Ścianka działowa w innym świetle – pomysł na jasne wnętrze

Pomysłów na urozmaicenie wnętrza jest wiele. Nie wszystkie są jednak równie spektakularne jak ścianka z luksferów, bądź coraz popularniejszych szklanych pustaków. Materiały te delikatnie przepuszczają światło, idealnie przy tym ukrywając, co się za nimi dzieje. Jeśli chcemy oryginalnie podzielić przestrzeń, postawienie takiej ścianki wydaje się rozwiązaniem idealnym.

Do zbudowania ścianki ze szklanych pustaków będziemy potrzebowali prętów ze stali ocynkowanej – wykorzystamy je do wykonania zbrojenia dla konstrukcji. W zależności od planowanej wielkości ścianki, ich średnica powinna wynosić od 6 do 8 mm. Kolejnym elementem niezbędnym do postawienia konstrukcji są ceowniki stalowe lub aluminiowe, które posłużą jako listwy obwodowe do spięcia ścianki. Jeżeli wymiary konstrukcji przekroczą 3 metry wysokości i 4 m szerokości, będziemy musieli podzielić je większymi dylatacjami. Do spojenia pustaków potrzebne będą krzyżyki dystansowe i odpowiedni materiał do spojenia.

Materiałem stworzonym do tego typu pracy będzie zaprawa klejąca Atlas Plus Biały. Jest to klej do płytek ceramicznych o podwyższonych parametrach, a jego przyczepność do podłoża jest ponad dwa razy większa niż w przypadku klejów standardowych. Dodatkowo, produkowany jest na bazie białego cementu portlandzkiego, dzięki czemu wypełnione spoiny mają jasny, schludny kolor.

Prace zaczynamy od wyznaczenia miejsca ustawienia ścianki i upewnienia się przy pomocy poziomnicy, czy powierzchnia, którą wybraliśmy, jest równa. Do mocowania dolnej listwy obwodowej potrzebujemy nawiercić otwory w podłożu i w samej listwie. Za pomocą kołków mocujemy listwę do podłoża. Jeśli zaplanowaliśmy ściankę tak, by przylegała również do ściany pomieszczenia, musimy w ten sam sposób zamocować listwę obwodową poziomą – precyzyjnie pionowo i prostopadle do poziomej.

Ścianka w miejscach styku z podłogą, ścianami i sufitem musi być od nich oddzielona dylatacją. W tym celu w zamocowanych listwach układamy paski dylatacyjne z wełny mineralnej oraz zbrojenie, na które się zdecydowaliśmy. W naszym przypadku będą to ocynkowane pręty. Teraz czas na właściwe budowanie ścianki – „murujemy” pustaki szklane. Po rozrobieniu masy, wypełniamy listwę obwodową zaprawą klejącą i w dolnym narożniku osadzamy pierwszy pustak. Mocujemy krzyżyk dystansowy i wkładamy pionowy pręt zbrojeniowy od wewnętrznej lub zewnętrznej strony ścianki. Powtarzamy sekwencję – pustak, krzyżyk i naprzemiennie – raz po jednej, raz po drugiej stronie ścianki – pręty zbrojeniowe. Po ułożeniu pierwszego rzędu wypełniamy zaprawą szczeliny pionowe i poziome. Zachowujemy szerokość spoiny między pustakami od 3,5 do 10 mm. W ten sposób układamy tyle rzędów, ile zaplanowaliśmy. Kończymy prace, montując na zaprawie, od góry i z boku, boczną listwę obwodową.

Do wszystkich prac wymagających spojenia elementów wykonanych ze szkła, takich jak luksfery, pustaki szklane czy szklana mozaika, świetnie sprawdzi się fuga Atlas Artis Style. To zaprawa wysoce „artystyczna” – barwiona w masie na 10 kolorów i posiadająca w składzie drobny, dekoracyjny brokat. Spoiny, wypełnione zaprawą z Efektem Brokatowym, w zestawieniu ze szklaną powierzchnią tworzą niepowtarzalny efekt świetlistości i dodają wnętrzu blasku.

Przy niewielkim nakładzie pracy, możemy „wymurować” sobie w domu ściankę ze szklanych pustaków i zaczarować swoje wnętrze. Później zostaje nam już tylko cieszenie się niesamowitą grą świateł w naszym mieszkaniu.

Ekspert ATLAS: Sebastian Czernik


{jcomments on}