Budowa i utrzymanie domu – wyścig o niższe koszty

Ceny nośników energii rosną i, jak mówią prognozy ekonomistów, będą rosnąć. Między innymi z tego powodu, od początku 2009 roku obowiązują nowe, warunki techniczne dotyczące lepszej izolacyjności cieplnej przegród budowlanych.

Współczynnik przenikania ciepła wszystkich ścian zewnętrznych pomieszczeń ogrzewanych nie może przekraczać wartości U=0,30 W/(m2K). Tym samym dominacja konstrukcji wielowarstwowych w wyścigu o najniższe koszty ogrzewania domu wydawała się być przesądzona i ostateczna.

Z nowych bloczków YTONG ENERGO można teraz szybko zbudować ścianę jednowarstwową nawet o współczynniku U=0,19 W/(m2K).

Dziesięć projektów domów jednorodzinnych, zaprojektowanych pierwotnie z zastosowaniem przegród dwuwarstwowych, zostało adaptowanych do technologii jednowarstwowej. Projekty domów: Antałek Beta, Majka Beta, Koliba Rex, Chaber Beta, Zoja Lux, Smolik, Prymulka, Krab Alfa, Ślężan, Koliba-2 mają ściany zewnętrzne z bloczków YTONG ENERGO o grubości 36,5 cm (U=0,25 W/(m2K) i 48 cm (U=0,19 W/(m2K). Geometrię konstrukcyjnych elementów żelbetowych dostosowano w nich do parametrów wytrzymałości ciepłego betonu komórkowego.

– Nasza nowa oferta skierowana jest do Inwestorów, którzy chcą oszczędzać zarówno podczas długich lat eksploatacji domu, jak i w trakcie jego budowy. Dodatkowo naszych Klientów zainteresować może fakt, że do niektórych projektów domów oprócz nowoczesnego materiału ściennego proponujemy także inne, ciekawe modyfikacje funkcjonalne, powiększając paletę rozwiązań architektonicznych w obrębie „Rodzin projektów”. – informuje Anna Macina z firmy architektonicznej ARCHETON Sp. z o.o.

Ściany jednorodne mając przewagę w tempie wznoszenia i prostocie konstrukcji, gwarantowały zawsze niższe nakłady na robociznę, a więc mniejszy koszt budowy. To okazało się równie ważne dla inwestorów, jak niskie koszty ogrzewania oraz zmotywowało producentów materiałów budowlanych do współzawodnictwa. Podjęli wyzwanie rzucone przez wyśrubowane wskaźniki i stworzyli konstrukcyjny lekki beton komórkowy o jeszcze mniejszej gęstości.

– Bloczki YTONG ENERGO to odpowiedź na oczekiwania przyszłych Inwestorów, którzy chcą wznieść budynek energooszczędny w krótkim czasie, a za razem uzyskać przegrody zewnętrzne o wysokiej jakości. Wysoka termoizolacyjność ścian z bloczków YTONG ENERGO oraz długi czas oddawania ciepła, pozwalają na zmniejszenie zużycia energii zarówno na ogrzewanie, jak i chłodzenie budynku. – mówi Piotr Harassek, Xella Polska.

Źródło:  www.archeton.pl

 

{jcomments on}