- Złoty Laur Klienta 2025 dla drzwi i okien Schüco
- PROCURAL na światowej arenie - BAU 2025
- Maksymalna wydajność, minimalistyczny design - fotowoltaika VARIO zintegrowana z dachem CREATON
- Zbiorniki antykompresyjne dla drzew - zalety Wavin TreeTank
- Innowacyjne rozwiązania Aluprof w Flatiron, jednym z najbardziej znanych budynków Nowego Jorku
Zawory mieszajÄ ce rÄczne i termostatyczne – wady i zalety rozwiÄ zaĹ
Podmieszanie w instalacjach c.o. i c.w.u. polega na mieszaniu dwĂłch strumieni wody o róşnych temperaturach. OdpowiadajÄ za to zawory mieszajÄ ce rÄczne (obrotowe) i termostatyczne.
W nowoczesnych instalacjach grzewczych i c.w.u. odpowiednio dobrane zawory mieszajÄ ce sÄ standardem. Warto przy tym odróşniÄ rÄczny (obrotowy) zawĂłr mieszajÄ cy od termostatycznego zaworu mieszajÄ cego.
ChociaĹź obydwa urzÄ dzenia majÄ za zadanie zmieszanie wody gorÄ cej z zimnÄ , to jednak w zaworze rÄcznym obracajÄ c pokrÄtĹo zmienia siÄ proporcja mieszania. Zawory tego typu mogÄ byÄ rĂłwnieĹź sterowane pĹynnie lub skokowo za pomocÄ siĹownika, ktĂłry jest nadzorowany przez sterownik z uwzglÄdnieniem np. temperatury wewnÄtrznej lub zewnÄtrznej, warunkĂłw pogodowych, preferencji uĹźytkownikĂłw itp.
Nieco inaczej dziaĹa termostatyczny zawĂłr mieszajÄ cy. Funkcjonuje on samoczynnie, a wiÄc niezaleĹźnie od tego, jakie bÄdÄ parametry wody ciepĹej i zimnej, temperatura jest regulowana automatycznie w efekcie dÄ Ĺźenia przez zawĂłr do utrzymania wartoĹci temperatury zadanej.
Zawory mieszajÄ ce w instalacjach c.w.u.
Termostatyczne zawory mieszajÄ
ce w instalacjach c.w.u. zapewniajÄ
przede wszystkim szybkÄ
reakcjÄ elementĂłw termostatycznych na zmianÄ nastawy i zmianÄ temperatury wody ciepĹej lub zimnej, co przekĹada siÄ na precyzyjnÄ
regulacjÄ. W nowoczesnych zaworach, jeĹźeli dojdzie do zakĹĂłcenia przepĹywu ktĂłregoĹ strumienia to wypĹyw jest zamykany. Takie rozwiÄ
zanie zapewnia wiÄc bezpieczeĹstwo uĹźytkownikom instalacji. Dlatego teĹź zawory termostatyczne bardzo czÄsto wykorzystywane sÄ
jako elementy chroniÄ
ce przed poparzeniem np. w obiektach uĹźytecznoĹci publicznej oraz przy termodezynfekcji instalacji.
Podmieszanie w instalacjach wodnego ogrzewania podĹogowego
Do podmieszania w instalacjach wodnego ogrzewania podĹogowego moĹźna wykorzystaÄ termostatyczne zawory mieszajÄ ce lub trĂłjdrogowe zawory mieszajÄ ce. Zastosowanie termostatycznych zaworĂłw mieszajÄ cych jest prostym, tanim i skutecznym rozwiÄ zaniem, niewymagajÄ cym zasilania energiÄ elektrycznÄ . JeĹli ustawimy pokrÄtĹem temperaturÄ zadanÄ , zawĂłr zapewni staĹÄ temperaturÄ na wyjĹciu.
