Łazienka jak spod cyrkla

W tym sezonie okręgi, kwadraty i trójkąty znaleźć możemy nie tylko w  zeszytach od matematyki. Geometryczne wzory to najświeższy trend w aranżacji łazienek.

Modernistyczne wnętrze kojarzy się przede wszystkim z surową formą, niewielką liczbą dodatków i kolorystyczną prostotą. Geometryczne motywy graficzne, kubistyczne kształty armatury i nietypowa forma ceramiki to pomysły na odważną i modną aranżację. Rysowane jak od linijki figury dodają wnętrzu harmonii i ładu, jednocześnie przyciągając wzrok ciekawym detalem. Podpowiadamy, jak urządzić łazienkę niczym spod pędzla Picassa we własnym domu.

Po pierwsze pomysł

Zanim geometria na dobre wkroczy do naszego salonu kąpielowego musimy zadbać, aby odpowiednio komponowała się z resztą przestrzeni. W modernistycznej łazience bardzo istotne jest ustalenie dominującego motywu, który uporządkuje wnętrze, a jednocześnie nada mu wyjątkowego charakteru. Efekt ten osiągniemy na przykład przez zastosowanie nietypowego materiału: drewna, stali nierdzewnej lub kamienia. Szczególną uwagę przyłóżmy do wyboru płytek ceramicznych. Szukajmy nie tylko oryginalnych wzorów, ale także faktur i formatów. Efektowne są zarówno wielkogabarytowe kafle, jaki i drobna mozaika. Surową formę prostego wnętrza można przełamać wyrazistym, energetycznym kolorem. Złoto, soczysta limonka i intensywny fiolet to odcienie, które dominują w propozycjach architektów wnętrz w tym sezonie. Jeśli zaś wolimy poruszać się w klasycznej palecie barw, biel ceramiki zestawmy z ciepłym brązem lub kontrastową czernią.

Kubistyczny detal

– W urządzonej w minimalistycznym stylu łazience to dodatki decydują o całości wystroju – mówi Anna Kowalska, ekspert z firmy Deante , producenta wyposażenia łazienek – Nietypowy kształt armatury albo interesujący motyw graficzny umieszczony na panelu prysznicowym potrafią skupiać na sobie uwagę i decydować o klimacie całego wnętrza. Pamiętajmy jednak, że jeden wyrazisty akcent dużo lepiej podkreśli charakter aranżacji niż nagromadzenie niewielkich elementów – dodaje. W roli efektownej dekoracji doskonale sprawdzą się: ustawiona na solidnym blacie stylowa umywalka albo zaskakujący nietypowym wzornictwem panel prysznicowy. Kubistyczne motywy dekoracyjne, na przykład w postaci umieszczonej pod taflą szkła grafiki, podkreślą charakter wnętrza, jednocześnie dodając mu wzorniczej ekstrawagancji. Stosując nietypowe rozwiązania, pamiętajmy, aby dodatki powielały zastosowane już w aranżacji motywy czy materiały, takie jak stal czy szkło.

Geometria w formie
Inspirowana kubizmem łazienka to przede wszystkim położenie nacisku na design wszystkich poszczególnych elementów wyposażenia. Jeśli we wnętrzu dominują kąty proste i płaskie krawędzie, zastosujmy tę zasadę do całej aranżacji: od ceramiki, przez kształt mebli, aż po detale. – Niezwykle eleganckie w swojej prostocie są umywalki, brodziki, a nawet sanitariaty przypominające kształtem sześciany lub prostopadłościany – mówi Anna Kowalska z Deante – Do kubistycznych form bez trudu dobierzemy także uzupełniającą się stylistycznie armaturę: zaprojektowaną w formie prostych, równoległych płaszczyzn baterię umywalkową i natryskową czy opartą na planie kwadratu głowicę deszczowni – dodaje ekspert. W nowoczesnej łazience postawmy na płaskie powierzchnie i unikajmy nagromadzenia niepotrzebnych rzeczy. Duże lustro, zamiast oprawiać w ozdobną ramę, zamontujmy bezpośrednio na ścianie, aby stanowiło jedną powierzchnię wraz z płytkami. Tradycyjną, półokrągła kabinę prysznicową zastąpmy minimalistyczną w formie kabiną typu walk-in lub po prostu taflą szkła. Pamiętajmy o spójności kompozycji, ponieważ jedynie konsekwencja w aranżacji pozwoli nam stworzyć prawdziwie eleganckie, modernistyczne wnętrze.

Deante Sp. J. www.deante.pl
więcej informacji z firmy Deante ( PRESS BOX) {jcomments on}