Grupa LOTTE, właściciel marki E.Wedel wybuduje fabryki w Świdnicy

Grupa Lotte oraz firma E.Wedel ogłosiły decyzję dotyczącą lokalizacji swoich nowych fabryk. Po wnikliwych analizach zdecydowano o zakupie działki, objętej Wałbrzyską Specjalną Strefą Ekonomiczną „Invest Park” zlokalizowaną w Świdnicy. Na tym terenie powstaną fabryki, w których zatrudnienie może znaleźć nawet kilkaset osób. Obecnie trwają prace nad profilem produkcji oraz kierunkiem sprzedaży wyrobów, powstających w nowym miejscu. Grupa Lotte sukcesywnie realizuje inwestycje, stanowiące element długofalowego planu rozwoju marki, przedstawionego we wrześniu ubiegłego roku.

We wrześniu 2010 roku Grupa LOTTE zakupiła najstarszą czekoladową markę w Polsce – firmę E.Wedel. Japoński inwestor od początku podkreślał, że planuje swoją ekspansję na cały rynek europejski, a Polska wraz z firmą E.Wedel ma stać się przyczółkiem w dalszym rozwoju koncernu w Europie. Warto podkreślić, że poszukiwania miejsca pod inwestycję we wszystkich miastach przebiegały w bardzo przyjaznej atmosferze, a partnerzy wykazywali profesjonalizm oraz wolę współpracy. Spośród kilku ofert prezentujących poszczególne strefy ekonomiczne, wybrano lokalizację znajdującą się w Świdnicy.

Paweł Szcześniak, prezes firmy E.Wedel tak komentuje etap wyboru lokalizacji: „Jest nam bardzo miło, że rozmowy prowadzone były w spokojnych i przyjaznych warunkach, a nasi japońscy partnerzy poznali Polaków jako profesjonalistów i ludzi zaangażowanych, którzy potrafią zaprezentować się od jak najlepszej strony. Jest to doskonała wizytówka Polski i świetnie rokuje na przyszłość. My, jako marka E.Wedel, cieszymy się, że mogliśmy brać udział w tych rozmowach oraz, że dokładamy swoją cegiełkę do rozwijania polskiej gospodarki”.

Swojej ogromnej radości, w związku z wyborem miejsca, nie krył Prezydent Miasta Świdnicy: „To wspaniała wiadomość, ponieważ w Świdnicy pojawił się inwestor, który zajmie ostatni duży kawałek, przeznaczony pod produkcję. W sumie zagospodarowanie ponad 100 hektarów w strefie ekonomicznej, dzięki współpracy i zaangażowaniu bardzo wielu ludzi zajęło nam 7 lat. To naprawdę spore osiągnięcie. Tak jak dotychczas wszystkim naszym inwestorom, tak i teraz  będziemy pomagać, by budowa nowej fabryki mogła się rozpocząć jak najszybciej” – mówił Wojciech Murdzek, który otrzymał wiadomość o inwestycji podczas urlopu.

W chwili obecnej trwają przygotowania do zakupu działki oraz sformalizowania zakupu ziemi.Wedel jest najstarszą marką czekolady w Polsce i jednocześnie jedną z najbardziej rozpoznawalnych polskich marek. Jej historia liczy 160 lat. W 1991 firma Wedel była jednym z pierwszych sprywatyzowanych zakładów w Polsce i stała się częścią PepsiCo. Rok 1999 przyniósł kolejną zmianę właściciela i Wedel stał się częścią brytyjskiego Cadbury (wówczas Cadbury Schweppes), aż do sierpnia 2010 roku, kiedy to trafił w ręce Japońskiego koncernu LOTTE.
Pomimo zmian własnościowych tradycyjny smak wedlowskiej czekolady pozostaje niezmienny, a osiągnięcia Karola, Emila i Jana Wedlów, mimo upływu lat, poznają kolejne pokolenia wielbicieli czekoladowych smakołyków. Jego wyszukany podpis sygnuje najpopularniejsze wyroby czekoladowe w Polsce, a marka Wedel, w ciągu 160 lat, stała się ulubioną, najbliższą sercu marką wielu Polaków.


Grupa LOTTE
, z siedzibą w Tokio, jest międzynarodową firmą z rocznymi przychodami na poziomie 3,547 milardów Yen (w przybliżeniu 35 miliardów dolarów). Założona w  1948 jako firma specjalizująca się w sektorze gum do żucia, obecnie działa w różnych sektorach, włączając w to sektor spożywczy, słodyczy, sektor handlu, podróży i turystyki, sektor chemiczny, rynek budowlany oraz finansowy. Kategoria słodyczy jest jednak kluczowym obszarem dla Grupy LOTTE.  
W rankingu najsilniejszych światowych firm z branży słodyczy, Grupa LOTTE znajduje się na 6. pozycji, z silną obecnością na rynku Japonii i Korei, ale jest ona obecna również w Belgii z marką Guylian, w Chinach, Rosji oraz w karjach ASEAN. LOTTE jest największym producentem gum do żucia w Azji oraz trzecim największym na świecie.  

Wedel
WIĘCEJ INFORMACJI z firmy E. Wedel (PRESS BOX) {jcomments on}