Condobiznes – inwestycja w nieruchomości

Organizacja EURO 2012 stymuluje rozwój rynku budowlanego. Szczególnie zauważalne jest to w sektorze hotelarskim, gdzie przed mistrzostwami Europy powstają nowe hotele oferujące miejsca noclegowe. Rozwijają się także nowe formy inwestowania w nieruchomości, jak system condo, dedykowane także prywatnym inwestorom.

Od co najmniej trzech lat można obserwować dynamiczny rozwój rynku hotelarskiego w Polsce. Jednym z ważniejszych czynników mających wpływ na ożywienie w sektorze hotelarskim było przyznanie Polsce i Ukrainie w kwietniu 2007 organizacji Mistrzostw Europy w piłce nożnej – EURO 2012. Organizacja imprezy sportowej tej rangi wiąże się ze szczególnie intensywną promocją kraju, poprawą jego wizerunku na arenie międzynarodowej oraz z przełomem w rozwoju infrastruktury. Inwestorzy nie będą jednak budować hoteli tylko z przeznaczeniem na EURO 2012, ponieważ poniesienie tak dużych nakładów byłoby decyzją ekonomicznie nieuzasadnioną. Dlatego wśród innych ważnych czynników powodujących boom w sektorze hotelarskim należy wymienić wzrost zamożności Polaków oraz skromną w stosunku do zapotrzebowania ofertę noclegową.

– Według danych Instytutu Turystki pod względem liczby miejsc hotelowych na 10 tysięcy mieszkańców Polska plasuje się w końcówce europejskiego rankingu – mówi Anna Waszczuk, analityk rynku Xella Polska, producenta materiałów budowlanych SILKA i YTONG. – Z wynikiem wynoszącym 55 miejsc na 10 tysięcy mieszkańców wypadamy znacznie gorzej w porównaniu z krajami europejskimi, w których udział z przychodów z turystyki w PKB jest od lat znaczny – np. dla Austrii wskaźnik ten wynosi 697 miejsc hotelowych, a dla Hiszpanii 372 miejsca hotelowe. Także w odniesieniu do krajów, które nie są postrzegane jako turystyczne europejskie potęgi, nie mamy się czym chwalić – w przypadku Słowacji wskaźnik ten wynosi 130 miejsc hotelowych, a więc ponad dwukrotnie więcej niż w Polsce. – wyjaśnia Anna Waszczuk.

Przyznanie Polsce organizacji EURO 2010 może doprowadzić w ciągu dwóch, trzech lat po zakończeniu mistrzostw do znacznego wzrostu liczby turystów zagranicznych chcących odwiedzić nasz kraj. Dlatego zarówno zachodnie sieci hotelarskie, jak również inwestorzy krajowi coraz częściej podejmują decyzje o budowie nowych hoteli. Wszystkie wymienione czynniki powodują, że inwestycje w sektorze hotelarskim uważa się obecnie za jedne z pewniejszych lokat kapitału.

– W 2009 r. w Polsce istniało 1,488 tys. obiektów hotelowych oferujących 165,6 tys. miejsc noclegowych – w tym, uwzględniając obiekty skategoryzowane, 43% w hotelach trzygwiazdkowych, 45% w czterogwiazdkowych i 8% w pięciogwiazdkowych. Od momentu przyznania w kwietniu 2007 r. Polsce i Ukrainie organizacji EURO 2012 w Polsce oddano do użytku aż 264 nowe hotele, które oferują prawie 25,5 tys. dodatkowych miejsc hotelowych. Stanowi to aż 37% wszystkich obiektów hotelowych zrealizowanych od początku 2000 r. w Polsce. – kontynuuje Anna Waszczuk. – Tylko w ostatnim roku wybudowano w Polsce 146 hoteli. Podobne tempo wzrostu liczby nowych hoteli ma być utrzymane zarówno w tym roku, jaki i dwóch kolejnych latach. Dzięki tym inwestycjom w trakcie trwania EURO 2012 w Polsce będą dostępne miejsca hotelowe w ponad 2 tysiącach obiektów – przy czym nowe inwestycje przyczynią się głównie do pełniejszego pokrycia zapotrzebowania na miejsca noclegowe w hotelach trzy-, cztero- i pięciogwiazdkowych, które jest w tej chwili określane przez UEFA jako niewystarczające. – podsumowuje Anna Waszczuk, analityk rynku Xella Polska, producenta materiałów budowlanych SILKA i YTONG.

