Murowanie w warunkach zimowych

Późna jesień jest porą roku, kiedy prace na budowach ustają, aby rozpocząć się na nowo dopiero na wiosnę. Opady śniegu lub mróz skutecznie wstrzymują wszelkie prace budowlane. Jednak zdarzają się dni czy tygodnie, gdy warunki atmosferyczne zimą nie obfitują w śnieg i deszcz, a jedyną przeszkodą w kontynuacji prac staje się niska temperatura. Gdy spada ona poniżej +5?C tradycyjne zaprawy przestają wiązać i nie łączą trwale poszczególnych elementów. Wtedy prace na budowie ustają. Ale czy tak musi być?

O ile popularna „szara” zaprawa i murowanie na grubą spoinę nie sprawdzają się w niskich temperaturach, o tyle istnieją inne technologie, pozwalające uniezależnić się od warunków pogodowych. Jedną z nich jest murowanie na zaprawę do cienkich spoin SILKA – YTONG. W taki właśnie sposób najlepiej muruje się bloki SILKA i bloczki YTONG. W ofercie Xella Polska są dostępne dwa rodzaje tych zapraw: wersja letnia i wersja zimowa.

Murowanie przy pomocy zaprawy letniej SILKA-YTONG możliwe jest w temperaturze powyżej +5°C. Oznacza to, że z tej zaprawy korzystać można zazwyczaj od początku kwietnia do końca października. Natomiast stosowanie zaprawy zimowej SILKA-YTONG pozwala na wydłużenie sezonu budowlanego. Prace murarskie z jej użyciem mogą być bowiem stosowane przy temperaturze 0°C, a wiązanie zaprawy przebiega bez zakłóceń nawet w temperaturze -10°C.

Oprócz temperatury stosowania zaprawa zimowa do cienkich spoin SILKA-YTONG od letniej różni się również sposobem przygotowania. Wyjaśnia tą kwestię Piotr Harassek, Junior Product Manager marek SILKA i YTONG. W przypadku niektórych zapraw producent przewiduje możliwość stosowania dodatku denaturatu do wody zarobowej, w celu zwiększenia zakresu temperaturowego pracy zaprawy. Zaprawę taką można wówczas stosować w temperaturze od -6°C. Poza dodatkiem denaturatu w ilości określonej przez producenta, przygotowanie zapraw zimowych nie różni się od przygotowania zapraw „letnich”. Przygotowując zaprawę, należy każdorazowo stosować się do zaleceń producenta, który określa ilość wody zarobowej, czas mieszania, a także czas przydatności do użycia. – dodaje Piotr Harassek.

Prace budowlane z zastosowaniem zaprawy zimowej do cienkich spoin SILKA-YTONG przebiegają podobnie, jak podczas murowania jej letnia odmianą. Większość elementów SILKA i YTONG posiada łączenie na pióro i wpust. Dzięki temu bloczki szczelnie do siebie przylegają bez konieczności wykonywania spoiny pionowej. Bloki SILKA i bloczki YTONG muruje się na cienką spoinę poziomą. Grubość zaprawy nie powinna być większa niż 1-3 mm. Aby otrzymać tak dużą dokładność, do murowania na zaprawie zimowej SILKA-YTONG zaleca się stosowanie narzędzi systemowych SILKA i YTONG. Rozprowadzanie zaprawy ułatwiają dopasowane do grubości bloczków kielnie oraz dedykowany blokom SILKA (o grubości 18 i 24 cm) specjalny dozownik do zapraw murarskich.

Dzięki nowoczesnemu systemowi murowania ścian na cienką spoinę z bloków SILKA i bloczków YTONG można z powodzeniem budować nawet przy niskich temperaturach, co nie jest możliwe wybierając np. cegły ceramiczne. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu odpowiedniej zaprawy do cienkich spoin SILKA-YTONG. Dzięki zaprawie zimowej niskie temperatury nie będą przeszkodą w kontynuowaniu prac murarskich nawet przy -10?C.

Zaprawę zimową SILKA-YTONG można kupić bezpośrednio w sklepie internetowym Xella – http://sklep.xella.pl/sklep.php?md=products&id_c=1_54&id_p=255 lub w hurtowniach budowlanych na terenie całego kraju.

Zapraszamy do obejrzenia filmu o murowaniu na cienką zaprawę – http://www.youtube.com/watch?v=zBDm9RlomEU


Przygotowanie zaprawy cienkowarstwowej  


Murowanie na cienką zaprawę SILKA-YTONG  


Rozprowadzanie zaprawy na bloczku  

 


Firma XELLA Polska Sp. z o.o. oferuje produkty marki YTONG, YTONG MULTIPOR, YTONG ENERGO i SILKA, stosowane w budownictwie mieszkaniowym. Produkcja materiałów odbywa się w 11 nowoczesnych zakładach na terenie całej Polski. Sprzedaż firma Xella prowadzi poprzez sieć dystrybucji na terenie całego kraju oraz w krajach takich jak: Litwa, Łotwa, Ukraina, obwód Kaliningradzki. W grupie zatrudnionych jest około 700 osób.

Więcej informacji w serwisach: www.xella.pl , www.budowane.pl , www.miastonoca.budowane.pl , http://www.termodom.pl/termodompasywny/ , http://sklep.xella.pl , www.inspiracje.budowane.pl oraz na blogach: http://blog.xella.pl/budujemy , www.ZdrowaBudowa.pl .

Xella Polska
Więcej informacji z firmy Xella Polska ( PRESS BOX)

{jcomments on}