3 najczęstsze błędy w domowym malowaniu

http://newss.pl/images/15/150421dulux2.JPG

Podliczanie wydatków przy każdej domowej inwestycji to podstawa. Jeżeli tylko możemy – tniemy koszty i oszczędzamy domowy budżet. Ograniczanie wydatków może być bardziej skomplikowane przy gruntownym remoncie, kiedy potrzebujemy fachowej pomocy specjalistów. Jednak przy odświeżaniu ścian czterech kątów możemy zaoszczędzić, decydując się na samodzielne malowanie. Pamiętajmy tylko, jakich 3 najczęstszych błędów nie popełniać!

Jak dobrze oczyścić ścianę przed malowaniem?

Jeden z kardynalnych błędów to niewłaściwe oczyszczenie ściany przed malowaniem i jej nieprawidłowe przygotowanie do odświeżenia. Nierówności, pęknięcia, zabrudzenia mogą poskutkować brzydkim efektem już po pomalowaniu ścian: przebarwieniami, łuszczeniem się nowej farby i tym samym: brakiem trwałości.

Jeżeli farba na ścianie łuszczy się i odpada, powinniśmy usunąć jej fragmenty za pomocą papieru ściernego lub szpachelki. Ściany należy umyć za pomocą gąbki/szczotki ryżowej i wody z dodatkiem mydła malarskiego, które ma silniejsze działanie niż detergent kuchenny. Usunie nie tylko codzienne zabrudzenia, ale również ślady po dymie tytoniowym, tłuszczach i grzybach.

Następnym krokiem jest przyjrzenie się powierzchni w poszukiwaniu nierówności – także tych, które pozostały po usunięciu np. gwoździ. Powinni zostać zaszpachlowane, a następnie pokryte gruntem, stosownym do rodzaju farby, jakiej chcemy użyć. Na rynku jest dostępna również farba akrylowa do gruntowania, która ma takie same właściwości jak preparaty gruntujące, ale ma już kolor emulsji, jaką chcemy na nią położyć.

Powierzchnia przygotowana do malowania powinna być idealnie czysta, sucha i gładka.

Co ma pierwszeństwo – sufit czy ściany?

Kiedy już zabezpieczysz podłogi folią malarską, a drobne elementy (kontakty i gniazdka) okleisz taśmą, rozpocznij malowanie sufitu od narożników. Wskazane jest zrobienie kilkucentymetrowego „obramowania” przy styku ścian z sufitem. Kiedy sufit już wyschnie, równolegle do krawędzi sufitu przyklej taśmę malarską, aby po pomalowaniu ścian uzyskać proste linie poziome, odgraniczające kolor sufitu od koloru pozostałych powierzchni.

Malowanie ścian rozpoczynamy od narożników znajdujących się blisko okna, przesuwając się w głąb pokoju – ewentualne smugi zostaną zamaskowane przez padające promienie słoneczne. Trudno dostępne miejsca malujemy pędzlami (prostymi, kątowymi), a następnie kontynuujemy malowanie okolic wałkiem.

Filozofia malowania ścian – nie tylko dla wybranych

Jednym z najbardziej uporczywych błędów dla początkujących malarzy jest powstawanie smug na świeżo pomalowanych ścianach. Każdy chce uniknąć powstawania owych smug, niekorzystnych przebarwień i plam. Aby tego dopilnować, musisz przestrzegać kilku zasad malowania wałkiem.

Wykonuj ruchy w kształcie litery V, a osiągniesz zwycięstwo. Farby nie powinno się rozprowadzać idealnie pas przy pasie – może to spowodować powstanie nieeleganckich śladów po łączeniu malowanych fragmentów. Wałkiem należy poruszać tak, jakbyśmy malowali na ścianie litery V, a następnie pokrywać je pociągnięciami od góry do dołu i od dołu do góry, co sprawi, że powierzchnia będzie jednolita i kolor tak samo intensywny.

Absolutnie nie wolno przerywać malowania jednej ściany w połowie! Jeżeli będziemy kontynuować malowanie mokrym wałkiem od miejsca suchego, z pewnością na ścianie pozostanie nieestetyczny ślad po pociągnięciu wałkiem.

Nie maluj mokrej ściany. Po umyciu i zagruntowaniu powierzchnia powinna być całkowicie sucha. Pokrywanie mokrej ściany farbą może poskutkować powstawaniem bąbli i nierówności.

Stosowanie powyższych porad pomoże Ci uniknąć najczęstszych błędów w malowaniu mieszkania na własną rękę. Wystarczy precyzja, cierpliwość, dobre chęci i słuchanie porad fachowców, aby bezproblemowo pomalować cztery kąty – zaoszczędzić pieniądze i czuć satysfakcję z perfekcyjnie pomalowanych ścian.

Dulux