Nowoczesne frezarki przemysłowe i ich specjalizacja
Frezarka jest urządzeniem przeznaczonym do precyzyjnej obróbki materiałów, wśród których wiodącą rolę pełni metal, a także drewno i tworzywa sztuczne. Zastosowane frezarek ma ogromne znaczenie dla procesów produkcyjnych, ponieważ te obecnie w pełni automatyczne maszyny eliminują zarówno potrzebę dużego nakładu pracy człowieka, jak i popełniane przez niego błędy.
Najnowocześniejsze frezarki CNC są już sterowane programami komputerowymi, które zwiększają precyzję wykonania elementów i jednocześnie przyspieszają proces ich wytwarzania poprzez automatyczne powtarzanie wzoru, bez konieczności każdorazowego ustawiania parametrów urządzenia. Z drugiej strony wzrost wymagań dotyczących wytwarzania komponentów do różnych maszyn i urządzeń sprawia, że każdy proces produkcji musi być szybszy, ilość produktów schodzących z taśmy większa, a ich jakość doskonalsza. Wszystko to zapewniają przemysłowe frezarki CNC.
Frezarki uniwersalne a wyspecjalizowane
Jedną z najpopularniejszych form frezarek są te uniwersalne, dzięki którym można produkować większość elementów z różnych materiałów. Urządzenia przystosowane do wykonywania różnych części o zmiennych parametrach i kształtach korzystają z wymiennych głowic i narzędzi skrawających do ogólnego wykorzystania i są stosowane w takich zakładach, gdzie cykl produkcyjny często się zmienia zależnie od zamówienia. Z kolei tam, gdzie wytwarza się setki tysięcy jednakowych elementów, będących niejako produktem flagowym zakładu wprowadzane są frezarki CNC bardziej wyspecjalizowane, przeznaczone do produkowania konkretnych elementów.
W tej grupie na produkcji można znaleźć m.in.:
• frezarki wyspecjalizowane do gwintów
• frezarki do kół zębatych,
• frezarki do wpustów,
• frezarki specjalne np. do łopatek turbin, do wierteł kątowych itp.
Maszyny wyspecjalizowane wyróżniają się tym, że są przystosowane do wytwarzania konkretnych przedmiotów. Wyróżniają się konstrukcją, która jest dostosowana do pracy w konkretnej branży przemysłu.
Frezarki CNC i różnice konstrukcyjne
Poza wyspecjalizowaniem maszyn, dzięki któremu mogą one pracować tylko w jednej konkretnej dziedzinie produkcyjnej, różnice w tych urządzeniach dotyczą również budowy oraz związanych z nią zasad działania. W tej dziedzinie wyróżnia się trzy podstawowe typy frezarek:
• wspornikowe (konsolowe) – poziome, pionowe, narzędziowe,
• bezwspornikowe – łożowe, wzdłużne,
• karuzelowe – wyposażone w stół wykonujący ruch obrotowy posuwowy.
Wybór odpowiedniego typu frezarki CNC uzależniony jest zarówno od parametrów obrabianego materiału, który może być niewielkim kółkiem zębatym lub dużym, kilkumetrowym walcem, jak i od sposobu planowanej obróbki. Przykładowo frezarki wspornikowe wyposażone są w stół skrętny ze specjalnymi prowadnicami, dzięki którym możliwe jest wykonywanie rowków skrętnych za pomocą frezów tarczowych. Taka frezarka doskonale sprawdzi się przy produkcji wierteł i gwintów. Z kolei frezarki narzędziowe są mniej wydajne, ale bardziej precyzyjne umożliwiając wykonywanie detali o wysokich wymaganiach. Przeciwieństwem tych ostatnich są frezarki łożowe, z nieruchomym łożem gwarantującym dużą przestrzeń roboczą oraz wydajną obróbkę materiału.
Tospolska