Cirrus Pro – najbardziej czuły detektor na świecie

Firma D+H Polska wprowadziła do swojej oferty czujkę zasysającą Cirrus Pro do wczesnego wykrywania zagrożenia pożarowego. Jest to czujka konwencjonalna, przeznaczona do obiektów o trudnych warunkach środowiskowych takich jak: centra danych, serwerownie, muzea, magazyny, chłodnie, zakłady przemysłowe, stacje metra czy obiekty zabytkowe. Detektor charakteryzuje się dużą odpornością na fałszywe alarmy powodowane przez kurz, opary, skroplenia, wilgoć, przepływ powietrza czy zmiany temperaturowe.

W przeciwieństwie do większości dostępnych na rynku czujek zasysających, Cirrus Pro nie jest urządzeniem optycznym. Jako podstawowe źródło detekcji wykorzystuje tzw. chmurę w komorze. Dzięki temu wywołanie zdarzenia alarmowego następuje po wykryciu niewielkich ilości widzialnego dymu.

Sposób działania
Czujka Cirrus Pro pobiera próbki powietrza z danego obszaru lub strefy pożarowej i pozwala na wykrycie cząstek będących produktami procesu spalania. Cząstki trafiają do urządzenia detekcyjnego za pośrednictwem wbudowanego urządzenia zasysającego, który stale pobiera powietrze z sieci monitorowanych rurek pomiarowych zawierających małe otwory zwane miejscami próbkowania. Po stwierdzeniu wzrostu stężenia cząstek dymu w powietrzu, informacja jest przekazywana w formie liczby alarmowej na wyświetlaczu detektora i na wyjściach alarmowych.

Komora Wilsona

Do detekcji cząstek submikroskopowych generowanych w stadium początkowym pożaru i w kolejnych jego etapach Cirrus Pro wykorzystuje zasadę działania komory Wilsona. Próbka powietrza z pomieszczenia chronionego trafiają do czujki za pomocą wewnętrznej dmuchawy. Część próbki jest kierowana do nawilżacza, a jej nadmiar usuwany z układu.  Z nawilżacza, po osiągnięciu 100% wilgotności względnej, próbki dostają się do komory Wilsona. Tu poddawane są schłodzeniu, a następnie –  w wyniku szybkiej ekspansji próżniowej – dochodzi do kondensacji wody. W konsekwencji wytworzone termicznie cząstki powodują powstanie chmury, która zostaje następnie wykryta przez układ pomiarowy komory. Gęstość utworzonej chmury jest wprost proporcjonalna do liczby obecnych cząsteczek.

Wynikiem jest ciągły sygnał, który odpowiada stężeniu cząstek zanieczyszczenia. Sygnał ten służy do uaktywnienia etapowej sekwencji alarmowej o czterech poziomach.

Dane techniczne:

Produkt

Czujka zasysająca Cirrus Pro 200

Napięcie zasilania [VDC]

20-29

Prąd w dozorze [mA]

340

Prąd w alarmie [mA]

500

Zakres temperatur [°C]

-10 do +50

Waga [kg]

5

Wymiary [S x W x G]

360 x 215 x 144

Średnica rurki [mm]

19 do 25

Długość rurki [m]

do 200

Stopień ochrony

IP 30D+H Polska sp. z o.o. powstało w 2000 r. jako oficjalne przedstawicielstwo na terenie Polski  niemieckiej firmy D+H Mechatronic, jednego z wiodących dostawców systemów wentylacji i oddymiania.
D+H Polska dostarcza wyspecjalizowane urządzenia z następujących obszarów produktowych: systemy oddymiania i naturalnej wentylacji, napędy do stolarki okiennej i drzwiowej, systemy sygnalizacji przeciwpożarowych.
Firma D+H oferuje swoim klientom profesjonalną obsługę, obejmującą doradztwo oraz wykonawstwo na etapie projektowym, przygotowanie oraz dostarczenie produktów zgodnie ze specyfikacją, montaż, a także serwis gwarancyjny i pogwarancyjny oraz usługę okresowej konserwacji urządzeń.  Na każdym etapie, zarówno projektowym, jak i wykonawczym, firma oferuje profesjonalne doradztwo techniczne. Dzieli się również zwoją wiedzą i doświadczeniem, regularnie organizując szkolenia dla projektantów i instalatorów.
Firma D+H Polska posiada cztery oddziały handlowe: w Gdańsku, Warszawie, Zabrzu i we Wrocławiu oraz biura sprzedaży: w Łodzi, Poznaniu, Szczecinie i Lublinie.
Rozwiązania D+H Polska są obecne m.in. w: Porcie Lotniczym w Rzeszowie, Sky Tower we Wrocławiu, Galerii Kaskada w Szczecinie, Termach Maltańskich w Poznaniu, Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu, Magnolii Park Wrocław, Centrum Logistycznym w Kopytkowie, Hali Stulecia we Wrocławiu, Muzeum Śląskiem w Katowicach, Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie.

D+H Polska (PRESS BOX){jcomments on}