Projektowanie światłem przestrzeni

Światło wykorzystywane jako iluminacja to jeden z najważniejszych elementów przy projektowaniu i aranżacji przestrzeni miejskiej. Dobór odpowiednich systemów oświetleniowych znacząco wpływa zarówno na funkcjonalność jak i estetykę  wszelkich obiektów użyteczności publicznej. Nowoczesne produkty pozwalają wyeksponować to, co warte pokazania, przy jednoczesnym zmniejszeniu kosztów ponoszonych na oświetlenie.

Jako środek kształtowania i aranżacji wnętrz zostało docenione już dawno, teraz coraz częściej staje się być dostrzeganym i wykorzystywanym elementem w architekturze – oświetlenie. Odpowiednio dobrane bez wątpienia poprawi estetykę każdego miejsca. Ulice, zabytki i nowoczesne architektonicznie budynki – wszystkie te miejsca można podziwiać w dzień, jednak dopiero w nocy ujawniają swoją drugie oblicze. Bez względu na to, czy świetlne iluminacje są artystyczną wizją, czy formą sztuki potrafią wykreować wyjątkowy efekt i często w nocnej odsłonie stworzyć obiekt na nowo. Wrażenia wizualne oddziałują jako pierwsze i często najmocniej zapadają w pamięć, dlatego dziś trudno wyobrazić sobie po zmroku w pełnej krasie krakowskie Sukiennice, czy warszawską Starówkę. O ile ciekawa architektura większych miast jest odpowiednio wyeksponowana, to często warte zaprezentowania zabytki w mniejszych miejscowościach są nienależycie oświetlone W dużej mierze wynika to z błędnego przekonania o wysokich kosztach, jakie się wiążą z eksploatacją oświetlenia. Tymczasem, technika pozwala bardziej efektywnie niż do tej pory wykorzystywać światło. Nowoczesne produkty zapewniają bowiem nie tylko bardziej wydajne i lepszej jakości, ale także bardziej ekonomiczne oświetlenie. Jak i czym oświetlić aby efekt był zaskakujący, a jednocześnie całe przedsięwzięcie nie było kosztowne?

HQI-TS EXCELLENCE – wielkie możliwości zamknięte w małej formie

Lampy wyładowcze umożliwiają tworzenie funkcjonalnego i energooszczędnego oświetlenia. Ze względu na wysoką skuteczność świetlną i długą trwałość, które mają bezpośredni wpływ na obniżenie kosztów eksploatacji są coraz powszechniej stosowane  zarówno w oświetleniu zewnętrznym jak i wewnętrznym.  Firma OSRAM wprowadziła nową konstrukcję lamp metalohalogenkowych wykonanych w technologii kwarcowej – OSRAM HQI-TS EXCELLENCE.                     
To bezpośredni zamiennik oferowanych do tej pory, lamp metalohalogenkowych podwójnie trzonkowanych HQI-TS o mocach 70W i 150W. Innowacyjne rozwiązania techniczne zastosowane przy konstrukcji tej lampy pozwolą w sposób jeszcze bardziej efektywny niż dotychczas czerpać z zalet oświetlenia stworzonego z myślą o wykorzystywaniu profesjonalnym. HQI-TS EXCELLENCE  w odniesieniu do dotychczas oferowanych modeli charakteryzują wyższe parametry m.in.: wyższa skuteczność świetlna (o 13% w przypadku lampy HQI-TS 70W/WDL EXCELLENCE), wyższa wartość wytwarzanego strumienia świetlnego (o 18% w przypadku lampy HQI-TS 70W/WDL EXCELLENCE), oraz udoskonalona konstrukcja trzonka i bańki zewnętrznej. Nowa konstrukcja bańki zewnętrznej umożliwia dowolne osiowe mocowanie lampy w oprawie (dozwolona pozycja pracy p45), a trzonek Rx7s, który pozbawiony jest elementu ceramicznego jest bardziej odporny na uszkodzenia mechaniczne. Ten nowy produkt, to najnowsza technologia zamknięta w małej formie.

Wyjątkowo oświetlone każde miasto

Możliwości jakie stwarzają nowoczesne produkty oświetleniowe, sprawiają, że staje się ono istotnym narzędziem kształtowania przestrzeni. Samorządy coraz bardziej zdają sobie sprawę z rosnącego znaczenia światła i mimo że wiele jest jeszcze w tej kwestii do zrobienia, to z każdym rokiem  ilość profesjonalnie oświetlonych budynków się zwiększa. I nie chodzi tu jedynie o funkcjonalność. W coraz większym stopniu ważna staje się estetyka. Co roku do walki o miano najlepszych w estetycznym oświetleniu dróg i ulic, wybranej przestrzeni, budynków użyteczności publicznej, czy oświetleniu obiektów sportowych staje coraz więcej miast i gmin. Nie warto zostawać w tyle, lecz równać  do najlepszych. Estetyka nie tylko, nie musi dużo kosztować, a wręcz przeciwnie –  może przynosić oszczędności. Rzadsza wymiana źródeł światła, jego lepsza jakość i wydajność zdecydowanie przemawiają za inwestycją w zaawansowane technologicznie rozwiązania.

Pegasus Public Relations

 

{jcomments on}