Szansa dla młodych projektantów

„Projekt produktu z najwyższej półki” – to tytuł konkursu organizowanego przez firmę Deante. Dzięki połączeniu kreatywności młodych projektantów oraz doświadczeniu lidera na rynku producentów armatury łazienkowej i kuchennej, powstaną nowe linie baterii oraz zlewozmywaków. Na zwycięzców czeka po 10 tys. zł nagrody.

 Młodzi projektanci, choć zdolni i kreatywni, nie zawsze mają możliwość zaprezentowania swoich pomysłów. Dlatego coraz częściej są wspierani przez firmy, mające ugruntowaną pozycję. Cel? Zwrócenie uwagi branży na ich umiejętności, co najlepszym pomaga w znalezieniu pracy. W perspektywie istotne jest również osiąganie kolejnych sukcesów polskich designerów na europejskich czy światowych rynkach.

Firma Deante, jedna z największych na rynku producentów armatury łazienkowej i kuchennej, nie po raz pierwszy wspiera debiutantów. Owocem współpracy z młodymi projektantami jest seria Jaguar Line, którą współtworzył m.in. Paweł Dudziak , absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Dudziak był kilkukrotnie nagradzany w konkursach za projekt panelu natryskowego Jaguar Line Deante, co dało mu szansę na stałą współpracę z tą renomowaną firmą.
– Zainteresowanie młodych osób tego typu inicjatywami jest bardzo duże. Wygrana w konkursie jest szansą na zaprezentowanie swoich pomysłów i rozpoczęcie kariery zawodowej w firmie o ugruntowanej pozycji na rynku – mówi Anna Kowalska, z-ca dyrektora handlowego ds. marketingu z firmy Deante, organizatora konkursu – Z kolei dla nas współpraca z utalentowanymi i ambitnymi projektantami to zastrzyk kreatywności, który umożliwia nowe spojrzenie na dotychczasowe rozwiązania. W branży, która z założenia powinna wyznaczać nowe trendy, jest to niezwykle cenne – dodaje.

Firma Deante istnieje na rynku już 20 lat. Początkowo w jej ofercie dominowały zlewozmywaki i baterie łazienkowe, z czasem gama produktów została rozszerzona, m.in. o panele i zestawy oraz kabiny natryskowe. Obecnie firma oferuje kompleksowe wyposażenie kuchni i łazienek w armatur ę sanitarną.

W konkursie mogą brać udział studenci architektury i wzornictwa przemysłowego wszystkich polskich uczelni, jak również architekci oraz projektanci wzorów przemysłowych – do czterech lat od czasu obrony dyplomu. Prace można składać w dwóch kategoriach: wzór przemysłowy serii zlewozmywaków granitowych (1-, 1,5-, 2-komorowy oraz trapezowy) oraz wzór przemysłowy serii baterii (umywalkowa stojąca, wannowa ścienna, natryskowa i zlewozmywakowa). Projekty można nadsyłać tylko podczas I etapu konkursu – do 30 listopada. W czasie II etapu, zakwalifikowani przez jury uczestnicy, będą natomiast szlifować swoje projekty pod okiem doświadczonych product managerów. Prace zespołowe nie będą oceniane. Ogłoszenie zwycięzców nastąpi 10 marca przyszłego roku. Dla laureatów przewidziano nagrody w wysokości 10 tys. zł. Dodatkowo „zwycięskie” baterie oraz zlewozmywaki zostaną włączone do oferty firmy Deante i zapewne zagoszczą w domach wielu klientów. Wszyscy, którzy przejdą do II etapu, otrzymają wyróżnienia w wysokości 500 zł.

Konkursu „Projekt produktu z najwyższej półki” został zainaugurowany podczas październikowych III Targów InterflatDesign w Łodzi. Gościem targów był Janusz Kaniewski, jedna z najważniejszych postaci współczesnego desingu, który wygłosił wykład pt. „Perspektywy Designu made In Poland na tle europejskich trendów. Tworzymy zamiast kopiować”. Kaniewski jest absolwentem architektury na Politechnice Warszawskiej i znanym na całym świecie projektantem. Tworzył m.in. dla ONZ, Hondy, Fiata, Suzuki czy Jaguara. Janusz Kaniewski jest przykładem, że polscy projektanci, dzięki talentowi i pomysłowości, mają szansę zrobić światową karierę.

Organizatora konkursu, firmę Deante, wspierają: Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu, Politechnika Warszawska, Akademia Sztuk Pięknych z Łodzi, Politechnika Lubelska, Akademia Sztuk Pięknych z Katowic, Akademia Sztuk Pięknych z Wrocławia, Politechnika Wrocławska, Politechnika Śląska oraz Akademia Sztuk Pięknych z Gdańska.
Dziekani wydziałów powyższych uczelni brali udział m.in. w opracowaniu zasad konkursu, poza tym szkoły te organizują kursy dla uczestników konkursu, którzy będą mieli możliwość kontaktu zarówno z wybitnymi nauczycielami fachu, jak i uznanymi praktykami.

Dodatkowe informacje na temat konkursu „Projekt produktu z najwyższej półki” znajdują się na stronie www.deante.pl/najwyzsza-polka.


Panel Stone zaprojektowany przez Pawła Dudziaka / fot. Deante

Deante Sp. J. www.deante.pl
więcej informacji z firmy Deante ( PRESS BOX){jcomments on}