Piana TYTAN na najwyższym poziomie

7 lutego rozpoczęła się niezwykła wyprawa, której uczestnicy, oprócz zdobycia najwyższego szczytu obu Ameryk – Aconcaguy, mają zamiar osadzić okno w skalnej ścianie na wysokości blisko 7 tysięcy metrów n.p.m. Będzie to rekord montażu na wysokości!

To nie tylko ekstremalne wyzwanie dla uczestników wyprawy, ale także test wytrzymałości materiałów, które zostaną zastosowane. W lutym średnia temperatura na Aconcagule wynosi -20°C, a ciśnienie atmosferyczne waha się w granicach 450 hPa. Okno będzie osadzane w skalnej ściance na szczycie góry. Do jego montażu zostanie zastosowana zimowa piana TYTAN Professional. O przygotowaniach do ustanowienia rekordu rozmawiamy z jednym z uczestników – Romualdem Sadowskim.

Redakcja: Skąd pomysł na tak nietypową wyprawę?
R.S.: Z połączenia pasji i pracy. Od ponad 10 lat zajmujemy się sprzedażą i montażem stolarki budowlanej. Kiedyś podczas wspólnego wypadu w góry pojawił się pomysł, by zdobyć wszystkie szczyty Korony Ziemi i teraz konsekwentnie go realizujemy. W 2010 roku tak się rozpędziliśmy, że zdobyliśmy trzy z dziewięciu zaplanowanych szczytów. Z każdym kolejnym rośnie poziom trudności oraz apetyt na następne wyprawy.

Ile osób uczestniczy w przedsięwzięciu?
Jest nas dwóch – ja oraz Michał Michnowicz. Podczas wyprawy na Elbrus na Kaukazie (5642 m n.p.m.) zastanawialiśmy się jak wyglądałby montaż okna na takiej wysokości. Rozważania te doprowadziły do rozpoczęcia obecnego projektu i mamy nadzieję, że wszystko się uda. Aconcaguę będziemy zdobywać w towarzystwie ośmiu innych podróżników.

Jak przygotowujecie się do tak ciężkiego wejścia?
Aconcagua to poza Karakorum i szczytami Himalajów najwyższa góra świata. Obaj czujemy w związku z tym ogromną presję. Od kilku miesięcy trenujemy by wzmocnić kondycję. Dużo chodzimy, pływamy i staramy się utrzymywać odpowiednia dietę.

Ile czasu zajmie zdobycie szczytu?
Wejście potrwa około 14 dni, jednak znaczna część z tego czasu to aklimatyzacja. Dla porównania, wchodząc na Elbrus aklimatyzowaliśmy się 4 dni, a przy próbie zdobycia Mount Everest zajmuje to nawet kilkadziesiąt dni.

Czy w niedalekiej przyszłości planujecie kolejne tego typu wyprawy? Rozważaliście zamontowanie okien na wszystkich szczytach Korony Ziemi?
Tak, jednak obaj jesteśmy pragmatykami i w tej chwili koncentrujemy się na Aconcagule. To poważne wyzwanie, a my mamy zamiar mu sprostać. Zamontowanie okien na wszystkich szczytach Korony Ziemi jest na pewno kuszące, na razie jednak musimy zrobić ten pierwszy krok.

Selena SA{jcomments on}