Szukasz mieszkania? Postaw na bezpieczeĹstwo!
Poszukiwania wĹasnego mieszkania to niejednokrotnie droga przez mÄkÄ. DoradcĂłw wokóŠzazwyczaj jest mnĂłstwo, a ich porady czÄsto siÄ wykluczajÄ . Zdezorientowany inwestor nie wie w koĹcu, czym siÄ kierowaÄ i na jakie cechy nieruchomoĹci zwracaÄ bacznÄ uwagÄ. Dla tych, ktĂłrzy chcÄ czuÄ siÄ bezpiecznie i szukajÄ rozwiÄ zaĹ o podwyĹźszonych wĹaĹciwoĹciach przeciwwĹamaniowych, przygotowaliĹmy krĂłtki poradnik.
Okna
JeĹli mieszkanie znajduje siÄ na parterze lub pierwszym piÄtrze, naleĹźy bacznie przyjrzeÄ siÄ oknom. To tÄ drogÄ wtargniÄcia do Ĺrodka z duĹźym prawdopodobieĹstwem wybierze wĹamywacz. Na rynku nowych mieszkaĹ trudno o stolarkÄ z potwierdzonÄ klasÄ przeciwwĹamaniowoĹci. Mimo to od okien przyszli wĹaĹciciele powinni wymagaÄ co najmniej podstawowych zabezpieczeĹ.
NaleĹźÄ do nich:
- zaczepy w ksztaĹcie grzybkĂłw (tzw. zaczepy przeciwwywaĹźeniowe), ktĂłre utrudniajÄ podwaĹźenie skrzydĹa;
- klamka z przyciskiem lub kluczykiem, ktĂłra uniemoĹźliwia przesuniÄcie okucia i otwarcie okna od zewnÄ trz;
- kontaktrony, czyli czujniki magnetyczne, ktĂłre uruchamiajÄ syrenÄ alarmowÄ podczas nieuprawnionego otwarcia okna.
Wskazane jest, aby okno byĹo osĹoniÄte roletÄ zewnÄtrznÄ , choÄ taka opcja to rĂłwnieĹź rzadkoĹÄ w ofercie deweloperskiej. Coraz czÄĹciej za to spotyka siÄ takie osĹony w przypadku mieszkaĹ âz drugiej rÄkiâ. Rolety, nawet jeĹli nie majÄ potwierdzonej klasy przeciwwĹamaniowej, przy prĂłbie ich wywaĹźenia spowodujÄ haĹas, ktĂłry moĹźe odstraszyÄ wĹamywaczy. Dla wĹamywacza stanowiÄ rĂłwnieĹź barierÄ psychologicznÄ â nie moĹźe byÄ pewny, jak wyglÄ da sytuacja w Ĺrodku: czy kogoĹ tam nie ma, czy w domu nie zostaĹ duĹźy pies, ani nawet⌠czy jest co ukraĹÄ.
Drzwi
W przypadku mieszkaĹ to drzwi sÄ
najczÄĹciej wybieranym przez wĹamywacza miejscem ataku (okoĹo 70 % stwierdzonych przypadkĂłw wĹamaĹ), dlatego na ich budowÄ przyszĹy wĹaĹciciel powinien zwrĂłciÄ bacznÄ
uwagÄ. Tym bardziej, Ĺźe coraz czÄĹciej w nowym budownictwie wspĂłlnoty zastrzegajÄ
, Ĺźe drzwi nie mogÄ
byÄ dowolnie wymieniane przez lokatorĂłw na inne â chodzi o zachowanie estetyki budynku.
Coraz czÄĹciej deweloperzy chwalÄ siÄ tym, Ĺźe stosujÄ âdrzwi antywĹamanioweâ. Co to powinno oznaczaÄ w praktyce? Przede wszystkim nie bĂłjmy siÄ pytaÄ o dokumenty, ktĂłre potwierdzÄ klasÄ przeciwwĹamaniowoĹci. JeĹli sprzedajÄ cy przedstawi nam certyfikat w klasie RC 2 lub wyĹźszej, taki produkt rzeczywiĹcie moĹźemy uznaÄ za speĹniajÄ cy swoje zadanie. Drzwi moĹźemy sprawdziÄ rĂłwnieĹź na wĹasnÄ rÄkÄ: wyrĂłb przeciwwĹamaniowy powinien posiadaÄ tabliczkÄ znamionowÄ potwierdzajÄ cÄ wĹaĹciwoĹci ochronne. Tabliczka taka znajduje siÄ zazwyczaj po stronie zawiasĂłw.
