Sezon na darmową energię

Po zimie, której końca nie było widać, nadszedł wreszcie czas na remonty i modernizację naszych domów. Po gruntownych porządkach i naprawieniu najważniejszych usterek, wielu z nas z pewnością zastanawia się, jak rozsądnie i efektywnie zainwestować w nieruchomość, aby podnieść jej wartość, a równocześnie obniżyć domowe rachunki. Dlatego  jednym z przebojów sezonu wiosenno-letniego będą kolektory słoneczne, na które można uzyskać dofinansowanie w wysokości 45% ich ceny. O tym jakie korzyści płyną z wykorzystania tych urządzeń, i jak wygląda ich montaż opowiada Michał Burkiewicz, prezes firmy Hoven.

Długie słoneczne dni, które będą nam towarzyszyć przez następne 5-6 miesięcy, powodują, że właśnie teraz nadszedł optymalny moment na pozyskanie dofinansowania i instalację kolektorów słonecznych. „Trzeba pamiętać, że z montażem zestawów solarnych nie warto czekać, bo dzięki tym urządzeniom każdy słoneczny dzień to mniejsze wydatki na dogrzewanie budynku i podgrzewanie wody, a tym samym uzyskanie realnych korzyści finansowych” – mówi Michał Burkiewicz z firmy Hoven. „Jeśli weźmiemy pod uwagę ich relatywnie niską cenę i fakt, że niemal połowę kosztów związanych z ich zakupem i montażem można pokryć ze środków otrzymanych z unijnego dofinansowania, wybór tego źródła odnawialnej energii staje się trafną decyzją” – dodaje ekspert.

Jak i gdzie instalować kolektory?
Kolektory słoneczne to innowacyjne urządzenia, które pozwalają na pozyskiwanie energii wprost z promieni słonecznych. Ich zasada działania jest prostsza niż skomplikowanych tzw. baterii słonecznych, które produkują prąd. W rurach kolektora brak elektroniki, znajduje się tam za to specjalny płyn solarny, którego temperatura podnosi się pod wpływem promieniowania słonecznego. Następnie uzyskane ciepło transportowane jest za pomocą nieskomplikowanej instalacji do zasobnika i może zostać wykorzystane do podgrzania wody użytkowej lub wspomagania centralnego ogrzewania.

By kolektory słoneczne były wydaje
i odpowiednio spełniały swoje zadanie, ogromną uwagę należy przyłożyć do ich poprawnego montażu. „W przypadku nowobudowanych domów miejsce instalacji kolektorów można wybrać i zaplanować już na etapie projektowania. W budynkach gotowych jest to kwestia nieco trudniejsza, ale dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technicznym równie możliwa” – tłumaczy ekspert z firmy Hoven. Kolektory  mogą być instalowane w dowolnych, nasłonecznionych lokalizacjach. Istotne jest przy tym, aby urządzenia skierowane były w kierunku południowym, co zapewni najdłuższy, możliwy czas bezpośredniego padania promieni słonecznych na ich powierzchnię. Kolejnym krokiem po określeniu kierunku ustawienia jest znalezienie odpowiedniego miejsca na instalację. Zazwyczaj naturalnym wyborem jest dach, który rzadko jest zacieniony i raczej nie bywa zagospodarowany. Dlatego wykorzystanie jego powierzchni nie wiąże się z utratą przestrzeni użytkowej czy koniecznością przycinki gałęzi drzew. Jeśli jednak z jakichś względów montaż na dachu nie jest możliwy, kolektor zainstalować można właściwie wszędzie, pod warunkiem, że zastosujemy prostą konstrukcję zapewniającą jego odpowiednie ustawienie. Równie ważne co kierunek zamontowania solarów jest także odpowiedni kąt ich nachylenia, który pozwoli na maksymalne pochłanianie energii słonecznej. Dopuszczalne odchylenie wynosi od 30 do 60°, jednak zaleca się by optymalnie kąt wynosił ok 45°, co pozwoli na wydajną pracę systemu niezależnie od panującej pory roku.  

„Montaż kolektorów nie jest wprawdzie bardzo skomplikowanym przedsięwzięciem, ale lepiej zwrócić się do fachowca, który doradzi najlepsze rozwiązania” – mówi Michał Burkiewicz z firmy Hoven. „Zwracajmy więc uwagę, aby przy zakupie urządzenia dostawca oferował kompleksową usługę. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, w Hoven nie tylko pomagamy uzyskać dopłatę i dostarczamy  kolektory, ale również instalujemy zestawy solarne w oparciu o wieloletnie doświadczenie i tysiące sprzedanych urządzeń. Staramy się więc, by również usługi montażowe stały zawsze na najwyższym poziomie” – podsumowuje Michał Burkiewicz.

Instalacja kolektora słonecznego wiosną pozwoli oszczędzać na ciepłej wodzie i ogrzewaniu już od pierwszych słonecznych dni. Dlatego z ich montażem nie warto czekać, zwłaszcza, że wciąż można ubiegać się o dofinansowanie w wysokości 45% ceny zestawu solarnego.

Hoven{jcomments on}