- Szlifierka Blaupunkt OS6010
- Szlifierka mimośrodowa PRIME3 TOS21
- MediaMarkt otwiera nowy sklep w Olsztynie - innowacyjna elektronika na wyciągnięcie ręki
- Dach z dachówek cementowych - jakie są kluczowe zalety dla nowoczesnego budownictwa?
- Eksperci MediaMarkt doradzą na Targach Mieszkań i Domów: Technologia dla domu i biura w zasięgu ręki
Płytki ceramiczne – jaką zaprawę użyć do ich klejenia?
Za jakość trzeba zapłacić. Budując dom, który z zasady ma służyć długie lata, należy użyć odpowiednio dobrych materiałów, by osiągnąć długotrwały i zadowalający efekt. Prawdziwą zmorą wśród budujących lub remontujących jest położenie płytek ceramicznych. Ich wybór nie kończy dylematów z nimi związanych – następnie rodzi się pytanie, czym je przykleić?
Zastosowanie konkretnego produktu jest oczywiście zależne od wielu czynników. Wobec tego porównanie zapraw cementowych, mas elastycznych i fug epoksydowych powinno rozwiać wszelkie wątpliwości, co do wyboru metody klejenia.
Zaprawa cementowa
Zaprawa cementowa jest mieszaniną wody, piasku oraz cementu. Jej spoiwem jest zazwyczaj cement portlandzki. Potrafi związać zarówno w wodzie, jak i pozostawiona na ,,świeżym powietrzu”. Dodanie do zaprawy mączki żużlowej bądź popiołów lotnych poprawia urabialność mieszanki.
Najczęściej wybierana jest do fugowania niewielkich płytek ceramicznych i kamiennych, układanych na wewnętrznych, nieodkształcalnych podłożach. Wystrzegać należy się przyklejania płytek marmurowych i granitowych, do których mocowania stworzony został specjalistyczny klej.
Zaprawy są dostępne w różnych kolorach, można je też dowolnie odbarwiać. Fugować się powinno miejsca nie narażone na częste działanie środków czyszczących lub silnego strumienia wody, gdyż spoina może zostać w ten sposób wymyta.
Elastyczne zaprawy cementowe
Właściwości elastycznych zapraw pozwalają na ich bardziej uniwersalne zastosowanie. Posłużą do wypełniania zarówno cienkich, jak i grubszych szczelin. Podobnie jak zwykłe zaprawy, występują w wielu kolorach.
Co najważniejsze jednak, można ich użyć wewnątrz pomieszczeń i jednocześnie przed budynkiem oraz na powierzchniach odkształcalnych, takich jak płyty wiórowe i gipsowo-kartonowe, na tarasach, cokołach, balkonach i tam, gdzie zastosowano ogrzewanie podłogowe.
Są odporne na działanie mrozu, nawet do 30 stopni poniżej zera a także nie tracą swych właściwości poprzez kontakt z wilgocią.
Fugi cementowo-epoksydowe
Stosowane są do fugowania nieporowatych, szkliwionych bądź nieszkliwionych płytek ceramicznych. Można ich użyć w miejscach takich jak prysznic czy basen, gdyż fugi te są w stanie przetrwać wzmożoną eksploatację,.
Gdy stwardnieją są wyjątkowo odporne na ścieranie, dlatego często wybiera się je do klejenia płytek w holach czy garażach. W żadnym stopniu nie szkodzi im oddziaływanie środków chemicznych.
Masy elastyczne
Wykorzystywane są głównie do łączenia i wypełniania szczelin dylatacyjnych, pomiędzy płytkami a narożnikami ścian. Również w miejscach, w których ściana łączy się z posadzką i gdzie przykładowo łączą się płytki tarasowe z basenowymi.
Łatwo dopasować je kolorystycznie i śmiało mogą występować obok innych zapraw klejących, co jest dość powszechnym zabiegiem, stosowanym zarówno na posadzkach, jak i ścianach.
Fugi epoksydowe
Płytki ścienne oraz podłogowe, wystawione na działanie silnych środków chemicznych oraz zastosowane w rejonach poddanych stałemu zawilgoceniu, łączone są zazwyczaj przez fugi epoksydowe.
Mała porowatość, odporność na destrukcyjne ,,zapędy” kwasów oraz wysoka szczelność sprawiają, że świetnie nadają się do wykorzystania ich przy budowie basenu. Zaprawy te nie wchłaniają pary wodnej jak również innych substancji, które prowadzą do trwałych zabrudzeń.
Nie osiada na nich tłuszcz, przez co stosując nawet najprostsze środki czystości bardzo łatwo utrzymać je w bardzo dobrym stanie. Mogą również wypełnić szczeliny między płytkami w kuchni czy też na blacie roboczym.
Zaopatrzeni w tę wiedzę, możemy dobrać najbardziej potrzebną masę, która będzie trzymać płytki ,,w ryzach”. Najważniejsze są szczegóły, które pomogą dokonać właściwego wyboru.
Castorama