Centrum Klima dla branży deweloperskiej

Centrum Klima – wiodący na rynku polskim oraz liczący się w Europie producent i dystrybutor systemów wentylacyjnych i klimatyzacyjnych – dostarczyła elementy instalacji wentylacyjno-klimatyzacyjnej dla Osiedla Wilanów w Warszawie. To już piąta realizacja w ramach sektora obiektów mieszkaniowych. Projekty dla branży deweloperskiej stanowią około 20% wszystkich zamówień Centrum Klima zrealizowanych od początku 2009 roku.

Segment HVAC (ang. heating, ventilation, air conditioning) jest szczególnie atrakcyjną częścią rynku budowlanego. Czynnikiem wpływającym na dynamiczny rozwój branży wentylacyjno-klimatyzacyjnej – nie tylko w Polsce, ale i w Europie – jest bez wątpienia trend do budowania nowych obiektów o coraz wyższym standardzie wykonania. W odpowiedzi na zwiększające się zapotrzebowanie na urządzenia i elementy instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych Centrum Klima stale poszerza ofertę produktową, a w konsekwencji umacnia swoją pozycję zarówno w kraju, jak i na rynkach europejskich.
Rynek budownictwa mieszkaniowego w Europie najsilniej – spośród całego sektora budowlanego – odczuł skutki trwającego kryzysu finansowego. Jednak według prognoz Euroconstruct, mimo spowolnienia gospodarczego w tym obszarze geograficznym, polski rynek budowlany na przestrzeni lat 2009-2010 wzrośnie o 16%1, głównie dzięki planowanym w najbliższych latach inwestycjom w rozwój infrastruktury mieszkaniowej.

„Oprócz inwestycji w segment budownictwa handlowo-usługowego, konsekwentnie realizujemy projekty na rzecz sektora mieszkaniowego. Nasi odbiorcy coraz częściej stawiają na nowoczesne i przede wszystkim energooszczędne rozwiązania, co sprzyja innowacyjnym producentom, takim jak Centrum Klima. Jesteśmy przekonani o ogromnym potencjale rynku HVAC, dlatego koncentrujemy się na intensywnym rozwoju produkcji. Chcemy przygotować się do powrotu koniunktury na rynku” – mówi Marek Perendyk, prezes zarządu Centrum Klima SA.

W 2009 roku produkty z oferty Centrum Klima zostały wykorzystane między innymi w następujących obiektach mieszkaniowych:

* Budowa Belgradzka w Warszawie
* Budowa Hubertus w Warszawie
* Wola Tower w Warszawie
* Scandynavian House w Warszawie

Centrum Klima konsekwentnie realizuje także projekty na rzecz sektora obiektów handlowych (ok. 20% wszystkich zleceń) oraz przedsięwzięcia dotyczące obszaru użyteczności publicznej, w którym wszystkie inwestycje zrealizowane przez spółkę od początku 2009 roku stanowiły około 25% zamówień. Do najważniejszych projektów należały m.in.: Dom Pomocy Społecznej w Warszawie, Centrum Handlowe Witek w Łomiankach, oraz Galeria Sandecja w Nowym Sączu.

Centrum Klima wytwarza produkty o najwyższych parametrach oraz zwiększa wydajność pracy, dzięki zastosowaniu nowoczesnych maszyn. Od początku 2009 roku spółka zrealizowała zakup 4 maszyn, w tym 2 urządzeń OMERA do produkcji kształtek wentylacyjnych o dużych średnicach oraz maszyny do produkcji kolan wentylacyjnych i zgrzewarko-zwijarki firmy Spiro Int. SA. Wdrożenie nowoczesnych maszyn zapewni spółce dalszy wzrost efektywności oraz – dzięki oszczędności surowców – przełoży się na poziom osiąganych marż.

Centrum Klima w II kwartale 2009 roku osiągnęła zysk netto na poziomie 2,1 mln zł, co oznacza wzrost o 74% wobec I kwartału 2009. Przychody spółki w II kwartale 2009 wyniosły 17,9 mln zł i były wyższe o 5% w porównaniu do I kwartału 2009 roku (17 mln zł). Rośnie też wysokomarżowa sprzedaż zagraniczna – w I połowie 2009 roku wzrosła do poziomu 22,8% przychodów, czyli o 37% w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego. Do końca roku spółka spodziewa się dalszego zwiększenia eksportu do 25% sprzedaży ogółem. Firma eksportuje swoje produkty głównie do krajów Unii Europejskiej. Długoterminowa strategia Centrum Klima zakłada wzrost udziału sprzedaży zagranicznej do poziomu około 45%.

W dniach 20-22 października odbędą się zapisy na akcje spółki Centrum Klima – wiodącego w na rynku polskim oraz liczącego się w Europie producenta i dystrybutora systemów wentylacyjnych i klimatyzacyjnych. Spółka zaoferuje akcje wyłącznie nowej emisji w liczbie 3 mln (akcje zwykłe na okaziciela serii C). Główni akcjonariusze zobowiązali się do niezbywania swoich akcji przez najbliższe 12 miesięcy, natomiast BZ WBK Inwestycje Sp. z o.o. przez 6 miesięcy. Cena maksymalna akcji zostanie podana do publicznej wiadomości 15 października.

GENESIS PR

 

{jcomments on}