Obecnie inwestycje w rozwój bazy noclegowej są dostępne także dla mniejszych firm oraz osób prywatnych, które szukają bezpiecznej i pewnej formy lokaty kapitału. Umożliwia im to system condo polegający na zakupie kompletnie wyposażonego apartamentu hotelowego w obiekcie wybudowanym przez dużego dewelopera. Condohotele położone są często w miejscowościach atrakcyjnych turystycznie. Zazwyczaj są to obiekty 4-5 gwiazdkowe oferujące pełen zakres usług zwykle świadczonych przez hotele, takie jak: sprzątanie, pranie, zakupy na zamówienie, room-service itp. Pokoje w nich są wyposażone jak mieszkania o wysokim standardzie, a sam hotel posiada zaplecze konferencyjno-biznesowe oraz rekreacyjno–rozrywkowe.

– Hotele w systemie condo to model biznesowy przeniesiony na rodzimy grunt przez naszą firmę z USA i krajów Europy Zachodniej. – mówi Andrzej Moszczyński, Prezes Condobroker Estates & Consulting, spółki z grupy Condohotels, odpowiedzialnej za sprzedaż apartamentów condo. – Widzimy rosnące zainteresowanie tą formą inwestowania w Polsce. Daje ona relatywnie wysokie stopy zwrotu przy niskim ryzyku. Istotny jest również fakt, iż oferowane przez nas apartamenty condo są wyodrębnionymi lokalami z własnością hipoteczną, potwierdzoną aktem notarialnym. – dodaje Andrzej Moszczyński.

Lokowanie pieniędzy w systemie condo to bardzo atrakcyjny, zapewniający wysokie zyski – przy wysokim współczynniku bezpieczeństwa – rodzaj inwestycji dla drobnych przedsiębiorców i osób prywatnych posiadających nadwyżkę wolnych środków.

Działanie systemu condo jest bardzo proste. Inwestor wchodząc w posiadanie apartamentu zostaje automatycznie włączony do programu wynajmu prowadzonego przez operatora hotelowego, który w ramach prowizji zarządza nieruchomością i jest odpowiedzialny za wynajem pokoi oraz zajmuje się działaniami promocyjnymi. Z tytułu wynajmu apartamentu prowadzonego przez operatora hotelowego właściciel otrzymuje wynagrodzenie. W ramach tzw. pobytu właścicielskiego inwestor może spędzać w swoim apartamencie określoną liczbę dni w roku. W pozostałym czasie lokal jest wynajmowany odpłatnie innym osobom.

Inwestowanie w nieruchomości, mimo możliwych krótkotrwałych zmian koniunktury, w długim okresie jest bezpieczną formą lokowania kapitału. W dobie przygotowań do EURO 2012 inwestycje w sektorze hotelarskim wydają się być szczególnie atrakcyjne, tym bardziej, że na promocję Polski za granicą zostaną wydane duże kwoty z budżetu państwa, co w konsekwencji spowoduje zwiększone zainteresowanie naszym krajem i wzmożony ruch turystyczny. Dlatego warto posiadając niezagospodarowane środki zainteresować się tą formą pomnażania kapitału, tym bardziej, że dzięki systemowi condo tego rodzaju inwestycje stały się dostępne także dla drobnych inwestorów.

Przykładem inwestycji zrealizowanej w systemie condo jest wybudowana z bloków SILKA w Ostródzie nad Jeziorem Drwęckim Rezydencja Willa Port . Zapraszamy do obejrzenia wideo o tej inwestycji – http://www.youtube.com/watch?v=2FF05p8tCDI .


Rezydencja Willa Port nad Jeziorem Drwęckim


Jezioro Drwęckie widziane z lotu ptaka


Firma XELLA Polska Sp. z o.o. oferuje produkty marki YTONG, YTONG MULTIPOR, YTONG ENERGO i SILKA, stosowane w budownictwie mieszkaniowym. Produkcja materiałów odbywa się w 11 nowoczesnych zakładach na terenie całej Polski. Sprzedaż firma Xella prowadzi poprzez sieć dystrybucji na terenie całego kraju oraz w krajach takich jak: Litwa, Łotwa, Ukraina, obwód Kaliningradzki. W grupie zatrudnionych jest około 700 osób.

Więcej informacji w serwisach: www.xella.pl, www.budowane.pl, www.miastonoca.budowane.pl, http://www.termodom.pl/termodompasywny/, http://sklep.xella.pl, www.inspiracje.budowane.pl, www.multipor.budowane.pl, www.15latYTONG.pl oraz na blogach: http://blog.xella.pl/budujemy, www.ZdrowaBudowa.pl.

Xella Polska
Więcej informacji z firmy Xella Polska ( PRESS BOX)

{jcomments on}