Uszczelnienie pod linijkę, czyli jak poprawnie wykonać fugę silikonową

Łazienka to specyficzne miejsce domu, które narażone jest na niszczący kontakt wody. Ciecz przedostająca się przez najmniejsze szczeliny może doprowadzić do zawilgocenia pomieszczenia, a także rozwoju pleśni i grzybów. Wszelkie spoiny na styku urządzeń sanitarnych i ścian należy więc odpowiednio zabezpieczyć. Uszczelnienia muszą być jednak wykonane starannie i poprawnie, gdyż tylko w ten sposób możliwe będzie stworzenie właściwej ochrony. Jak krok po kroku wykonać uszczelnienie silikonowe wyjaśnia Tomasz Mazurkiewicz, specjalista produktu z firmy Den Braven.

Przygotowujemy narzędzie pracy
Miejsca, w których należy wykonać silikonowe uszczelnienia to przestrzenie pomiędzy umywalkami, brodzikami, kabinami prysznicowymi, bidetami, wannami czy sanitariatami najczęściej wykonanymi z akrylu lub ceramiki. Ściany lub podłoga, w okolicy której usytułowane są urządzenia, najczęściej pokryte są natomiast płytkami ceramicznymi. Wybierając więc silikon do wykonania uszczelnienia, należy zwrócić uwagę, by był to produkt przeznaczony do pomieszczeń sanitarnych wykazujący dobrą przyczepność do różnych materiałów o gładkich powierzchniach – ceramiki, porcelany, elementów szkliwionych, glazurowanych i emaliowanych. Dodatkowo, preparaty o przeznaczeniu do pomieszczeń sanitarnych, jak np. silikon zapachowy Aromasil czy Akryl-W Sanitarny firmy Den Braven wzbogacone są środkami, które zabezpieczają wykonaną fugę przed rozwojem pleśni i grzybów.

W tym kontekście niezmiernie ważne jest właściwe wyprofilowanie fug silikonowych, w sposób ułatwiający swobodne ściekanie wody. Silikonowa spoina musi pozostać bez zastoin wody, w innym wypadku dojdzie do wypłukania środka zapobiegającego rozwojowi grzybów i pleśni zawartego w silikonie. Z uwagi, że spoinowanie uszczelniaczami najczęściej jest związane z dużą precyzją dlatego też, przydatny będzie pistolet do silikonu, który ułatwi odpowiednie dozowanie preparatu.

Uszczelnienie krok po kroku
Zanim jednak przystąpimy do aplikacji silikonu, musimy właściwie przygotować i zabezpieczyć uszczelniane miejsce. Należy je dokładnie oczyścić, wysuszyć i odtłuścić, w ten sposób uniknie się późniejszych problemów z odchodzącym od ściany silikonem. Brzegi szczeliny należy zabezpieczyć obustronnie taśmą maskującą, co pozwoli ograniczyć zabrudzenia powierzchni płytek czy sanitariatów. Jeśli mimo tego preparat przedostanie się na elementy wyposażenia, nie należy do jego usunięcia używać ostrych narzędzi, gdyż może to naruszyć ich strukturę oraz nowo wykonaną fugę. Takie pozostałości najlepiej usunąć po skończonych pracach przy pomocy specjalnego preparatu np. Sili-Kill firmy Den Braven, który rozpuści resztki silikonu. Jeśli miejsce pracy mamy już przygotowane, możemy przystąpić do prac właściwych. Nosek kartusza należy naciąć pod kątem 45° na szerokość odpowiadającą wielkości spoiny i za pomocą pistoletu nakładać silikon równomiernym, ciągłym ruchem tak, by nie pozostawić wolnej przestrzeni. Kiedy wypełnimy środkiem całą szczelinę, należy wygładzić fugę na całej jej długości za pomocą szpachelki. Poprawnie wykonana spoina nie może być zbyt gruba, a jej kształt powinien ułatwiać swobodne ściekanie wody. W innym wypadku doprowadzi to do gromadzenia się wody i wypłukania preparatu.

www.denbraven.pl


Firma Den Braven East Sp. z o.o. z siedzibą w Wysogotowie koło Poznania została założona w 1991 roku jako wschodnioeuropejski oddział Grupy Den Braven. Holding Den Braven Sealants jest liderem technologii uszczelnień w Europie, a marka Zwaluw (Jaskółka z j. holenderskiego) jest rozpoznawalna na całym świecie. Terenem działania Den Braven East jest nie tylko Polska, ale i inne kraje Europy Wschodniej i Azji (Rosja, Litwa, Łotwa, Estonia, Ukraina, Białoruś, Azerbejdżan i Kazachstan). Od 2000 r. dysponuje również oddziałem w Moskwie. Den Braven East oferuje szeroki wybór produktów chemii budowlanej obejmujący: silikony, piany poliuretanowe, masy uszczelniające, takie jak akryle, kauczuki i butyleny, kleje montażowe, kleje do drewna i paneli, MS – polimery, kity, fugi, szpachlówki, grunty, impregnaty do drewna, plastyfikatory, środki czyszczące, taśmy dekarskie, samorozprężne taśmy uszczelniające, szpachelki, lakiery w sprayu, hydroizolacje, akcesoria do pian poliuretanowych, pistolety ręczne oraz pneumatyczne i akumulatorowe do silikonów, narzędzia. Dzięki uznanej jakości produkty Den Braven znajdują powszechne zastosowanie w budownictwie, przemyśle, motoryzacji, szklarstwie i gospodarstwie domowym. Den Braven dysponuje magazynami o powierzchni ponad 5000 miejsc paletowych. Produkty firmy dostarczane są w ciągu 48 godzin od złożenia zamówienia.

Den Braven East
więcej informacji – PRESS BOX{jcomments on}