- Drzwi wejściowe - jakie elementy chronią nas przed włamaniem?
- Yawal rozszerza ofertę TM 77N o drzwi w trzech wariantach termicznych
- Wkręty do drewna w księdze Rekordów Polski
- Raport "Pompy ciepła przyjazne dla odbiorców i dla systemu elektroenergetycznego"
- Nowe modele opalarek elektrycznych PRIME3: THG21 oraz THG51
Trzy kroki do jesieni – czyli jak skutecznie posprzątać posesję po letnich miesiącach
Pory roku mijają nieubłaganie. Dopiero witaliśmy się z latem, a już musimy się z nim pożegnać. Nadchodzi jesień i czas generalnych porządków naszych posesji. Jest to okres, w którym warto pomyśleć o skutecznych środkach, ułatwiających przydomowe prace i uodparniających powierzchnie przed powstawaniem zanieczyszczeń. Każdy materiał jest jednak inny i wymaga odmiennej formy pielęgnacji. Podpowiadamy zatem o jakie elementy podwórka powinno się zadbać w głównej mierze, aby trwale usunąć wszelkie zabrudzenia i przygotować nasze otoczenie na nadejście chłodniejszych miesięcy.
Po pierwsze – bruk i beton
Nawierzchnie z kostki brukowej i betonu, z których najczęściej wyłożone są ścieżki, tarasy i podjazdy do garażu ze względu na dużą eksploatację są szczególnie narażone na wpływ negatywnych czynników, tj. niekorzystne warunki atmosferyczne, ścieranie i różnego rodzaju zabrudzenia. Z tego względu na takich powierzchniach nie powinno się wykonywać prac przy użyciu olejów, smarów, klejów i innych chemicznych substancji, które mogą spowodować ich trwałe zaplamienie. Niestety jak to często bywa w praktyce, nieuniknione są zabrudzenia podczas remontów czy porządków wykonywanych wokół domu i ogrodu lub też plamy powstałe na skutek wycieku różnego rodzaju płynów z pojazdów. Do tego dochodzi sezon intensywnego grillowania, który oznacza niekiedy powierzchnię pokrytą tłustymi plamami oraz osadem z węgla i sadzy. Co zatem musimy zrobić gdy dojdzie do tego rodzaju zabrudzeń? W większości przypadków pomoże dokładne zamiecenie powierzchni z piasku, kurzu i innych znieczyszczeń. Następnie wykonanie czyszczenia silnym strumieniem wody, najlepiej za pomocą myjki ciśnieniowej, która skutecznie dotrze w najgłębsze zakamarki. W przypadku silniejszych zabrudzeń, z którymi sama woda nie da sobie rady, powinniśmy zaopatrzyć się w odpowiednie środki chemiczne. Musimy jednak zwrócić przy tym uwagę, by wybierać łagodne specyfiki, które nie odbarwią i nie uszkodzą czyszczonego materiału. Do powierzchni z bruku i betonu przyda się specjalnie do tego przeznaczony preparat Dr House Kostka Brukowa firmy Den Braven, dzięki któremu bez trudu pozbędziemy się uporczywych plam z oleju, smaru i innych uciążliwych zabrudzeń. Dodatkowo jego specjalistyczne właściwości uchronią nawierzchnie od przebarwień i przywrócą jej dawny blask.
Po drugie – klinkier
Elewacje, podmurówki, cokoły, czy parapety wykonane z klinkieru również wymagają specjalnej pielęgnacji. Zwłaszcza, gdy po naprzemiennie deszczowym i upalnym letnim okresie, były narażone na atak grzybów i pleśni. W szczególności dotyczy to murków i cokołów ogrodzeń, które najczęściej usytułowane są w pobliżu trawników i kwiecistych ogródków, co sprzyja utrzymywaniu się wokół nich dużej wilgotności. Na narażonej na niekorzystne warunki pogodowe klinkierowej powierzchni łatwo powstają nieestetyczne zacieki i zabrudzenia. Bardzo częstym zjawiskiem jest również pojawianie się wykwitów w postaci białego nalotu, który jest wynikiem krystalizowania się związków mineralnych z cegieł lub też zaprawy do murowania i spoinowania. Jak sobie radzić z takimi niekorzystnymi zjawiskami? W przypadku, gdy na klinkierze osadzi się kurz i brud wystarczy oczyszczenie go wodą lub parą pod ciśnieniem. Z kolei cienką warstwę białego wykwitu bez problemu usuniemy na sucho, przy użyciu gąbki lub twardej szczotki. Gdy jednak i ten zabieg nie pomaga możemy również spróbować wykonać go na mokro. Jeżeli nalot pomimo tych prób nadal nie znika lub jego warstwa jest dość gruba, do jego eliminacji koniecznie musimy zastosować specjalnie do tego przeznaczony środek chemiczny. Dobrym przykładem będzie w tym przypadku użycie preparatu Dr House Klinkier, który nie tylko usunie białe wykwity oraz skutecznie pozbędzie się pleśni i grzybów, ale również przywróci oryginalny kolor cegły. Regularne stosowanie takich specyfików ograniczy także pojawianie się kolejnych nalotów i pozwoli cieszyć się nienagannym wyglądem naszej posesji przez długie lata.
