Mozaiki Trójmiasta – wyjątkowy wernisaż fotografii

Już 13 września na kulturalnej mapie trójmiejskich atrakcji zagości niezwykłe wydarzenie. W gdańskim Instytucie Sztuki Wyspa odbędzie się wernisaż wystawy Mozaiki Trójmiasta. Na wyjątkowych fotografiach, Szymon Rogiński uchwycił piękno mozaik z terenu Gdańska, Gdyni i Sopotu. Wystawa potrwa do 6 października i ma zwrócić uwagę mieszkańców na mozaikowe dzieła sztuki, które zdobią ściany otaczających ich budynków. Inicjatorami wydarzenia są organizatorzy akcji Ratujemy Mozaiki – Ceramika Paradyż oraz Fundacja Architektury. Zapraszamy na wernisaż i wystawę – wstęp wolny!

Mozaikowe Trójmiasto
Elewacja baru Neptun, odnowione prace na dworcu Gdynia Główna, kompozycje z Domu Technika NOT czy w budynku dawnego Domu Handlowego Alga – zdjęcia tych i innych mozaik z terenu Trójmiasta to tylko niektóre przykłady obiektów sfotografowane na potrzeby wystawy w ramach akcji Ratujemy Mozaiki. Ich piękno i różnorodność – zarówno kompozycyjną, jak i materiałową – uchwycił na fotografiach Szymon Rogiński, stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wernisaż zdjęć odbędzie się 13 września o godzinie 19:00, a sama ekspozycja potrwa do 6 października. Oprócz wystawy, przy współpracy Instytutu Sztuki Wyspa z organizatorami akcji Ratujemy Mozaiki, 4 października o godzinie  17:00 odbędzie się seminarium Mozaiki w przestrzeni Trójmiasta z udziałem Jacka Friedricha, Huberta Bilewicza, Doroty Grubby i Andrzeja Dyakowskiego.  

Dlaczego mozaiki?
Mozaiki to jedne z najstarszych dekoracji plastycznych w architekturze. W Polsce popularność zyskały w okresie powojennym. Wykonywano je zazwyczaj z odpadów – tłuczonych talerzy i butelek, odłamków kamienia bądź płytek ceramicznych. Dzisiaj zdobią wnętrza kin, dworców, biur, barów, teatrów czy uniwersytetów. Wiele z nich czasy świetności ma już za sobą, a przez zapomnienie coraz bardziej niszczeją albo skuwane znikają bezpowrotnie. Aby je ratować, Ceramika Paradyż oraz Fundacja Architektury podjęły wspólną inicjatywę pod nazwą Ratujemy Mozaiki. Jej celem jest zwrócenie uwagi na problem niszczejących dzieł sztuki w Polsce oraz potrzebę ochrony dziedzictwa kulturowego. Akcja została zainicjowana w marcu ubiegłego roku, a wystawa Mozaiki Trójmiasta jest jej trzecim etapem. Dodatkowo w ramach kampanii Ratujemy Mozaiki trwa konkurs Mozaikowa mapa Polski, którego celem jest stworzenie unikatowej mapy polskich mozaik. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie www.ratujemymozaiki.com oraz profilach Facebook: www.facebook.com/RatujemyMozaiki i www.facebook.com/FundacjaArchitektury .


Fot. Szymon Rogiński


Akcja Ratujemy Mozaiki
Celem akcji „Ratujemy Mozaiki” jest ochrona polskiego dziedzictwa kulturowego i zwrócenie uwagi na problem niszczejących dzieł sztuki w miastach całej Polski. Czym jest owo dziedzictwo kulturowe? To dorobek poprzednich pokoleń, który świadczy o naszych korzeniach i potwierdza, w sensie duchowym i materialnym tożsamość narodu. Dlatego też troska o ochronę zabytków powinna być obowiązkiem każdego z nas, aby przyszłe pokolenia mogły cieszyć się dobrodziejstwami kultury. Czynników, które zagrażają zabytkom jest wiele, począwszy od kradzieży i aktów wandalizmu, po uszkodzenia spowodowane upływem czasu, zaniedbaniami i źle prowadzonymi pracami modernizacyjnymi. Mozaiki to najczęściej kolorowe, zachwycające, ozdoby wnętrz kawiarni sklepów, budynków mieszkalnych, instytucji miejskich i prywatnych. Jednak wiele z nich w czasach transformacji ustrojowej uległo dewastacji, kolejne niszczeją  lub są wyburzane. Dlatego naszym zdaniem warto podjąć inicjatywę, która pozwoli mozaikom odzyskać ich dawny blask.

Ceramika Paradyż
więcej informacji (PRESS BOX) {jcomments on}