Wybieramy umywalkę


Radzi ekspert SANITEC KOŁO Krzysztof Brzeziński – Senior Produkt Menadżer Ceramika.

Umywalka według definicji słownikowej to element wyposażenia służący do mycia rąk i twarzy (rzadziej innych części ciała czy prania). Oczywiście w dzisiejszych czasach definicja ta wydaje się niekompletna. Obecnie umywalki i inne elementy ceramiki łazienkowej mają decydujący wpływ na walory estetyczne pomieszczenia – dlatego przed zakupem warto poświęcić kilka chwil, by posłuchać specjalisty…

Umywalka – kluczowy element wyposażenia łazienki

Dobrze zaplanowana i urządzona łazienka zapewnia odpowiedni komfort użytkowania. Właściwie dobrane akcesoria pozwalają na uzyskanie wspaniałego efektu estetycznego bez rezygnacji z funkcjonalności.

Przy wyborze umywalki należy uwzględnić wielkość, styl oraz kolorystykę pomieszczenia. Choć rynek zapewnia kupującym niemal nieograniczone możliwości, nadal najpraktyczniejszym wyborem wydają się białe, ceramiczne umywalki. Łatwo je utrzymać w czystości, współgrają z pozostałymi elementami wyposażenia łazienki. Ich masywna budowa gwarantuje trwałość i zapewnia wygodę użycia.

Szerokość tradycyjnych umywalek wynosi najczęściej około 50-60 centymetrów. Ten parametr jest szczególnie istotny, gdy chcemy wykorzystać naszą umywalkę do mycia głowy lub prania. Niewielkie umywalki mające 35-40 centymetrów sprawdzą się znakomicie w małych łazienkach lub w toalecie. Osobny temat to duże pokoje kąpielowe – tam zmieszczą się modele o szerokości nawet 100 cm lub coraz modniejsze ostatnio rozwiązania łączące na jednym blacie dwie umywalki (na przykład seria Twins firmy Koło). Można również wybrać umywalkę tzw. podwójną  – serii Quattro o szerokości 120 cm. Choć przy wykańczaniu łazienki zwykle korzystamy z pomocy fachowców, warto wiedzieć, że umywalkę należy umieścić w maksymalnej odległości 450 cm od pionu kanalizacyjnego. Powinny być montowane na wysokości do 85 cm. Swobodne korzystanie umożliwia pozostawienie 70 cm wolnej przestrzeni przed umywalką oraz 30 cm z boku.

Powiesić czy postawić?

Istnieje wiele sposobów montażu umywalek, uzależnione są od rozmiaru produktu, sposobu doprowadzania wody oraz przebiegu instalacji wodociągowej i kanalizacyjnej. Warto zastanowić się nad rozwiązaniem, które sprawdzi się najlepiej w naszej łazience.

Jednym ze sposobów jest umieszczenie umywalki na szafce specjalnie dopasowanej do jej kształtu. Umywalki meblowe warto wybrać, gdy chcemy uzyskać dodatkowe miejsce przeznaczone na przechowywanie kosmetyków czy ręczników.  Do umywalek meblowych przeznaczone są specjalnie zaprojektowane i wykonane z odpowiednich, wilgocioodpornych materiałów szafki (m.in. meble łazienkowe Koło). Różnorodność konstrukcji i sposobu wykonania pozwoli na swobodne wykorzystanie ich w każdej łazience. Wygodę i oszczędność powierzchni meblowej zapewniają  natomiast umywalki wpuszczane w blat (np. seria Varius i  Primo) lub bezpośrednio na nim stawiane (np. seria Cocktail ). Ten typ cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród klientów, którzy z łazienki chcą uczynić eleganckie pomieszczenie. Są doskonałym rozwiązaniem ze względu na łatwość montażu, a spośród innych umywalek wyróżnia je masywność – z pewnością będą wyrazistym akcentem każdego wnętrza. Dodatkowo ich niewątpliwą zaletą jest łatwa wymiana podczas remontu. Umywalki wpuszczane w blat są sprytnym rozwiązaniem umożliwiającym zamaskowanie nieestetycznych elementów, takich jak rury odpływowe czy kolanka spajające odpływ.

