Stop hałasowi, czyli okna sposobem na wyciszenie mieszkania

Mieszkając w mieście, zwłaszcza przy ruchliwej drodze, narażeni jesteśmy na życie w ciągłym hałasie. Jako, że uliczny gwar może przedostawać się do domu nie tylko przez ścianę zewnętrzną, ale i przez okna, warto zadbać, aby jak najlepiej chroniły nas one przed hałasem.


„Pierwszym krokiem do zredukowania natężenia odgłosów dochodzących z zewnątrz jest ustalenie, jakie są częstotliwości dźwięków przenikających do mieszkania. Wszelkie odgłosy na niskich częstotliwościach, takie jak dudnienie, odgłos ciężarówki itp. są trudne do wytłumienia, gdyż mogą być przenoszone przez grunt. Dużo łatwiej tłumione są natomiast piski, gwizdy itp., czyli dźwięki o wysokiej częstotliwości. Zakładając, że jedyną przyczyną przenikania hałasu są okna, należy zwrócić uwagę na ich szczelność, gdy są zamknięte oraz na współczynnik dźwiękochłonności szyby. Najprostszym sposobem sprawdzenia szczelności zamkniętego okna jest próba włożenia sztywnej kartki papieru między ramę a skrzydło. Wtedy zorientujemy się czy skrzydło po całym obwodzie należycie przylega do ramy. Jeżeli okno zostało wyposażone w tzw. okucie oszczędnościowe (czyli z minimalną ilością ryglowań) to w niektórych miejscach, zwłaszcza w środkowej części od strony zawiasów, mogą powstawać nadmierne szczeliny, przez które niechciane odgłosy dostają się do domu. Każdy producent okuć określa minimalny standard, w jaki powinno zostać wyposażone okno, warto zatem wcześniej zapytać o to sprzedawcę. Najbardziej znana na rynku firma Wiknhaus, której okucia dostępne są w ofercie firmy OknoPlus, do typowego okna dwukwaterowego 1,5m x 1,5m zaleca 8 punktów ryglowania rozmieszczonych zgodnie z instrukcją. Takie rozwiązanie w dużej mierze pozwala wyciszyć pomieszczenie. Jeśli chodzi o współczynnik dźwiękochłonności, to najbardziej standardowe zespolone szyby dostępne obecnie na rynku winny mieć ten współczynnik na poziomie 32dB. W stolarce PCV, czyli takiej jak oferowana przez firmę OknoPlus, można obecnie zastosować szyby o współczynniku tłumienia aż 44dB. Bardzo dobre parametry dźwiękochłonności posiadają pakiety szybowe z grupy SGG CLIMAPLUS SILENCE, dostępne w ofercie firmy OknoPlus” mówi Izabela Tryba, dyrektor handlowy firmy OknoPlus.

Dom to oaza spokoju, miejsce relaksu i odpoczynku. Warto zatem zadbać, by nic nie zakłócało nam spędzonych w nim chwil. Zredukowanie ilości dobiegającego z zewnątrz hałasu z pewnością sprawi, że wypoczynek we własnych czterech ścianach stanie się jeszcze przyjemniejszy.

Gut PR

 

{jcomments on}