JeĹli natomiast drzwi do mieszkania sÄ bezklasowe, nadal powinniĹmy wymagaÄ od nich elementĂłw zabezpieczajÄ cych. NaleĹźÄ do nich:
- zamek wielozastawkowy â to zamek, ktĂłry po przekrÄceniu klucza rygluje drzwi w kilku miejscach, najlepiej rĂłwnieĹź u gĂłry i u doĹu skrzydĹa (zwrĂłÄcie uwagÄ na to, czy w oĹcieĹźnicy na gĂłrze i u doĹu sÄ otwory, w ktĂłre mogÄ wsunÄ Ä siÄ bolce);
- dodatkowy zamek gĂłrny â przydaje siÄ zwĹaszcza w czasie dĹuĹźszych nieobecnoĹci;
- bolce przeciwwywaĹźeniowe â po otwarciu skrzydĹa wystajÄ ze skrzydĹa po stronie zawiasĂłw. RĂłwnieĹź w tym przypadku w oĹcieĹźnicy powinny byÄ pasujÄ ce otwory;
- wkĹadka w klasie co najmniej 5C – jeĹli sprzedajÄ cy nie ma certyfikatu na drzwi, moĹźe przynajmniej dysponuje dokumentami wkĹadki? JeĹli nie, warto rozwaĹźyÄ wymianÄ tego elementu bezpoĹrednio po zakupie mieszkania.
JeĹli juĹź wybraliĹmy wymarzone mieszkanie i jesteĹmy na etapie odbioru kluczy, rĂłwnieĹź w tym momencie warto zachowaÄ ostroĹźnoĹÄ. PamiÄtajmy, Ĺźe aĹź do momentu odbioru mieszkania dostÄp do niego mogĹo mieÄ wiele osĂłb: budowlaĹcĂłw, agentĂłw nieruchomoĹci, pracownikĂłw firmy deweloperskiej itd. dlatego zwrĂłÄmy uwagÄ na to, w jakiej formie przekazywane sÄ nam klucze. AĹź do momentu odbioru w drzwiach powinna byÄ zamontowana wkĹadka âroboczaâ, wymieniona na docelowÄ tuĹź przed przekazaniem nam mieszkania. Same klucze natomiast powinniĹmy otrzymaÄ w fabrycznie zamkniÄtym i zapieczÄtowanym opakowaniu.
To zaledwie kilka cech stolarki, na ktĂłre powinno siÄ zwrĂłciÄ uwagÄ podczas wyboru mieszkania. O tyle jednak istotne, Ĺźe w naszym nowym lokum bÄdziemy mieszkaÄ przez kolejnych kilkanaĹcie, a moĹźe nawet kilkadziesiÄ t lat. W tam dĹugim czasie nie raz moĹźemy okazaÄ siÄ atrakcyjnym celem dla wĹamywacza. Tym bardziej warto pomyĹleÄ o tym, by choÄ w minimalnym stopniu zabezpieczyÄ siÄ, jeszcze zanim stanie siÄ coĹ zĹego.
***Po to, by uĹwiadomiÄ, Ĺźe klucz jest podstawowym elementem bezpieczeĹstwa, Dom Bezpieczny inicjuje kolejnÄ kampaniÄ spoĹecznÄ pod hasĹem #KluczDoBezpieczeĹstwa. Jej celem jest uĹwiadomienie konsumentom, jak istotnÄ rolÄ peĹni klucz w systemie bezpieczeĹstwa, jak obchodziÄ siÄ z nim bezpiecznie, a takĹźe co zrobiÄ, gdy zgubi siÄ klucze lub â co gorsza â zostanÄ one skradzione.
***Dom Bezpieczny to program spoĹeczny tworzony przez koalicjÄ stowarzyszeĹ, ekspertĂłw branĹźowych, przedsiÄbiorstw i laboratoriĂłw badawczych. Celem programu jest odkĹamanie mitĂłw o bezpieczeĹstwie w domach i mieszkaniach oraz wskazanie skutecznych metod zabezpieczania siÄ przed wĹamaniem, poĹźarem czy innymi zdarzeniami. Budujemy elektronicznÄ encyklopediÄ wiedzy bezpieczeĹstwie na stronie www.DomBezpieczny.com . Do koalicji doĹÄ czyli m.in. zrzeszenie DMS, PISA, LTB, CCI, ZPOB, SPSB i PSSK. Program wspierajÄ marki Aluprof, WiĹniowski, Krispol, Hormann, Maco, G-U, Roto, Porta, Pilkington, Winkhaus, Fakro.
Dom Bezpieczny
press box