Wilgoci w domu mówimy nie! Nawiewniki przybywają na pomoc.

Są w mieszkaniu takie pomieszczenia, w których na co dzień gromadzi się para i wilgoć. To przede wszystkim kuchnia, łazienka i pralnia. Jak możemy poradzić sobie z parą, która osadza się na oknach, ścianach i sprzętach domowych? Rozwiązaniem tych problemów mogą być nawiewniki, które montuje się na oknach.

 Widoczną oznaką niewłaściwej wentylacji w pomieszczeniu jest nadmierny wzrost wilgotności powietrza, pogorszenie się jego jakości, rozwój pleśni i grzyba na ścianach wewnątrz domu.
W mieszkaniu robi się parno, szyby na oknach pokrywają kropelki wody, a powietrze staje się coraz gorszej jakości. Może to skutkować złym samopoczuciem domowników, a nawet stać się zagrożeniem dla ich zdrowia. Jak temu zaradzić?

Za dobrą jakość powietrza i stały jego przepływ w naszym domu odpowiedzialna jest wentylacja. Polega ona na wymianie powietrza w pomieszczeniu przez dostarczenie tego świeżego
z zewnątrz i usunięcie przez kanały wentylacyjne zużytego powietrza wraz z wszelkimi zanieczyszczeniami.

W przeszłości za regulację powietrza w naszych domach odpowiedzialne były nieszczelne okna, co niestety powodowało jednocześnie duże straty ciepła. Obecnie, ze względu na zastosowane technologie i materiały, stolarka otworowa jest wyjątkowo szczelna, co jednak powoduje konieczność dodatkowej wentylacji pomieszczenia.

Jeśli chcemy utrzymać odpowiedni poziom wilgotności w pomieszczeniu, warto zastosować specjalistyczne nawiewniki do okien, które dostępne są między innymi w ofercie OKNOPLAST-Kraków. Umożliwiają one dopływ odpowiedniej ilości świeżego powietrza do pomieszczenia. Dzięki temu, stale utrzymywany jest prawidłowy poziom wilgotności powietrza, który korzystnie wpływa na zdrowie i samopoczucie domowników. Zdrowy klimat w domu wymaga od 35 do 50% wilgotności powietrza. Stosując nawiewniki, unikamy niepotrzebnego otwierania okien, które może powodować zmniejszenie bezpieczeństwa np. dzieci w domu – tłumaczy Rafał Karaś, Menadżer ds. doradztwa technicznego z OKNOPLAST-Kraków – tymczasem dzięki nawiewnikom w pomieszczeniu nawet przy zamkniętych oknach ma miejsce ruch powietrza.

Przy zakupie nawiewników należy zwrócić uwagę na ich parametry. Powinny być one zgodne
z Polską Normą: „Wentylacja w budynkach zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej – Wymagania”. Podaje ona, że przepływ powietrza przez nawiewnik (przy różnicy ciśnienia po obu jego stronach 10 Pa) powinien wynieść:
od 20 do 50m33/h – dla wentylacji grawitacyjnej (proces wymiany powietrza, który wynika
z różnicy ciśnienia powietrza wewnątrz i na zewnątrz pomieszczenia),
od 15 do 30 m3/h – dla wentylacji mechanicznej wywiewnej (dopływ powietrza jest wymuszony wentylatorami zainstalowanymi na wyciągu).

Zgodnie z normą PN-83/B-03430/Az 3:2000 do zapewnienia odpowiedniej jakości powietrza
w domu potrzebne jest:
70m3/h powietrza – w kuchni z oknem, w której znajduje się kuchenka gazowa lub węglowa,
30m3/h powietrza – w kuchni z oknem wyposażoną w kuchenkę elektryczną, w mieszkaniu,
w którym przebywa do 3 osób,
50m3/h powietrza – w kuchni z oknem wyposażoną w kuchenkę elektryczną, w mieszkaniu,
w którym przebywa  powyżej 3 osób,
50m3/h powietrza – w kuchni bez okna wyposażoną w kuchenkę elektryczną,
50m3/h powietrza – w łazience (z WC lub bez),
30m3/h powietrza – oddzielny WC,
15m3/h powietrza – pomieszczenie pomocnicze bez okien (garderoba, schowek itp.).

OKNOPLAST-Kraków

 

{jcomments on}