miejscowości Pogorzelec 60 km od Warszawy, na 3,5 hektarowej działce znajduje się dworek wraz z pensjonatem, domem ogrodnika i budynkiem pomocniczym.
Całkowity metraż wszystkich budynków wynosi łącznie 1 200 mkw., co przekłada się na 15 pokoi.
Cena tego obiektu to z kolei 13 mln zł.

Należy jednak pamiętać, że w wielu przypadkach trzeba liczyć się z wymogiem generalnego remontu takiej nieruchomości. Koszt zakupu oznacza, więc często dopiero początek, a nie koniec wydatków.

Poza tym niewątpliwie mankamentem jest także fakt, że potencjalny inwestor planując odnowę nieruchomości bardzo często jest ograniczony przez konserwatora zabytków.

Emmerson S.A.
{jcomments on}