Koncepcja nowej toalety miejskiej dla Wrocławia

Polska jest jednym z krajów europejskich, w którym brakuje toalet miejskich. Od kilkunastu lat na ten problem zwraca uwagę firma KOŁO. Rozpoczyna się XVII edycja konkursu na projekt łazienki publicznej, tym razem w Parku Zachodnim we Wrocławiu. Organizatorzy zachęcają, by za przykładem innych miast, nowa toaleta pełniła dodatkowe funkcje – wpisała się w architekturę miasta oraz przyczyniła się do podniesienia jakości życia samych mieszkańców.

Wrocław na tle innych miast europejskich wyróżnia się zabytkowym zespołem toalet miejskich. Ma tych obiektów jednak za mało. Na 633 802 mieszkańców przypada ich zaledwie 30. Ponadto, stan niektórych z nich nie jest niestety najlepszy, a problem ten został nagłośniony przez media przed Euro 2012.

Na problem braku toalet miejskich od kilkunastu lat odpowiada Konkurs Sanitec KOŁO. Jest to rozpoznawalna i ciesząca się dużym uznaniem społeczna inicjatywa firmy – co roku organizatorzy otrzymują ponad 300 prac konkursowych na projekt koncepcyjny toalety publicznej.

Tegoroczna, 17-ta edycja konkursu rozpoczęła  się 8 kwietnia. Tym razem toaleta zlokalizowana jest w jednym z dziesięciu wrocławskich parków. Park Zachodni ma około 75 hektarów i położony jest pomiędzy dużymi osiedlami mieszkaniowymi, wybudowanymi w latach 70. ubiegłego stulecia i stanowi miejsce rekreacji dla ich mieszkańców.

Zadaniem konkursowym jest przygotowanie projektu koncepcyjnego wolnostojącego obiektu, którego forma zostanie harmonijnie dopasowana do charakteru Parku Zachodniego oraz jego drzewostanu i bujnej zieleni. Obiekt powinien być uzupełniony o dodatkowe elementy lub funkcje przydatne dla osób korzystających z toalety lub wypoczywających w parku – zadaszenie chroniące przed deszczem, stojak na rowery lub zdrój dla ludzi i zwierząt.

Termin nadsyłania projektów upływa 19.05.2015r., a wyniki zostaną ogłoszone 16.06.2015r. Konkurs ma charakter otwarty. Udział w nim mogą brać pełnoletnie osoby fizyczne. Uczestnicy konkursu będą ubiegać się o nagrody o łącznej wartości 40 000 zł.

Prace konkursowe oceni jury, w skład którego wchodzą m.in. prof. Ewa Kuryłowicz z Wydziału Architektury PW, prof. Elżbieta Przesmycka z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej, Piotr Fokczyński – Architekt Miasta Wrocławia, dr Maciej Hawrylak – Prezes Zarządu Oddziału SARP Wrocław, architekt Zbigniew Maćków – Maćków Pracownia Projektowa oraz Przemysław Powalacz –  Prezes Zarządu Sanitec Koło.

Ponadto w dniach 02-10 czerwca 2015r., na wybrane prace głosować będą internauci. Praca, która zdobędzie najwięcej głosów otrzyma dodatkowe wyróżnienie i nagrodę pieniężną.

To, co wyróżnia konkurs na Projekt Łazienki, to dążenie do celu, czyli realizacji zwycięskiego projektu. W maju 2014 r. w Warszawie została oddana do użytku „Plażowa”, czyli „Toaleta nad Wisłą”, która wygrała konkurs KOŁO na Projekt Łazienki 2010. W obiekcie położonym na wysokości Stadionu Narodowego, oprócz toalet znajduje się także kawiarnia i wypożyczalnia sprzętu sportowego. Kolejny projekt, nagrodzony w 2007 roku i zrealizowany w Kazimierzu Dolnym odgrywa również rolę zaplecza sanitarnego dla pobliskiej mariny. Obecnie trwa przygotowanie kolejnej inwestycji w Krakowie.

Wszelkie informacje o konkursie oraz regulamin znajdują się na stronie: www.konkurskolo.pl

Partnerzy i patroni konkursu:


Od ponad 50 lat  KOŁO jest wiodącym na rynku producentem i dystrybutorem wyrobów wyposażenia łazienek w Polsce. Od lutego 2015r. jest również częścią Grupy Geberit – europejskiego lidera technologii sanitarnych.  W ofercie firmy znajdują się najwyższej jakości wyroby marki KOŁO, Keramag i Keramag Design, takie jak: ceramika i meble łazienkowe, wanny i brodziki akrylowe, kabiny prysznicowe oraz systemy instalacyjne.

Sanitec KOŁO
Więcej informacji z firmy Sanitec KOŁO ( press box )