STOLARKA W PIGUŁCE: Koniec 10-letniej koniunktury w polskiej stolarce

Przemysł okienno-drzwiowy w Polsce przez 10 lat osiągał rekordowe wyniki produkcji i sprzedaży swoich wyrobów. Ostatnim okresem tej hossy był miniony kwartał, kiedy to najprawdopodobniej po raz ostatni w tym roku odnotowano wzrost. Od kwietnia zaczęła się już niestety w tej branży recesja.

Ostatnie takie wzrosty

Jak poinformował GUS, produkcja szyb zespolonych jednokomorowych była w marcu nieznacznie wyższa niż rok wcześniej, a szyb dwukomorowych była wyższa nawet o 13 proc. Cały I kwartał br. zamknął się wielkością produkcji szyb zespolonych o 6 proc. wyższą niż w roku 2019.  Dotyczy to nie tylko samych szyb, ale i okien, których wyprodukowano więcej w każdej z kategorii materiałowych. Okien drewnianych, w tym także tych dachowych, wyprodukowano nawet o niemal 8 proc. więcej niż w pierwszych trzech miesiącach ub. roku, a tych z PCW więcej o 5 proc. W zasadzie tylko segment drzwi odnotował w tym okresie kilkuprocentowe spadki, choć tu też nie ucierpiały drzwi z aluminium.

Koniec pewnej dekady

Niestety był to ostatni dobry kwartał dla producentów stolarki. Zakończył on 10-letni okres koniunktury na te wyroby, a w recesję branża weszła już w pierwszym miesiącu drugiego kwartału. Badanie koniunktury* wykonane przez Centrum Analiz Branżowych pod koniec miesiąca, pokazuje, że aż 75 proc. firm w tej kategorii odnotowało w kwietniu wyraźne spadki sprzedaży, a u ponad połowy przedsiębiorstw przekroczyły one 20 proc. ubiegłorocznej wartości. Jednak w przedsiębiorstwach ponadstandardowo zaangażowanych w eksport kwietniowy spadek przekraczał nawet 50 proc. (!)

Ankietowane przez CAB firmy bez optymizmu patrzą także na maj: ponad 40 proc. badanych zakłada dalsze spadki sprzedaży. Mimo to nie ma na razie obaw o płynność finansową przedsiębiorstw, a poprawy sytuacji rynkowej menedżerowie branży okienno-drzwiowej spodziewają się w większości dopiero jesienią tego roku.  Obawy co do najbliższej przyszłości potwierdzają niestety, również dane GUS o produkcji materiałów wznoszeniowych. Choć w I kwartale wyprodukowano jeszcze o 2-3 proc. więcej niż rok temu cegieł silikatowych i bloczków z gazobetonu, to już o niemal 19 proc. spadła produkcja cegieł i pustaków ceramicznych.

Segment remontowy zamarł

Akcja #zostańwdomu została bardzo powaĹźnie potraktowana przez potencjalnych klientĂłw, stąd bardzo rzadko pojawiali się oni w kwietniu w salonach ze stolarką. Wciąż trwa co prawda montowanie okien na nowych budowach, ale zamarła niemal ich wymiana w domach i mieszkaniach, a co gorsze, brakuje nowych zamĂłwień. To największe, poza załamaniem sprzedaĹźy zagranicznej, zagroĹźenie dla segmentu okien i drzwi, bowiem aĹź ž krajowej sprzedaĹźy tych wyrobĂłw odbywało się dotychczas właśnie w segmencie remontowym. Bieżący rozwĂłj sytuacji na tym rynku obserwować moĹźna w cotygodniowych raportach Centrum Analiz BranĹźowych, ktĂłre w ramach swojej społecznej działalności w Klubie Forum 100, postanowiło wesprzeć przedsiębiorcĂłw. Zupełnie nieodpłatnie udostępniono partnerom serwisu ForumBranzowe.com oraz partnerom CAB, raport z tego badania – wystarczy wypełnić ankietę. Szczegóły

*Centrum Analiz Branżowych: Kondycja firm branży stolarki otworowej w Polsce, kwiecień 2020.

Pozostałe wiadomości z branży:

Targi Fensterbau Frontale nie odbędą się w 2020 r. Daty innych imprez branżowych również wydają się niepewne. Firmy poszukują zatem alternatywnych form prezentacji swoich nowości na sezon 2020. Dlatego zapraszamy naszych czytelników w podróż po nowościach ze świata stolarki! Ich prezentacja została przygotowana w nowoczesnej formie dwuczęściowego webinarium na który serdecznie zaprasza ForumBranzowe.com. W dniach 6 i 13 maja 2020 o godz. 10.30 poznaj  nowości nie ruszając się z domu! Więcej…

Weź udział w bezpłatnym szkoleniu online na temat nowych trendów lakierniczych systemów przemysłowych Induline do okien i drzwi. Webinar odbędzie się w środę 6 maja o godzinie 12:00. Organizatorem jest firma Remmers (więcej… ), która ostatnio zaprezentowała nowy produkt do uszczelniania ościeżnic skrzydeł i listew przyszybowych Induline GLF-925. Zobacz w jaki sposób usprawnia on prace montażowe (więcej… ).

Szklane drzwi przesuwne są idealnym rozwiązaniem, aby mimo dążenia do maksymalnej przejrzystości nie zrezygnować z możliwości rozdzielenia pomieszczeń – przeczytaj w serwisie o nowatorskich rozwiązaniach HELM GT idealnych do szklanych drzwi. Więcej…

Forum BranĹźowe
press box