Okna połaciowe – pomysły na ich dekorację


Urządzenie wnętrza na poddaszu jest sporym wyzwaniem. Chcąc podkreślić jego nietypowy charakter, ale i nie stracić na funkcjonalności, warto szczególnie zastanowić się zwłaszcza nad wyborem dekoracji dla okien
.

 

 

Upiększanie okna połaciowego nie musi ograniczyć się do zamontowania prostej rolety. Należy jednak przede wszystkim znaleźć wygodny kompromis pomiędzy dekoracyjnością a funkcjonalnością ozdoby.

Najbardziej praktyczne

Bez wątpienia najbardziej praktyczne będzie zamontowanie odpowiednio dobranych rolet lub żaluzji. Tym bardziej, jeżeli wymiary okna są standardowe. Dzięki zastosowaniu tego rozwiązania unikniemy ograniczenia swobodnego dostępu do okna. Dodatkową zaletą jest praktyczność materiału, z którego wykonany jest element – nadaje się zarówno do kuchni, jak i do łazienki, ponieważ jest odporny na wilgotność, parę wodną i zabrudzenia. Bogatą ofertę tego rodzaju dekoracji przedstawia producent np. okien połaciowych firma Velux. Warto zwrócić na nie uwagę również ze względów praktycznych. Produkty dostępne na rynku są w stanie nie tylko dekorować, ale też zaciemniać, regulować dostęp światła, odpowiednio je rozpraszać, poprawiać izolacyjność, chronić przed nadmiernym nagrzaniem.

Więcej oryginalności

Warto udekorować okno w mniej oczywisty sposób – zwłaszcza wówczas, gdy wymiary okna połaciowego nie są standardowe. Zawieszenie w oknie połaciowym zasłony, firanki (nawet tej typu spaghetti) czy rolety rzymskiej nie stanowi żadnego problemu. Można wykonać ją samemu lub znaleźć interesujący gotowy model. Firanki pasują do pomieszczenia urządzonego w bardziej tradycyjny sposób, ale odpowiednio dobrane mogą dekorować też bardziej ascetyczne i nowoczesne wnętrza. Ich dodatkową zaletą jest konieczność zamontowania karniszy. Te również mogą spełniać funkcję ozdobną, a przy odrobinie fantazji posłużą nam do zamontowania kolejnych dekoracji, które można dostosować do pory roku lub nastroju. Aby firanka utrzymywała się równolegle do okna i opadała prostopadle na podłogę (jeżeli wybierzemy odpowiednio długą), konieczne jest zamontowanie dwóch karniszy. Warto pamiętać, że takie rozwiązanie stwarza dodatkowe możliwości dekoracyjne: chociażby mocowanie, upinanie i upiększanie wybranej tkaniny za pomocą wstążek czy ozdobnych klamer.

Niemożliwe, ale…

Mało popularnym dodatkiem do okna połaciowego jest parapet – tak typowy dla starszej generacji okien, na przykład dobrze nam znanych okien zespolonych. Można jednak zastanowić się nad jego wyborem, gdy krawędź okna połaciowego leży na granicy ściany kolankowej i skosu. Takie usytuowanie okna połaciowego zdarza się dość rzadko, ale warto o nim pomyśleć, ponieważ stwarza dodatkowe możliwości – zarówno funkcjonalne, jak i dekoracyjne. Szczególnie efektownie mogą wyglądać rośliny umieszczone na parapecie i pnące się wzdłuż okna – wystarczy do tego montaż kilku haczyków lub sznurek. Doskonale sprawdzi się w tej roli filodendron lub zroślicha.

Jak widać, dekoracja okien połaciowych może być równie ciekawa, jak zdobienie okien tradycyjnych. Nie musi być nudna i ascetyczna ani też ograniczać przestrzeni wokół lub pod oknem.

Velux