Nieco bardziej rozbudowane rozwiÄ zanie w zakresie podmieszania bazuje na obrotowym zaworze trĂłjdrogowym z siĹownikiem. Jako zalety takiego rozwiÄ zania, w porĂłwnaniu do instalacji z termostatycznym zaworem mieszajÄ cym, naleĹźy wymieniÄ moĹźliwoĹÄ praktycznie dowolnej regulacji obiegu grzewczego. Regulacja moĹźe mieÄ na przykĹad postaÄ staĹotemperaturowÄ uwzglÄdniajÄ cÄ temperaturÄ zewnÄtrznÄ lub wewnÄtrznÄ oraz temperaturÄ zewnÄtrznÄ z korektÄ temperatury wewnÄtrznej. MoĹźliwoĹci sterowania takiego zaworu sÄ ograniczane jedynie funkcjonalnoĹciÄ automatyki sterujÄ cej, ktĂłra odpowiada za nadzorowanie pracy siĹownika.
Zawory mieszajÄ ce do ochrony kotĹĂłw na paliwa staĹe
ZaletÄ podmieszania w instalacjach grzewczych z kotĹami na paliwa staĹe jest przede wszystkim zabezpieczenie kotĹa przed zbyt niskÄ temperaturÄ powrotu. WaĹźna jest przy tym poprawa efektywnoĹci caĹego systemu grzewczego. Podmieszanie pozwala zachowaÄ pierwotnÄ sprawnoĹÄ kotĹa i wydĹuĹźyÄ czas jego eksploatacji. Wynika to z utrzymywania odpowiednio wysokiej temperatury powrotu i zapobiegania wychĹadzaniu kotĹa. DziÄki temu eliminuje siÄ kondensacjÄ pary wodnej zawartÄ w spalinach. PamiÄtajmy, Ĺźe kondensat w kotĹach na paliwa staĹe wynika z róşnicy temperatur wystÄpujÄ cej pomiÄdzy komorÄ spalania a pĹaszczem wodnym o zbyt niskiej temperaturze cieczy powracajÄ cej z instalacji.
Jak wiemy to wĹaĹnie zjawisko skraplania pary wodnej, jest gĹĂłwnÄ przyczynÄ powstawania smolistego nalotu. Nalot osadzajÄ c siÄ na metalowych elementach wymiennika powoduje korozjÄ, a ta z kolei zwiÄksza ryzyko poĹźaru (smoĹa jest Ĺatwopalna) czy teĹź strat ciepĹa przez przewody kominowe.
Parametry zaworĂłw mieszajÄ cych
Oferta rynkowa w zakresie rÄcznych zaworĂłw mieszajÄ cych i termostatycznych zaworĂłw mieszajÄ cych jest bardzo bogata. RÄczne obrotowe zawory mieszajÄ ce oferuje rĂłwnieĹź firma FERRO. SÄ one oznaczone symbolem ZM i moĹźna je nabyÄ w wersji 3-drogowej i 4-drogowej.
Zawory firmy FERRO mogÄ wspĂłĹpracowaÄ z siĹownikami elektrycznymi i zapewniajÄ 3-punktowe sterowanie przy kÄ cie obrotu 90°. Czas pracy wynosi 120 s a moment obrotowy to 10 Nm. SiĹownik pobiera 4 W mocy i jest zasilany napiÄciem 230 V 50-60 Hz. UrzÄ dzenie wyposaĹźono w przewĂłd o dĹugoĹci 1,5 m (3 x 0,5 mm²).
RÄczne zawory mieszajÄ ce pozwalajÄ na zautomatyzowanie procesu regulacji poprzez odpowiednie siĹowniki i sterowniki. Takie rozwiÄ zanie zapewnia precyzyjnÄ regulacjÄ i moĹźliwoĹÄ uwzglÄdnienia czynnikĂłw zewnÄtrznych np. dziÄki wspĂłĹpracy sterownika z czujnikami. Jego wadÄ jest koniecznoĹÄ rozbudowania instalacji i wyĹźsze koszty jej wykonania.
Innym rozwiÄ zaniem sÄ termostatyczne zawory mieszajÄ ce regulujÄ ce temperaturÄ samoczynnie bez dodatkowych urzÄ dzeĹ sterujÄ cych. Zawory takie utrzymujÄ staĹÄ zadanÄ temperaturÄ. Jednak przy regulacji nie sÄ w stanie uwzglÄdniÄ dodatkowych czynnikĂłw.
FERRO S.A.
(PRESS BOX)