Nowa jakość rozwiązań kotłowniczych – Wielofunkcyjny wymiennik FERIS

Rosnące ceny gazu, oleju czy energii elektrycznej powodowały w ostatnich czasach, że coraz więcej osób decyduje się na zamontowanie więcej jak jednego źródła ciepła do ogrzania domu. Z powodu różnorodności urządzeń grzewczych, tradycyjnych, jak kotły na paliwa stałe czy kominki, i nowoczesnych, jak źródła odnawialne, tj. kolektory słoneczne czy pompy ciepła, coraz trudniej je łączyć tak, aby pracowały spójnie i wzajemnie się uzupełniały, wpływając jednocześnie na obniżenie kosztów eksploatacyjnych. Aby to osiągnąć, inwestujemy w coraz bardziej rozbudowane, drogie i skomplikowane układy hydrauliczne i sterowania, które w przypadku awarii wymagają fachowej obsługi.


Jak temu zaradzić?

Odpowiedzią na to pytanie, a zarazem na zapotrzebowanie rynku, Wielofunkcyjny wymiennik FERIS pracujący jednocześnie jako: bufor, czyli zbiornik akumulacyjny dla kotłów stałopalnych, kominków z płaszczem wodnym, pomp ciepła i kolektorów słonecznych, sprzęgło hydrauliczne, łączące kilka źródeł ciepła jednocześnie, do wielu układów C.O. jak również produkuje ciepłą wodę użytkową C.W.U., w systemie przepływowym o wydajności od 16 do 80 l/min C.W.U. Woda użytkowa jest zawsze świeża i higienicznie czysta, nie występuje zjawisko starzenia się wody oraz brak rozwoju bakterii legionelli jak to ma miejsce w przypadku innych zbiornikach pojemnościowych.


Wielofunkcyjny wymiennik FERIS

Opatentowana technologia wymiennika FERIS oraz zastosowanie wysokiej jakości materiałów wpływają korzystnie na koszt wykonania instalacji, oferując zarazem szereg prostych rozwiązań i możliwości przy budowaniu całego układu – łączenia różnych źródeł ciepła.
Dzięki wielofunkcyjnemu wymiennikowi FERIS inwestor zyskuje kilka urządzeń w jednym, tańszą i sprawniejszą kotłownię a przede wszystkim komfort użytkowania systemem centralnego ogrzewania oraz ciepłą wodę użytkową, której z wymiennikiem FERIS nigdy nie zabraknie.

Gdzie można stosować?
Wielofunkcyjne wymienniki ciepła FERIS z miedzianymi wewnętrznymi wymiennikami to produkty, przeznaczone do montażu w budynkach mieszkalnych, hotelach, pensjonatach, pralniach, myjniach samochodowych itp. Są to urządzenia komfortowe, energooszczędne, bezpieczne, rentowne w użyciu użytkowaniu na długie lata.

Wielofunkcyjny wymiennik FERIS stosowany z całym systemem ogrzewania fazowego FERIS daje inwestorowi oszczędności eksploatacyjne w ogrzewaniu pomieszczeń w  porównaniu do innych systemów grzewczych na poziomie 60%.* Wymiennik ten jest opcją systemu FERIS i może być stosowany z innymi systemami grzewczymi dostępnymi na rynku.

Dlaczego wielofunkcyjny wymiennik FERIS jest wyjątkowy?

Rzeczą wyróżniającą Wymienniki FERIS jest to, że potrafią one produkować nawet do 80l ciepłej wody użytkowej na minutę bez strat w ogrzewaniu pomieszczeń. Jest to ilość na zapotrzebowanie w C.W.U np. dla hoteli czy pensjonatów.

Rola wielofunkcyjnego wymiennika FERIS
Zadaniem wymiennika jest nie tylko dostarczenie w czasie rzeczywistym wystarczającej ilości ciepłej wody użytkowej ale również redukcja włączeń i wyłączeń jednostki grzewczej (źródła ciepła) o 50%** w stosunku do tradycyjnych systemów grzewczych w sezonie grzewczym.

Źródło ciepła pracuje wówczas na potrzeby wymiennika FERIS z którego to dopiero rozchodzi się ciepła woda na potrzeby ogrzewania domu oraz produkowana jest w systemie przepływowym ciepła woda użytkowa. Urządzenie to współpracuje z każdym systemem ogrzewania: podłogowe, konwekcyjne, niskotemperaturowe, ogrzewanie płaszczyznowe.

Rolą wymiennika FERIS oprócz gromadzenia energii i spinania źródeł ciepła jest również stabilizacja warunków pracy kotła bez względu na chwilowe zwiększone zapotrzebowanie na ciepło.

Przy zastosowaniu tego urządzenia jednostki grzewcze pracują wtedy w optymalnych warunkach dla procesu spalania paliwa, ograniczając straty kominowe do minimum. Urządzenie to ogranicza ilość włączeń pieca/kotła do niezbędnego minimum.

Tańsza kotłownia
Nie bez znaczenia jest również fakt iż urządzenie to ogranicza niemałe wydatki na wyposażenie sprawnie i ekonomicznie działającej kotłowni. Instalacja Wymiennika w znaczny sposób ogranicza niezbędną automatykę i ilość urządzeń oraz rozwiązań potrzebnych do poprawnego funkcjonowania kotłowni. Stosując wielofunkcyjny wymiennik ciepła Systemu FERIS nie potrzebujemy dodatkowych urządzeń do produkcji C.O i C.W.U

Zbiornik akumulacyjny FERIS

Zbiornik  akumulacyjny  FERIS  magazynuje  energię  cieplną lub  jej  nadwyżkę wyprodukowaną przez kocioł na paliwo stałe (drewno, pellet, biomasa), kominek z płaszczem  wodnym, kolektory  słoneczne, kocioł  gazowy, piec elektryczny  czy pompę ciepła. Stabilizuje temperaturę pomiędzy źródłem ciepła a odbiornikami. Mając nagromadzoną energię  cieplną  możemy z niej  efektywnie skorzystać, kiedy źródła  ciepła nie pracują z różnych  względów. Wówczas instalacja C.O. z grzejnikami, ogrzewaniem  podłogowym a zwłaszcza z panelami  grzewczymi systemu FERIS, który ze względu   na bardzo małą  ilość cieczy w obiegu grzewczym może być zasilany ze zbiornika akumulacyjnego przez kilka a nawet kilkanaście godzin.


Zbiornik akumulacyjny FERIS


Pozostałe elementy Systemu Ogrzewania Fazowego FERIS

Wielofunkcyjny wymiennik FERIS jest nowością na rynku, zastępuje kilka urządzeń, zapewnia bezobsługową pracę oraz komfort w eksploatacji. Inwestor nie potrzebuje dodatkowych urządzeń kotłowniczych a poza tym Wymiennik FERIS w systemie przepływowym produkuję nieograniczoną ilość ciepłej wody użytkowej, której nigdy nie zabraknie bez względu na chwilowe zapotrzebowanie na nią. Wielofunkcyjny wymiennik FERIS stanowi nową jakość rozwiązań kotłowniczych.
*po spełnieniu odpowiednich warunków budowlanych                                                                          
**w przypadku instalacji całego Systemu Ogrzewania Fazowego Feris


Źródło: www.feris.co {jcomments on}