Po trzecie – marmur i kamień
Materiały znajdujące się na zewnętrznych powierzchniach naszych posesji w wyniku oddziaływania czynników przyrody ulegają powolnemu zanieczyszczeniu i starzeniu. Nawet kamień, który jest materiałem szczególnie wytrzymałym, z czasem podlega nieuchronnym siłom natury. Kamienne nawierzchnie są narażone w szczególności na działanie grzybów, mchów i porostów, które tworzą na nich nieestetyczny nalot. Na kamieniu równie często powstają także wodne zacieki, smugi i plamy pozostałe po tłustych substancjach. Jakie zatem specjalne środki powinniśmy zastosować do skutecznego oczyszczenia tego materiału? W przypadku niewielkich zabrudzeń skutecznym sposobem będzie mycie wodą pod ciśnieniem. Inną metoda jest mechaniczne piaskowanie- jednak może się ono okazać zbyt drastyczne dla wymagających delikatnej pielęgnacji marmurów, trawertynów, czy kamieni miękkich i nasiąkliwych. Właśnie dlatego do czyszczenia kamieni naturalnych i sztucznych powinniśmy zastosować specjalne środki pielęgnujące, które pomogą w łatwy i delikatny sposób skutecznie pozbyć się wszelkich zabrudzeń. W tej roli sprawdzi się doskonale środek o łagodnej formule czyszczącej, tj. Dr House Marmur i Kamień firmy Den Braven . Specyfik ten bez trudu usunie kamienne naloty, zacieki i tłuste plamy nie pozostawiając smug, a dodatkowo stworzy na powierzchni warstwą antypoślizgową.
Trzy różne rodzaje powierzchni i trzy ważne sposoby radzenia sobie z ich zabrudzeniami. Wszystkie te cenne wskazówki pomogą w skuteczny sposób posprzątać zanieczyszczone po letniej porze nawierzchnie naszych posesji i odpowiednio przygotować je na nadejście kolejnych pór roku.
Dr House do powierzchni z kamienia , marmuru, kostki brukowej i betonu oraz klinkieru
Fot. Den Braven
Firma Den Braven East Sp. z o.o. z siedzibą w Wysogotowie koło Poznania została założona w 1991 roku jako wschodnioeuropejski oddział Grupy Den Braven. Holding Den Braven Sealants jest liderem technologii uszczelnień w Europie, a marka Zwaluw (Jaskółka z j. holenderskiego) jest rozpoznawalna na całym świecie. Terenem działania Den Braven East jest nie tylko Polska, ale i inne kraje Europy Wschodniej i Azji (Rosja, Litwa, Łotwa, Estonia, Ukraina, Białoruś, Azerbejdżan i Kazachstan). Od 2000 r. dysponuje również oddziałem w Moskwie. Den Braven East oferuje szeroki wybór produktów chemii budowlanej obejmujący: silikony, piany poliuretanowe, masy uszczelniające, takie jak akryle, kauczuki i butyleny, kleje montażowe, kleje do drewna i paneli, MS – polimery, kity, fugi, szpachlówki, grunty, impregnaty do drewna, plastyfikatory, środki czyszczące, taśmy dekarskie, samorozprężne taśmy uszczelniające, szpachelki, lakiery w sprayu, hydroizolacje, akcesoria do pian poliuretanowych, pistolety ręczne oraz pneumatyczne i akumulatorowe do silikonów, narzędzia. Dzięki uznanej jakości produkty Den Braven znajdują powszechne zastosowanie w budownictwie, przemyśle, motoryzacji, szklarstwie i gospodarstwie domowym. Den Braven dysponuje magazynami o powierzchni ponad 5000 miejsc paletowych. Produkty firmy dostarczane są w ciągu 48 godzin od złożenia zamówienia.
Den Braven East
więcej informacji – PRESS BOX{jcomments on}