- Szlifierka mimośrodowa PRIME3 TOS21
- MediaMarkt otwiera nowy sklep w Olsztynie - innowacyjna elektronika na wyciągnięcie ręki
- Dach z dachówek cementowych - jakie są kluczowe zalety dla nowoczesnego budownictwa?
- Eksperci MediaMarkt doradzą na Targach Mieszkań i Domów: Technologia dla domu i biura w zasięgu ręki
- Przyssawki Blaupunkt SC2010 oraz SC5010
Zasady doboru grzejnikĂłw
Grzejnik jest elementem oddajÄ cym ciepĹo do pomieszczenia na dwa zasadnicze sposoby: poprzez konwekcjÄ (nagrzewanie warstwy powietrza przy Ĺciankach grzejnika, a nastÄpnie konwekcyjne przemieszczanie siÄ w ogrzewanym pomieszczeniu powietrza ciepĹego w gĂłrÄ zaĹ zimnego w dĂłĹ) oraz poprzez radiacjÄ (promieniowanie, 5% á 30% oddawanej energii), gdyĹź kaĹźde ciaĹo o temperaturze wyĹźszej niĹź zero absolutne (0K czyli -273,15oC) emituje ze swojej powierzchni promieniowanie elektromagnetyczne w tym cieplne.
MoĹźna wyróşniÄ trzy podstawowe parametry charakteryzujÄ ce pracÄ grzejnika, sÄ to:
Tz – temperatura zasilania – temperatura czynnika wpĹywajÄ cego do grzejnika
Tp – temperatura powrotu – temperatura czynnika opuszczajÄ cego grzejnik
m â masowy przepĹyw czynnika – iloĹÄ czynnika przepĹywajÄ cego przez grzejnik w jednostce czasu [kg/s] (dla wody w instalacji CO moĹźna przyjÄ Ä gÄstoĹÄ 1kg/dm3).
MnoĹźÄ c przez siebie róşnicÄ temperatur oraz przepĹyw i ciepĹo wĹaĹciwe czynnika (iloĹÄ energii cieplnej zgromadzonej w jednostce masy czynnika 4,19 kJ/kgK) otrzymujemy moc grzejnika. JednakĹźe wielkoĹÄ grzejnika jest dobierana w taki sposĂłb aby zapewniĹa przekazanie odpowiedniego strumienia ciepĹa (mocy cieplnej) w danych warunkach. Nie moĹźna jednak bazowaÄ tylko na tych z gĂłry zaĹoĹźonych parametrach, gdyĹź grzejnik, w dominujÄ cym zakresie konwekcyjnym, bÄdzie pracowaĹ z takÄ mocÄ cieplnÄ na jakÄ pozwoli mu róşnica Ĺredniej temperatury powierzchni grzejnika i temperatury ogrzewanego pomieszczenia. Czynnikiem decydujÄ cym o mocy grzejnika jest rĂłwnieĹź jego powierzchnia, gdyĹź od niej teĹź zaleĹźy iloĹÄ przekazywanego ciepĹa. Im powierzchnia wiÄksza, tym iloĹÄ energii cieplnej oddawanej przez grzejnik wiÄksza. Zatem moc cieplna oddawana przez grzejnik do ogrzewanego pomieszczenia jest wprost proporcjonalna do jego powierzchni i temperatury zasilania oraz przepĹywu czynnika. Natomiast temperatura powrotu jest determinowana przez strumieĹ ciepĹa (moc) odebranego w grzejniku od czynnika i przekazanego pomieszczeniu czyli przez wszystkie powyĹźsze parametry.
Bardzo istotnym elementem w doborze wielkoĹci grzejnika jest jego usytuowanie w pomieszczeniu oraz moĹźliwoĹÄ opĹywu powietrza wokóŠpowierzchni grzejnika.
Moc elementu grzewczego w pomieszczeniu musi byÄ taka aby przy zewnÄtrznej temperaturze obliczeniowej dla danego rejonu zgodnie z âPodziaĹem terytorium Polski na strefy klimatyczneâ wg normy PNâEN 12831 zapewniĹa wymaganÄ temperaturÄ dla danego typu pomieszczenia rĂłwnieĹź zgodnie PNâEN 12831. Moc grzewcza musi pokryÄ wszelkie straty ciepĹa z pomieszczenia poprzez przenikanie ciepĹa przez przegrody (na zewnÄ trz, do gruntu do innych pomieszczeĹ) oraz zapotrzebowanie ciepĹa na ogrzanie powietrza wentylacyjnego.
Grzejniki w zaleĹźnoĹci od przeznaczenia i mocy majÄ róşne konstrukcje, ksztaĹty i powierzchnie. WĹrĂłd nich najpopularniejsze sÄ grzejniki pĹytowe np. GRZEJNIKI STALOWE firmy FERRO (Typ C z przyĹÄ czem bocznym, Typ V z przyĹÄ czem dolnym oraz ze zintegrowanym systemem zaworowo-rurowym wyposaĹźonym we wkĹadkÄ termostatycznÄ M30x1,5 (typ Heimeier) oraz korki i odpowietrzniki). Grzejniki pĹytowe zbudowane sÄ z blachy stalowej w postaci dwu zgrzanych pĹyt uformowanych w taki sposĂłb aby wystÄpowaĹy pomiÄdzy nimi kanaĹy, ktĂłrymi przepĹywa czynnik grzewczy oddajÄ cy ciepĹo do otaczajÄ cego powietrza. KanaĹy zaopatrzone sÄ w armaturÄ jak: zĹÄ czki umoĹźliwiajÄ ce ĹÄ czenie pĹyt, krĂłÄce do przyĹÄ czenia grzejnika do sieci CO, odpowietrzniki ewentualnie zawory. Grzejniki sÄ przeznaczone do ogrzewania pomieszczeĹ w budynkach mieszkalnych, biurowych, uĹźytecznoĹci publicznej, zakĹadach przemysĹowych i usĹugowych oraz innych o normalnej wilgotnoĹci. MoĹźna je stosowaÄ w instalacjach wodnych systemu zamkniÄtego (lub otwartego do mocy 30 kW pod warunkiem zastosowania do zĹadu instalacji ochrony inhibitorowej). Maksymalne parametry pracy: ciĹnienie do 1,0 MPa (10 bar) i temperatura do 110°C. WykoĹczenie grzejnikĂłw: kataforeza poprzez zanurzenie oraz elektrostatyczne pokrycie farbÄ w proszku, a nastÄpnie wypaleniu w piecu. Grzejniki Ĺazienkowe rurowe, pĹaskie lub Ĺukowe, majÄ postaÄ drabinki z dwoma pionowymi rurkami magistralnymi, rozprowadzajÄ cymi czynnik do rurek poprzecznych. Rurki magistralne na obu koĹcach, majÄ moĹźliwoĹÄ przyĹÄ czenia krĂłÄcĂłw, zaworĂłw, odpowietrznikĂłw, a takĹźe grzaĹki elektrycznej uĹźywanej poza sezonem grzewczym. WykoĹczone sÄ biaĹÄ farbÄ lub powĹokÄ chromowanÄ .
FERRO
press box