Koniec z wysokimi rachunkami za prąd. Zobacz, ile możesz zaoszczędzić


Wysokie rachunki za prąd czy ogrzewanie wielu z nas przyprawiają o ból głowy. – Dość! – mówi coraz więcej Polaków i decyduje się na rozwiązania, dzięki którym oszczędzają. Radzimy, jak to zrobić.

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że licznik prądu w naszym domu kręci się jak szalony nawet, gdy jesteśmy w pracy czy na wakacjach. To dlatego, że wiele domowych urządzeń pozostawiamy w stanie tzw. czuwania. Na przykład telewizor– zużywa prąd nawet, gdy go nie włączamy, ale jest podłączony do gniazdka. Tak samo się dzieje w przypadku podpiętej do prądu ładowarki do telefonu. Jak szacują eksperci w ten sposób przeciętnie Polak płaci niepotrzebnie za prąd nawet ponad 250 zł rocznie więcej! Co zrobić, by tego uniknąć?

Rada 1. Zainstaluj „inteligentne” gniazdka
Jeśli chcemy uniknąć codziennego biegania po mieszkaniu lub domu przed wyjściem do pracy i wyłączać każde urządzenie osobno z kontaktu, a tym samym uniknąć nerwów, że się spóźnimy, z pomocą przychodzi nam współczesna technika. Na rynku dostępne są specjalne „inteligentne” gniazdka elektryczne, które możemy odciąć od prądu już za pomocą jednego przycisku w naszym smartphonie, służy do tego specjalna aplikacja. – I możemy to zrobić w dowolnym momencie, nawet siedząc już w pracy lub w drodze do niej. Podobnie – przekraczając próg domu, po powrocie możemy w taki sam sposób włączyć zasilanie w gniazdkach – wyjaśnia Tomasz Koziarek, ekspert firmy Somfy, która produkuje rozwiązania składające się na system domu inteligentnego o nazwie TaHoma. Dodaje, że za pomocą aplikacji w telefonie możemy wyłączyć jednocześnie gniazdka w całym mieszkaniu lub tylko wybrane tak, aby zostawić zasilanie do tych urządzeń, które stale potrzebują energii, np. lodówka. To przydatne rozwiązanie także dla tych, którzy nie potrafią sobie przypomnieć, czy wyłączyli żelazko z kontaktu lub zdjęli garnek z kuchenki elektrycznej przed wyjściem z domu.

Rada 2. Kontroluj domowe oświetlenie.
Podstawą są energooszczędne żarówki. Co prawda kosztują więcej niż zwykłe, ale po pierwsze działają znacznie dłużej, a po drugie pobierają kilkakrotnie mniej mocy. Ale i tak nie unikniemy wyższego rachunku, jeśli zostawimy na cały dzień włączone światło w domu. I znów jeśli chcemy uniknąć sprawdzania przed wyjściem do pracy, czy na pewno wszędzie wyłączyliśmy światło, w prosty sposób umożliwi nam to aplikacja systemu domu inteligentnego na smartfona lub laptopa. – Dzięki niej w dowolnym momencie i sytuacji możemy sprawdzić, czy i gdzie zostawiliśmy włączoną lampkę. To bardzo wygodne rozwiązanie zwłaszcza dla tych, którzy notorycznie zapominają wyłączać światło w garderobie lub w łazience przed wyjściem do pracy – mówi Tomasz Koziarek z Somfy.

Rada 3. Inteligentnie korzystaj z domowego ogrzewania.
Gdy przychodzą zimne dni lubimy wracać do ciepłego domu. Ale, gdy nikt w nim nie przebywa grzejniki niepotrzebnie wytwarzają ciepło i podnoszą nasze opłaty za ogrzewanie. Warto więc to kontrolować. Dzięki technice nie musimy już przy każdym z grzejników  regulować termostatu. Możemy zrobić również to za pomocą naszego smarfona i aplikacji systemu domu inteligentnego. – Wychodząc do pracy, czy wyjeżdżając na weekend jednym przyciskiem w telefonie możemy to ogrzewanie zmniejszyć lub całkowicie wyłączyć, by tuż przed naszym powrotem znów ustawić odpowiednią temperaturę. Zrobimy to w dowolnym momencie. A jeśli prowadzimy regularny tryb życia i wracamy do domu o tej samej porze ustawimy dokładną godzinę wyłączania i włączania termostatów w systemie – radzi Tomasz Koziarek. Jego zdaniem, jeśli nie chcemy, aby ciepło uciekało nam z domu, pomocne mogą być również zautomatyzowane rolety –jeśli będą zasłonięte stracimy mniej ciepła zimą, a latem zapobiegniemy przegrzewaniu się pomieszczeń.

Rada 4. Korzystaj z naturalnej klimatyzacji.
Duże rachunki latem płacą posiadacze klimatyzatorów. I choć przynoszą one przyjemny chłód, to może nam naprawdę zrobić się gorąco, gdy zobaczymy rachunek za prąd. To bardzo energochłonne urządzenie, ale – jak radzą eksperci – jeśli przysłonimy okna roletami, klimatyzacja będzie pracowała na mniejszych obrotach i tym samym zużyje mniej prądu. Wielu specjalistów radzi korzystać z naturalnych klimatyzatorów, które są znacznie tańsze – wystarczy zainstalować markizę, która rozwinięta na naszym tarasie latem skutecznie ochroni salon czy kuchnię przed nadmiernym nasłonecznieniem. Te, które są wyposażone w czujnik słońca otworzą się automatycznie w momencie kiedy słońce zacznie świecić zbyt intensywnie. A o tym co jest intensywne a co nie możemy zdecydować sami.

Somfy