Nadal bardzo popularne są umywalki wiszące. Mocuje się je do ściany za pomocą odpowiednich śrub, bądź montuje na postumencie, który może być ciekawym elementem dekoracyjnym wnętrza. Ten rodzaj umywalek doskonale sprawdzi się w małych łazienkach lub toaletach, gdyż ich wykorzystanie gwarantuje uzyskanie dodatkowej przestrzeni. Ważne, aby umywalka i postument pochodziły z tej samej serii, ponieważ produkty tego rodzaju mają pod spodem wcięty obrys specjalnie dopasowany do postumentu.

Z estetycznego punktu widzenia bardzo ważne jest również dobranie do naszej umywalki praktycznego i dobrze zaprojektowanego kranu. Umywalki posiadają jeden, dwa lub trzy otwory służące do zamocowania baterii stojącej. W ofercie występują również modele bezotworowe. Przystosowane są do baterii stojących montowanych w blacie lub baterii ściennych.

Czystość

Jeśli zatroszczyliśmy się już o to, by nasza łazienka dobrze wyglądała, musimy również zadbać o jej czystość.

Biały to kolor umywalek najchętniej wybierany przez klientów, w końcu biel utożsamiana jest przede wszystkim z czystością. Jeśli sprzątanie nie jest naszym ulubionym zajęciem, warto wybrać białą umywalkę ceramiczną. Na jasnych urządzeniach zacieki z wody są prawie niewidoczne.

Jeśli szukamy naprawdę wyjątkowego rozwiązania, warto pamiętać, że większość umywalek marki KOŁO dostępna jest z innowacyjną powłoką Reflex Koło ułatwiającą utrzymanie czystości oraz chroniącą przed osadzaniem się kamienia i zanieczyszczeń.

Łazienkowy design

Dostępne obecnie w sprzedaży umywalki Sanitec KOŁO wyróżniają się oryginalnym wzornictwem dzięki nawiązaniu do współczesnych trendów i współpracy podejmowanej z uznanymi w świecie designu firmami i projektantami. Na stylowy wygląd łazienki z pewnością ma wpływ kształt umywalki. Ostatnio reprezentantami eleganckiego stylu są urządzenia przybierające geometryczne kształty. Ich wygląd z pewnością zainteresuje osoby o ukształtowanym guście. Oszczędna forma doskonale sprawdzi się w harmonijnie urządzonych wnętrzach, w których dominuje umiar i prostota. Modna jest także asymetria (seria EGO Plus). Eliptyczny kształt mis oraz lekka forma konstrukcji umywalek tego typu mają decydujący wpływ na nowoczesny design pomieszczenia.

Niebanalny efekt  uzyskamy przez zastosowanie w łazience umywalek należących do serii Quattro. Linia ta, bazująca na planie prostokąta, zyskała wśród konsumentów opinię pięknej i nietypowej. Wysoka jakość materiałów gwarantuje jej trwałość.

A zatem: design i funkcjonalność to główne kryteria wyboru. Pamiętajmy przy tym, że dobre decyzje podjęte przy wyborze ceramiki łazienkowej będą procentowały latami. Umywalka musi mieć odpowiednie wymiary, design dopasowany do pomieszczenia i przede wszystkim musi być dobrana w taki sposób, by wypełniać wszystkie stawiane jej przez nas zadania. Eksperci Sanitec KOŁO korzystają z najnowocześniejszych metod produkcji by zapewnić jakość i trwałość oraz z talentu i wizji projektantów, by sprawić, że produkty Koło będą wyglądały po prostu świetnie.

Sanitec KOŁO
Więcej informacji z firmy Sanitec KOŁO ( press box )

{jcomments on}