Czas na montaż instalacji grzewczej w domu

Wiosną rozpoczyna się kolejny sezon budowlany. Inwestorzy, którym udało się jeszcze przed zimą wybudować dom w stanie surowym zamkniętym, stoją teraz przed trudnym wyborem, jakim jest dobór odpowiedniej instalacji grzewczej. Jeśli zdecydujemy się na montaż grzejników w nowym domu to warto zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii, które mogą mieć istotny wpływ na sprawne działanie ogrzewania.

Podstawą dobrego funkcjonowania grzejników jest ich odpowiedni montaż, który warto zlecić renomowanemu instalatorowi. Regułą jest instalowanie grzejników pod oknami, co zapewnia odpowiedni obieg powietrza w pomieszczeniu. Odległość zarówno podłogi jak i parapetu od grzejnika nie powinna być mniejsza niż 12 cm. Mniejsze odległości tłumią konwekcję – ciepłe powietrze z grzejnika kieruje się ku górze, miesza się z chłodnym spływającym z okna i w miarę równomiernie rozprowadzane jest po pomieszczeniu. Usytuowanie parapetu oraz jego wielkość może wydawać się drobiazgiem, ma jednak istotny wpływ na sprawność pracy ogrzewania.

„Aby system grzewczy działał sprawnie należy dobrać odpowiednią moc i rodzaj kotła, rozplanować drogę przewodów instalacyjnych tak, aby była możliwie najkrótsza oraz odpowiednio zamontować grzejniki (z niewielkim spadkiem w kierunku przeciwnym do strony, gdzie zainstalowany jest odpowietrznik). Wszystkie te informacje są podane w dokumentacji projektowej, jeśli jednak chcemy dokonać zmiany w naszej instalacji, to jest to najlepszy moment. W miarę jak rośnie nasz dom wzrasta również nasza wiedza o materiałach budowlanych, stosowanych technologiach oraz nowych rozwiązaniach technicznych. Dobrze jest zastanowić się czy zdobytej wiedzy nie można wykorzystać w kolejnym etapie budowy naszego domu. Warto  przewidzieć możliwość doinstalowania w przyszłości kominka z płaszczem wodnym lub podłączenia kolektorów słonecznych. Na etapie budowy są to naprawdę niewielkie koszty, a pozwalają uniknąć ogromu pracy przy dodawaniu nowych energooszczędnych źródeł energii.” – mówi Doradca Klienta z firmy Extreme Sp. z o.o., producent grzejników marki Convector

Przy wykonywaniu nowej instalacji zwróćmy uwagę na drożność wszystkich montowanych elementów takich jak rurki, zawory itp. Najlepiej je przedmuchać sprężonym powietrzem przed ostatecznym montażem. Można w ten sposób uniknąć niespodzianek przy uruchamianiu instalacji. Po sprawdzeniu szczelności instalacji należy odpowietrzyć cały system. Tlen zawarty w powietrzu, wewnątrz grzejnika, powoduje jego przyspieszoną korozję, dlatego tego typu operację powinniśmy wykonać zarówno przy próbnym uruchamianiu instalacji jak i przed każdym sezonem grzewczym. Ma to szczególne znaczenie dla instalacji wykonanych z mniej odpornych na korozję materiałów.

Pamiętajmy również o tym, że instalator obok próby szczelności nowej instalacji grzewczej powinien dokonać wstępnej nastawy przy każdym grzejniku zaopatrzonym w zawór termostatyczny czyli dokonać tzw. zrównoważenia instalacji. Ma to duże znaczenie przy znacznym zróżnicowaniu mocy zainstalowanych grzejników oraz w istotny sposób wpływa na poprawną pracę całego systemu.  

Źródło: Extreme Sp. z o.o., www.convector.pl