Zamykać a może otwierać?

Otwarte dadzą poczucie wolności, zamknięte wytworzą atmosferę intymności. A więc zamykać czy otwierać? Oto jest pytanie… Cztery pokoje, kuchnia, łazienka oraz salon, wszystkie zamknięte na cztery spusty. A w każdym z nich mieszkaniec, odgrodzony od innych grubymi drzwiami. Taka aranżacja mieszkania nie sprzyja ciepłej rodzinnej atmosferze.

Większość współczesnych wnętrz zaprojektowana jest według najnowocześniejszych standardów. Młodzi chcą dziś mieszkać bezpiecznie, wygodnie i ładnie. Dlatego w obecnych czasach odchodzi się od modelu mieszkania tradycyjnego, jaki preferowano jeszcze kilkanaście lat temu. Zamknięte i odgrodzone pomieszczenia zamienia się na wnętrza otwarte, przestronne i dające mnóstwo światła.

W pełni otwarte mieszkania nie każdemu jednak odpowiadają. Dają poczucie swobody, wolności, są otwarte i przyjazne dla gości, ale ograniczają prywatność domowników, odbierając im to, co najcenniejsze – strefę intymności. Alternatywą są, więc mieszkania typu open space, w których wyróżnia się strefę dzienną i strefę nocną. Tendencją strefy dziennej jest jej maksymalne oświetlenie oraz utworzenie z niej jednej przestrzeni, a nie osobnych pomieszczeń, przedzielonych drzwiami.

Kuchnia z powodzeniem może stać się na przykład elementem salonu i jadalni. W tak przestronnym wnętrzu tworzącym wspólną i integralną całość wspólne przygotowanie posiłków oraz biesiadowanie zarówno z rodziną, czy przyjaciółmi nada mieszkaniu charakter przyjaznego i gościnnego. A gdy znużeni domownicy zapragną ciszy i spokoju zapewni im to strefa nocna mieszkania. To ich część prywatna, tu każdy z domowników tworzy własny, oddzielny świat, tu może pobyć ze sobą sam na sam. W mieszkaniu tego typu obie strefy powinny się ze sobą równoważyć, tworząc integralną całość.

Przejście z pomieszczeń otwartych do zamkniętych musi, więc być płynne i jednolite. Drzwi tworzą między nimi barierę, ale niedoceniana klamka powinna ją przełamać. To przecież ona otworzy każde drzwi. – Klamki do drzwi powinny być dopasowane do wystroju wnętrza całego naszego mieszkania. Muszą stać się jego nierozłączną częścią. Te niewielkie elementy potrafią przykuć wzrok i wzbudzić zainteresowanie gości. Dlatego przy wyborze klamek nie powinniśmy kierować się wyłącznie wyglądem drzwi, do których klamka zostanie zamontowana, ale wystrojem całego wnętrza – wyjaśnia Monika Rabiega z firmy Kuchinox. Klamki o klasycznych kształtach są niezwykle modne na naszym rynku. – Proste modele o geometrycznych kształtach wykonane z chromu, czy aluminium, materiałów lekkich i trwałych z nutą połysku lub satyny będą dopełnieniem każdego nowoczesnego wnętrza – dodaje Monika Rabiega.

Wybierając klamkę do drzwi musimy pamiętać przede wszystkim o tym, żeby tworzyła zgrany duet z naszymi drzwiami. Ale nie tylko. Idealnie współgrające z kolorem ścian, podłogi, mebli, dopasowane do designerskich dodatków muszą wspólnie tworzyć idealny mieszkaniowy team.


(fot. Kuchinox) Klamka do salonu, elegancka, a zarazem dyskretna


(fot. Kuchinox) Klamka do pokoju dziecięcego może odstępować od reguł designu reszty mieszkania i być „odstrzelona” w kosmos, czyli kolorowa i rzucająca się w oczy


(fot. Kuchinox) Klamka „biznesowa” do drzwi biura to pierwszy znak dla klienta co czeka go po ich otwarciu…

Kuchinox PRESS BOX {jcomments on}