Czy potrzebny nam zarządca nieruchomości?

Kupujemy mieszkanie lub dom na nowym pięknym osiedlu. Wszystko jest idealnie zadbane, każde nawet najmniejsze źdźbło trawy jest perfekcyjnie wypielęgnowane. Czy zawsze tak będzie? Owszem, warunek jest tylko jeden – potrzebny jest solidny zarządca nieruchomości.

Kim właściwie jest zarządca?
Zarządcą nieruchomości może zostać każda osoba posiadająca państwową licencję zawodową, wykonująca obowiązki określone w umowie zawieranej pomiędzy zarządcą,
a właścicielem nieruchomości, wspólnotą mieszkaniową czy też spółdzielnią mieszkaniową. Odpowiada  za stan techniczny obiektów, bezpieczeństwo mieszkańców, a przede wszystkim za optymalizację kosztów związanych z utrzymaniem danej nieruchomości. Umowa o zarządzanie, którą zawierają pomiędzy sobą właściciel nieruchomości oraz zarządca zawsze jest indywidualna, wynika to z faktu, iż każda nieruchomość jest inna.
Często ludzie nie są świadomi tego, że do zadań zarządcy należy opieka nad częściami wspólnymi nieruchomości. Wśród tych zadań możemy wymienić obsługę techniczną, utrzymanie czystości, ochronę, rozliczenia – mówi Tomasz Greń, krakowski zarządca.
Warto też podkreślić, iż zarządca nie tylko ma wypełniać powierzone mu zdania, ale też dbać o podnoszenie wartości oddanej mu w opiekę nieruchomości.

Zarządca a nieruchomość
Zarządzanie nieruchomością, złe czy dobre, może wpłynąć na wizerunek samej nieruchomości. Wykwalifikowany zarządca będzie wiedział, że opieka nad każdą wspólnotą czy osiedlem domków jednorodzinnych jest kwestią indywidualna i wymagająco wielu starań.
To zarządca nieruchomości decyduje nie tylko o sprawności całego procesu użytkowania nieruchomości, zapewniając bieżącą jej obsługę, ale również kształtuje poziom jej wartości. Niejako kreuje on wizerunek danej nieruchomości na rynku. Decyduje o podejmowanych remontach, innowacjach, a także dba o codzienne sprawy, takie jak wywóz śmieci, czy wymiana żarówek na klatkach schodowych.

Na wartość nieruchomości niewątpliwie wpływa praca zarządcy, na którym spoczywa niemała odpowiedzialność. Firmy zajmujące się zarządzaniem i administracją prześcigają się w swoich ofertach, jednak najważniejsze nie jest to co proponują, tylko praca jaką wykonują. Dlatego my postawiliśmy na certyfikat jakości. Zależało nam na tym, aby podnieść jakość wykonywanych usług, więc zdecydowaliśmy, że wszystkie działania będą wykonywane  właśnie zgodnie z normami ISO 9001:2008. Dzięki zdobytemu certyfikatowi i kontrolom jakie z tym się wiążą mieszkańcy wspólnot, którymi się opiekujemy będą mieli gwarancję, że nasze usługi  świadczone są na najwyższym poziomie – mówi krakowski zarządca.
Na wizerunek danej nieruchomości składają się przede wszystkim wrażenia estetyczne. Nie jest powiedziane, że nowsze osiedla będą postrzegane lepiej. Bardziej będą liczyły się te zadbane i skutecznie zarządzane. Czyste i zadbane bramy i klatki schodowe, zieleń, elementy małej architektury, wydzielony i utrzymywany w czystości śmietnik to wrażenia wizualne, o które powinien zadbać zarządca danej nieruchomości. Umiejętne zarządzanie prowadzi do stworzenia nieruchomości, której wartość stale wzrasta, nieruchomości zadbanej i bezpiecznej, a co za tym idzie także do zadowolenia mieszkańców.
Aktywne zarządzanie, analiza wszystkich czynników, podejmowanie decyzji i szybkie reagowanie są niezmiernie ważne w pracy zarządcy – mówi Tomasz Greń.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze zarządcy?
Przy wyborze zarządy należy sprawdzić nie tylko koszty związane z zawiązanie współpracy, ale także sposób działania danej firmy. Cenione tu będą referencje ze strony innych klientów i certyfikaty. Warto zorientować się również jak są realizowane usługi związane ze sprzątaniem i usuwaniem usterek. Przewagę zyskują oczywiście zarządcy posiadający własna ekipę specjalistów technicznych, co umożliwia dużo szybsze naprawianie usterek, części wspólnych nieruchomości. Kolejnym niezmiernie ważnym czynnikiem będzie księgowość. Rozliczenia muszą być jasne i klarowne.
Doskonale rozumiemy, że nie każdy mieszkaniec zarządzanych przez nas nieruchomości jest specjalistom w dziedzinie księgowości w związku z czym oddaliśmy do użytku naszych klientów system internetowy. System ten umożliwia kontrolowanie wszystkich wydatków i rozliczeń przez Internet. Oczywiście wszystkie dane prezentowane są w bardzo przejrzysty i zrozumiały sposób. Mieszkańcy bardzo to sobie cienią zwłaszcza, że wciąż bardzo niewielu zarządców daje taką możliwość – mówi Tomasz Greń.

Zarządca wraz z mieszkańcami musi dbać o nieruchomość. Gdyż stan nieruchomości odzwierciedla jego pracowitość i sumienność. Jego starania by utrzymać teren w czystości i go zabezpieczyć, stają się przede wszystkim wizytówką miejsca. By móc mieszkać w czystym i schludnym miejscu, nie wystarczy tylko nabyć piękną nieruchomość , trzeba też zadbać o to, by ktoś utrzymał ją w takim stanie. Dlatego wybór zarządcy jest tak ważną decyzją, która winna być podejmowana z rozwagą. Dobry wybór pozwoli cieszyć się pięknym osiedlem przez lata.

Times Square Public Relations

{jcomments on}