Podłoga krok po kroku, czyli montaż i pielęgnacja podłóg drewnianych

Dobrze wykonana podłoga stanowi niekwestionowaną ozdobę wnętrza i podstawę do tworzenia stylistycznych aranżacji. Końcowy rezultat to jednak oprócz właściwego drewna również efekt wieloetapowych prac związanych z montażem i pielęgnacją. Właściwe wykonanie to bowiem warunek konieczny do zbudowania trwałej i estetycznej powierzchni podłogowej. Na co zwrócić uwagę wybierając środki do drewnianych elementów wyjaśnia Tomasz Mazurkiewicz, ekspert z firmy Den Braven.

Podłogowa wyklejanka
Drewniane podłogi od lat zjednują sobie wielbicieli swym niepowtarzalnym wyglądem. Ten naturalny materiał prezentuje się elegancko w każdym wnętrzu. Jest to jednak wymagające tworzywo, które potrzebuje odpowiedniego montażu. Przy większości  drewnianych pokryć, które nie są przeznaczone do układania podłogi techniką pływającą, wskazany jest montaż za pomocą przeznaczonych do tego klejów. Przyklejanie do podłoża pozwala bowiem ustabilizować naturalną pracę drewna i częściowo eliminuje nieprzyjemny stukot, który powstaje w przypadku podłóg pływających. Dobór właściwego kleju odgrywa w tym momencie szczególną rolę, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że każde drewno podczas eksploatacji delikatnie zmienia swoje rozmiary. Dlatego też, ważne jest by użyty klej był elastyczny i pracował razem z podłogą.

W przypadku klejów nieelastycznych kurczenie się lub pęcznienie elementów z naturalnego drewna może powodować osłabienie się wiązania lub jego całkowite zerwania, a tym samym powstanie nieestetycznych  szpar oraz odpadanie poszczególnych elementów – wyjaśnia Tomasz Mazurkiewicz, specjalista produktu z firmy Den Braven. Kwestia doboru środka klejącego dotyczy nie tylko samej podłogi, ale również akcesoriów wykończeniowych. Progi i listwy to te elementy, które estetycznie domykają całość, jednocześnie są one trudne do zamocowania – podobnie jak podłoga pracują, a jednocześnie muszą łączyć dwie różne płaszczyzny. Do ich zamocowania można użyć wkrętów, specjalnych zaczepów, czy po prostu kleju. Często zdarza się jednak, że klejone listwy przypodłogowe odchodzą od ściany. Wynika to z niewłaściwie dobranego preparatu. Do montowania tego typu elementów należy wybierać klej, który doskonale wiąże w kombinacji z różnymi podłożami, jak np. Montagefix-N. Klej ten jest szybkoschnący i wykazuje wysoką siłę spajania zarówno drewna, jak i ceramiki, gipsu, betonu, kamienia czy metalu. Z powodzeniem zastępuje więc kołki, wkręty i gwoździe – dodaje ekspert firmy Den Braven.

Przy wyborze kleju do drewna szczególną uwagę należy zwrócić na pomieszczenia o podwyższonej wilgotności lub narażone na częsty kontakt z wodą, jak łazienka czy kuchnia. Do tego typu miejsc wybierać powinno się preparaty wodoodporne, jak np. klej Dębowy Mocny firm Den Braven.  Charakteryzuje się on najwyższą klasą trwałości D4, która gwarantuje niezawodną siłę wiązania bez względu na panujące warunki.

Natura dobrze zabezpieczona
Naturalne deski cechują się wyjątkowymi dekorami. By na dłużej zachować piękno drewnianej podłogi, nie wystarczy jedynie właściwy montaż. Trzeba również zabezpieczyć odpowiednio ich powierzchnię tak, aby nie ucierpiała ona podczas codziennej eksploatacji. Na rynku dostępne są różne metody wykańczania drewnianych powierzchni. Najpopularniejsze z nich to lakierowanie lub olejowanie. Wybór rodzaju podyktowany jest w dużej mierze gustem inwestora.  W przypadku lakieru należy zwrócić uwagę na jego twardość, która odpowiadać będzie za odporność na uderzenia i zarysowania. Ważna jest również niska zawartość składników lotnych oraz czas schnięcia. W przypadku propozycji Den Braven z serii Woodstar czas schnięcia lakieru pomiędzy poszczególnymi warstwami to tylko 6 h – tłumaczy Tomasz Mazurkiewicz. W przypadku, gdy zależy nam na zachowaniu bardzo naturalnego wyglądu desek, nasz wybór powinien paść na olej do parkietów np. Woodstar Olej Naturalny do Parkietu stworzony na bazie naturalnego oleju tungowego. Dzięki odpowiednio dobranym składnikom zapewnia doskonałą ochronę, a jednocześnie ożywia i utrwala naturalną barwę oraz usłojenie drewna. Satynowe wykończenie działa również hydrofobowo, dzięki czemu deski są zabezpieczone przed działaniem wody.

Drewniana podłoga bez wątpienia stanowi ozdobę całego wnętrza. Jest to jednak materiał wymagający. By podłoga z naturalnych desek służyła przez długi czas, należy dużą wagę przyłożyć do jej odpowiedniego montażu oraz zabezpieczenia, a przy użyciu właściwych środków  zalety drewna zostaną zachowane.

www.denbraven.pl

Firma Den Braven East Sp. z o.o. z siedzibą w Wysogotowie koło Poznania została założona w 1991 roku jako wschodnioeuropejski oddział Grupy Den Braven. Holding Den Braven Sealants jest liderem technologii uszczelnień w Europie, a marka Zwaluw (Jaskółka z j. holenderskiego) jest rozpoznawalna na całym świecie. Terenem działania Den Braven East jest nie tylko Polska, ale i inne kraje Europy Wschodniej i Azji (Rosja, Litwa, Łotwa, Estonia, Ukraina, Białoruś, Azerbejdżan i Kazachstan). Od 2000 r. dysponuje również oddziałem w Moskwie. Den Braven East oferuje szeroki wybór produktów chemii budowlanej obejmujący: silikony, piany poliuretanowe, masy uszczelniające, takie jak akryle, kauczuki i butyleny, kleje montażowe, kleje do drewna i paneli, MS – polimery, kity, fugi, szpachlówki, grunty, impregnaty do drewna, plastyfikatory, środki czyszczące, taśmy dekarskie, samorozprężne taśmy uszczelniające, szpachelki, lakiery w sprayu, hydroizolacje, akcesoria do pian poliuretanowych, pistolety ręczne oraz pneumatyczne i akumulatorowe do silikonów, narzędzia. Dzięki uznanej jakości produkty Den Braven znajdują powszechne zastosowanie w budownictwie, przemyśle, motoryzacji, szklarstwie i gospodarstwie domowym. Den Braven dysponuje magazynami o powierzchni ponad 5000 miejsc paletowych. Produkty firmy dostarczane są w ciągu 48 godzin od złożenia zamówienia.


Den Braven East
więcej informacji – PRESS BOX{jcomments on}