Rynek wtórny mieszkań: Gdzie za 200 tys. zł można kupić trzypokojowe mieszkanie?

W największych polskich miastach nadal możemy znaleźć mieszkania z rynku wtórnego w cenie poniżej 200 tys. zł. Podczas, gdy w niektórych miastach odsetek takich ofert ledwo przekracza poziom jednego procenta, to już w województwie lubuskim ofert z tego segmentu cenowego jest pod dostatkiem. Zestawienie dostępności takich ofert przygotowała agencja Metrohouse & Partnerzy.

Selekcja najtańszych mieszkań z rynku wtórnego pokazuje bardzo dużą dysproporcję w podaży takich ofert w zależności od analizowanego miasta. Jak można się było spodziewać miastem, w którym oferty tańsze niż 200 tys. zł. występują w śladowych ilościach jest Warszawa.  W przedziale do 200 tys. zł najczęściej możemy stać się właścicielami mieszkania o powierzchni do 20 m kw. Poszukując mieszkania na obrzeżach można natknąć się na niewielkie dwupokojowe mieszkania w budynkach z wielkiej płyty. Niewiele ofert z najtańszego segmentu uda się znaleźć w takich miastach jak Wrocław, Kraków, Poznań i Gdańsk. Wszędzie tam ich odsetek nie przekracza 10-ciu proc.

Na przeciwległej skali bieguna znajdują się miasta, gdzie z dostępnością takich ofert nie ma większych problemów. Spośród analizowanych miast najlepsza sytuacja ma miejsce w Gorzowie Wielkopolskim, gdzie za 200 tys. zł możemy kupić trzypokojowe mieszkanie o powierzchni ponad 80 m kw. 200 tys. zł pozwala też na wybór w bogatej ofercie mieszkań w miastach takich jak Zielona Góra, Katowice, Łódź oraz Bydgoszcz.


tabela przykładowych ofert mieszkań do 200 tys. zł w wybranych miastach.

Warszawa

Jeszcze do niedawna klienci dysponujący środkami w wysokości 200 tys. zł nie mieli żadnego wyboru. Obecnie pojawiają się takie oferty i dość szybko znikają z rynku. Przykładem jest 18-metrowe mieszkanie na Muranowie, które sprzedaliśmy w ciągu dwóch dni. Dodatkowo cena transakcyjna była wyższa od ofertowej o kilka tysięcy złotych. Jednak w tej kwocie w Warszawie nie można liczyć na mieszkanie większe niż mała kawalerka.
Agnieszka Włodarczyk, Metrohouse & Partnerzy, Warszawa

Poznań
W Poznaniu można kupić przyzwoite mieszkanie w dobrym stanie w kwocie do 200 tys. zł. Zazwyczaj w tych widełkach cenowych znajdziemy mieszkania jednopokojowe, ale w ostatnim czasie przeprowadzamy także transakcje sprzedaży mieszkań dwupokojowych o powierzchni ok. 40 m kw. Większość z nich dotyczy jednak standardu wielkiej płyty.
Michał Dziarmaga, Metrohouse & Partnerzy, Poznań

Gdańsk
200 tys. zł to kwota pozwalająca już podejść do zakupu mieszkania, o ile wymagania kupującego nie są zbyt wygórowane. Na Gdańskim Przymorzu i terenach przyległych za tę kwotę można kupić  kawalerkę lub niewielkie mieszkanie dwupokojowe do remontu. Mieszkanie jednopokojowe o powierzchni mniejszej niż 30 m kw. w czteropiętrowym bloku to wydatek rzędu 160 000 – 180 000 zł w zależności od standardu mieszkania i budynku. Pojawiają się też mieszkania tańsze i tym samym o niższym standardzie i powierzchni. Nawet w tej cenie trafiają się okazyjne oferty. Trzypokojowe mieszkanie o pow. 50 m kw. na Gdańskiej Żabiance w cenie 198 000zł sprzedało się po dwóch godzinach od przyjęcia do agencji.
Marcin Żurawski, Metrohouse & Partnerzy, Gdańsk

W mniejszych miastach wybór nieograniczony
Jak twierdzi Norbert Pielach z oddziału M&P w podwarszawskim Pruszkowie na rynku wtórnym w przedziale cenowym 170-190 tys. zł możemy znaleźć kawalerki o powierzchni ok. 30 m kw., czasem nawet całkowicie wyposażone. – Przy odrobinie wytrwałości do 200 tys. zł można znaleźć nawet dwupokojowe lokum do 40 m kw. Tu jednak należy nastawić się na lokal do remontu, mówi Norbert Pielach.
W Legionowie większość ofert do 200 tys. zł to lokale jednopokojowe. – Czasami w tej cenie udaje nam się znaleźć dla klienta dwupokojowe mieszkanie o powierzchni 37 m kw., ale takie oferty nie zdarzają się często. Przyzwoite dwa pokoje w tej cenie znajdziemy w okolicznym Wieliszewie, Serocku, czy w Jachrance, mówi Rafał Szulc z oddziału M&P w Legionowie.

Także w okolicach Trójmiasta nie ma problemów w zakupie takich mieszkań. – W Wejherowie i Redzie mamy w ofercie dwupokojowe mieszkania o powierzchni większej niż 40 m kw. w budynkach z lat 80-tych. Jeśli chodzi o nowsze budownictwo za taką kwotę uda się kupić np. 30-metrową kawalerkę, mówi Renata Burchacz z biura M&P w Wejherowie. Podobnie jest w Rumi:  – Za 200 tys. zł  można znaleźć jednopokojowe mieszkania wybudowane w ostatnich latach, czasem w z całym wyposażeniem i o wysokim standardzie wykończenia, mówi Agata Perlińska z M&P w Rumi.


Metrohouse & Partnerzy S.A. powstała w wyniku fuzji spółek Metrohouse S.A. i Partnerzy Nieruchomości sp. z o.o. Mniejszościowych akcjonariuszem spółki jest BZ WBK Inwestycje sp. z o.o., która wchodzi w skład Grupy Banku Zachodniego WBK. Metrohouse & Partnerzy S.A. to 48 zespołów sprzedażowych, prawie 500 brokerów oraz doradców nieruchomości i lokalizacje w kilkunastu miastach w ośmiu województwach. Spółka rozwija sieć sprzedaży w oparciu o placówki własne i franczyzowe. Oferta Metrohouse & Partnerzy S.A. obejmuje pośrednictwo w sprzedaży, kupnie oraz wynajmie nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. W skład grupy Metrohouse & Partnerzy wchodzi również dział kredytowy Metrofinance (w ubiegłym roku pośredniczył w uzyskaniu finansowania nieruchomości na łączną kwotę 85 milionów złotych), Salon Dewelopera – wyodrębniona ze struktur firmy komórka obsługująca oferty z rynku pierwotnego oraz wydawnictwo Giełda Nieruchomości Pomorze wydające miesięcznik o tym samym tytule z ofertami nieruchomości i wiadomościami z lokalnego rynku nieruchomości. W 2010 r. w VI Rankingu Firm Rynku Nieruchomości miesięcznika C.H. Beck Nieruchomości firma Metrohouse & Partnerzy została sklasyfikowana na I miejscu wśród działających na rynku agencji nieruchomości.

Metrohouse & Partnerzy S.A
{jcomments on}